۳ تغییر عمده در کنکور سراسری ۱۴۰۲ / داوطلبان دقت کنند


تغییرات کنکور سراسری ۱۴۰۲ نشان می دهد که ماهیت این متن مهم به کلی تغییر خواهد کرد.
به گزارش کماپرس، سخنان رئیس سازمان سنجش آموزش کشور حاکی از سه تغییر اساسی در کنکور سال آینده بود که قرار است تا نیمه تیرماه نهایی شود. دکتر عبدالرسول پورعباس در جمع خبرنگاران گفت: این سه تغییر «اثر قطعی سوابق تحصیلی»، «حذف دروس عمومی» و «حذف زیرگروه‌ها» است.

چرا کنکور حذف نشد؟

وی درباره مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در سال ۱۳۸۷ قانونی در مجلس به تصویب رسید که به قانون حذف کنکور معروف شد. قانون تاکید کرد که تا سال ۹۲ کنکور ۱۰۰ درصد حذف شود یعنی سوابق تحصیلی تولید شده توسط آموزش و پرورش جایگزین آزمون سراسری و سراسری شود و کنکور حذف شود، انجام نشود، فقط ثبت نام شود. و پذیرش باید انجام شود.
پورعباس تصریح کرد: علت عدم مطابقت با قانون فوق حذف کنکور این بوده که تنها ۱۰ درصد از داوطلبان ۱۲ ساله دارای سوابق تحصیلی بوده اند. سرانجام در سال ۱۳۹۲ این قانون در کنکور در مجلس تصویب و قانون جدید سنجش و پذیرش ابلاغ شد. در آن قانون از گذشته کناره گیری کردند. هیچ آستانه ای برای حذف کنکور تعیین نشد و اعلام شد تا حد امکان امکان ارائه سوابق تحصیلی وجود دارد.

ملاک پذیرش دانشجو چیست؟

به گفته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، بر اساس قانون فعلی ۸۵ درصد ظرفیت به پذیرش سوابق تحصیلی اختصاص یافته است. اکنون این ظرفیت شامل دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه فنی حرفه ای تکمیل شده است. پذیرش بر اساس نمره دیپلم و سال آخر می باشد و ۱۵% ظرفیت باقیمانده طبق قانون به صورت ترکیبی از سوابق تحصیلی و ۱۰ دوره دوازده ساله علاوه بر آزمون سراسری می باشد.
پور عباس افزود: امسال ۴۰ درصد از این نمرات دروس تأثیر مثبت و ۶۰ درصد تأثیر تعریف شده نمره آزمون سراسری بر پذیرش دانشجو دارد.
انتهای پیام/

برای دسترسی سریعتر: