کم خونی فقر آهن در ورزشکاران


آهن یک ماده معدنی ضروری است که در آمادگی جسمانی ، اکسیژن رسانی ، عملکرد ذهنی و دفاع ایمنی نقش دارد. تقریباً دو سوم بدن آهنی در هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز وجود دارد که میزان فریتین و میوگلوبین کمی دارند.
بدن نمی تواند آهن مورد نیاز خود را تولید کند ، بنابراین آهن مورد استفاده ما را از طریق غذا یا مکمل ها جذب می کند. کمبود آهن باعث کم خونی فقر آهن می شود.

مصرف روزانه آهن برای بزرگسالان توصیه می شود:

مردان: 8 میلی گرم در روز
زنان: 18 میلی گرم در روز (قبل از استراحت)

کم خونی فقر آهن در ورزشکاران:

در مورد نیاز به افزایش آهن و ورزش ، ورزشکاران در فقر آهن بسیار ضعیف هستند. بنابراین ، آنها باید از هر فرصتی استفاده کرده و آهن را از طریق غذا به آن بدهند.
برخی از ورزشکارانی که در خطر کمبود آهن هستند عبارتند از:

  • ورزشکاران زن (به دلیل از دست دادن آهن در دوران قاعدگی)
  • ورزشکاران استقامتی ، از جمله آنهایی که در ارتفاعات بالاتر تمرین می کنند (به دلیل نیاز زیاد به اکسیژن)
  • گیاهخواران و ورزشکاران گیاه خوار (زیرا آهن جذب منابع گیاهی می شود)
  • ورزشکاران به ندرت غذا دریافت می کنند

بیایید با: تخته Iron Plus Health Brest آشنا شویم

کم خونی آهن کافی
کمبود آهن اغلب با علائم خستگی و خستگی همراه است. در ورزشکاران ، این مشکل ممکن است در توانایی پاسخگویی یا سازگاری با محرک ها با کاهش ورزش و کاهش ورزش یا محدودیت ظاهر شود.
شروع کمبود آهن ، معروف به کم خونی فقر آهن (IDNA) ، زمانی اتفاق می افتد که ذخایر فریتین بدون تأثیر قابل توجهی بر تراکم هموگلوبین کاهش می یابد. جدی ترین بیماری که آنمی فقر آهن (IDA) نامیده می شود ، زمانی رخ می دهد که ذخایر آهن و هموگلوبین کاهش یابد.

درمان کم خونی فقر آهن چیست؟

درمان کمبود آهن شامل انواع حمایت های سلامتی ، مکمل آهن و تزریق آهن است. افزایش مصرف آهن از طریق رژیم غذایی اولین و م effectiveثرترین درمان برای کمبود آهن است. آهن به دو قسمت تقسیم می شود: هم (منبع حیوانی) و غیر هم (منبع گیاهی).
مواد افزودنی موجود در دهان یک عامل درمانی هستند و معمولاً به عنوان نمک هایی مانند فومارات آهن ، سولفات آهن یا گلوکونات آهن تهیه می شوند.
محصولات آهن گلوکونات ، که حاوی 100 میلی گرم آهن هستند ، یک روش معمول برای درمان فقر آهن است. مقدار آهن موجود در این مکمل باید بررسی شود تا از متعادل بودن آن اطمینان حاصل شود.
اگر کنترل های فولادی برای ورزشکاران قابل قبول نیست ، می توان از کنترل های استاندارد فولاد استفاده کرد.
تزریق داخل وریدی آهن باید با مشورت متخصص انجام شود. این نوع تزریق در مواقعی که کمبود آهن (IDA) وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد ، یعنی زمانی که ذخایر فریتین و هموگلوبین کاهش می یابد.

ویرایش: زهرا محبی (کارشناسی ارشد غذا)
منبع: ورزش-مکمل

دیدگاهتان را بنویسید