کنترل کیفی مصالح پروژه های ملی مسکن زنجان


احسان ذبیحیان رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی و کنترل راهسازی و شهرسازی استان زنجان گفت:ما ترک کردیم وی به خبرنگار فارس در زنجان اظهار داشت: با توجه به اهمیت نظارت صحیح بر اجرای طرح های نهضت ملی مسکن و رعایت مقررات ملی ساختمان، برنامه ریزی های لازم قبل از شروع پروژه ها انجام شد.

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی و کنترل راهسازی و شهرسازی استان زنجان اظهار داشت: با همکاری سازمان نظام مهندسی استان، شرکت های طراحی و نظارت با حضور مهندسان تشکیل شد. از آنها مجوزهای استخدامی استان صادر شد و مهندسی: با تصمیم اداره کل نظارت بر پروژه ها صرفاً به موسسات حقوقی واگذار شد تا در حین اجرا بهترین خدمات ارائه شود و خدمات آنها پس از پایان اجرا مورد استفاده قرار گیرد. تکمیل پروژه ها

وی گفت: در این پروژه ها چندین لایه نظارت تعریف شده است و با حضور ناظران مقیم در محل پروژه، تمامی مراحل کار زیر نظر ناظران قانونی انجام می شود.

ذبیحیان تاکید کرد: کارگزاران پروژه و همکاران اداره کل راه و شهرسازی لایه بعدی نظارت هستند و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بر عملکرد موسسات حقوقی نظارت دوگانه دارد.

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی و کنترل راهسازی و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه کیفیت بتن تمامی پروژه های طرح نهضت ملی مسکن در استان توسط آزمایشگاه های ذیصلاح کنترل می شود، افزود: استفاده مصالح استاندارد در پروژه های طرح نهضت مسکن ملی و رعایت مقررات ملی ساختمان مورد توجه اداره کل راه و شهرسازی استان قرار گرفته و نظارت بر پرونده ها بر عهده دستگاه نظارت بر پروژه ها می باشد.

وی گفت: بر اساس گزارش دریافتی این سخت گیری به حدی بود که حتی در یک مورد موادی که دارای گواهی استاندارد بودند به دلیل نقص در مشخصات فنی از کارگاه خارج شده و اجازه استفاده از آنها داده نشد.

ذبیحیان گفت: به منظور کنترل کیفیت بتن تولیدی، با هماهنگی دستگاه مانیتورینگ، عوامل آزمایشگاه های تشخیصی واجد شرایط در محل حضور یافته و نمونه برداری انجام می شود.

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی و کنترل راهسازی و شهرسازی استان زنجان با اشاره به صلاحیت آزمایشگاه های ارائه دهنده خدمات لازم در پروژه های طرح نهضت ملی مسکن استان، گفت: ادامه داد: در این راستا آزمایشگاه هایی انتخاب شده اند که علاوه بر داشتن پروانه اشتغال به کار مهندسی در حوزه آزمایشگاه ها، امتیاز لازم را در ارزیابی کمیته بازرسی نظارت عالی بر آزمایشگاه ها کسب کرده اند.

وی ادامه داد: کمیته عالی نظارت متشکل از نمایندگان اداره کل راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و آزمایشگاه مکانیک و تکنیک خاک استان است که به صورت سرزده و دوره ای و با دقت از تمامی آزمایشگاه ها بازدید کردند. و با توجه به فرم های مربوطه آزمایشگاه ها مورد ارزیابی کیفی قرار می گیرند.

ذبیحیان خاطرنشان کرد: این ارزیابی جامع بوده و علاوه بر بررسی تجهیزات آزمایشگاهی و کالیبره شده وجود آنها، مطابقت روش تست با استاندارد مربوطه بررسی می شود.

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی و کنترل راهسازی و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه آزمایشگاه های منتخب علاوه بر کنترل کیفیت بتن، در زمینه بررسی مصالح موجود دردسته بندی «بتن» و برای ارائه طرح اختلاط همکاری در این پروژه ها، افزود: با توجه به حجم بالای عملیات اجرایی پروژه های طرح نهضت ملی مسکن، همکاری همه سازمان ها و ادارات مرتبط در زمینه نظارت، از جمله اداره استاندارد، عاری از بروکراسی اداری و با هدف ارتقای کیفیت اجرا ضروری است و اداره راه و شهرسازی از همکاری آنها استقبال می کند.

پایان پیام/۷۳۰۰۹
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید