گفتگوی اردوغان با نخست وزیر جدید سوئد درباره عضویت در ناتو – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «رجب خالص اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با “اولف کریسترسون“، نخست وزیر جدید سوئد به تلفن همراه وی صحبت کرد و در این تماس تلفنی گفت روابط دوجانبه و موضوع عضویت این کشور در ناتو نباید به گروگان تروریست ها گرفته شود.

درخواست عضویت سوئد و فنلاند در ناتو تاکنون از تمامی کشورهای عضو ناتو به جز ترکیه و مجارستان پشتیبانی و سوئد با وجود درخواست ترکیه برای قطع حمایت و دستگیری و استرداد اعضای گروه کرد، اکنون در تلاش است تا ترکیه را به دست آورد. PK. ک او بیدار شد

اردوغان همچنین در گفت و گوی تلفنی خود با نخست وزیر جدید سوئد اعلام کرد که ترکیه آماده است روابط دوجانبه با دولت سوئد را در همه زمینه ها پیش ببرد. رئیس جمهور ترکیه به آنکارا از بیانیه نخست وزیر اشاره کرد کریسترسون وی با توجه به تعهد به پیگیری تفاهم نامه سه جانبه گفت: تفاهم نامه سه جانبه به عنوان راهنما در این زمینه عمل خواهد کرد. در این بیانیه آمده است.

ترکیه با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو به دلیل تساهل این کشورها با تروریست ها از جمله افراد وابسته به سازمان هایی که آنکارا آنها را تروریستی می داند، یعنی سازمان فتح الله، مخالف است. جولان (FETO) مبلغ اسلام (FETO) و حزب کارگران کردستان مسدود شد.

ماه پیش، رجب خالص اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد تا زمانی که به همه وعده‌های آنکارا عملی نشود، این کشور به مواضع مخالف خود در خصوص پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو پایبند بوده و به مخالفت با عضویت این دو کشور در ناتو ادامه خواهد داد.

فنلاند و سوئد که در ۱۸ مه درخواست پیوستن به ناتو را داده بودند، قرار بود در نشست بعدی سران ناتو دعوتنامه رسمی برای پیوستن به این ناتو دریافت کنند، اما ترکیه روند پیوستن به این دو کشور را مسدود کرد.

در نشست سه جانبه قبلی مقامات ترکیه، سوئد و فنلاند در مادرید اسپانیا، وزرای خارجه سه کشور یادداشت تفاهمی امضا کردند که به موجب آن سوئد و فنلاند به ائتلاف ناتو می‌پیوندند. این سند به ویژه همکاری دو کشور اروپای شمالی با آنکارا در مبارزه با تروریسم را پیش‌بینی می‌کرد و منظور ترکیه، گروه‌های تروریستی، حزب کارگران کردستان بود.PKK) و شاخه های آن. ترکیه از سوئد و فنلاند انتظار دارد اعضای این دو گروه را به آنکارا تحویل دهند. اردوغان بعدا گفت که سوئد قول داده بود ۷۳ نفر را که در فعالیت های تروریستی شرکت داشتند به ترکیه تحویل دهد، اما سوئد از این کار خودداری کرد. همچنین سوئد اخیراً محدودیت صادرات تجهیزات نظامی به ترکیه را که در سال ۲۰۱۹ اعمال شده بود، لغو کرد، اما به نظر می رسد ترکیه همچنان از اعضای پ.ک.ک عبور می کند. ک. مورد فشارش بده این کشور به شرط موافقت با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو اصرار دارد.