کمبود ۵۰ درصدی نیروی کار در بخش پرستاری آذربایجان شرقی


به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمد ارشدی امروز در نشست خبری به مناسبت روز و هفته پرستار درباره وضعیت این قشر از جامعه پزشکی و سلامت اظهار داشت: نیمی از کادر پرستاری مورد نیاز و در حال حاضر را داریم. پرسنل دوبرابر هستند به صورت عادی و استاندارد کار می کنند و این یعنی ۵۰ درصد کمبود نیرو در بخش پرستاری داریم.

وی ادامه داد: این کمبود رو به افزایش است و آمارهای استانی در این زمینه اصلا امیدوارکننده نیست و بحران کرونا نشان داده که کمبود نیروی انسانی مانند پرستار در مواقع بحران یک فاجعه است و باید به سرعت نیروهای جدید استخدام شوند. . .

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری تبریز تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱ قرار بود ۲۰ تا ۲۵ هزار پرستار جدید در کشور و ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ پرستار در آذربایجان شرقی جذب شوند، اما تاکنون حتی یک نفر هم جذب نشده است. همچنین افزایش تعداد نیروهای موقت و با توجه به جایگاه مرجع استان در بخش بیمارستانی، نیازمند استخدام های جدید با تعداد بالا هستیم.

وی افزود: ویروس کرونا و آنفولانزا همراه با بیماری های مزمن شایع، ضریب اشغال تخت های بیمارستانی را افزایش داده است و همین مسائل باعث شده تا با روش های مختلف انگیزشی افزایش توان و انگیزه آن ها افزایش یابد و اگرچه احترام لفظی به عمل آمد. اما پرستاران انتظار احترام عملی دارند.”

ارشدی گفت: علیرغم اظهارات مسئولان، تغییری در وضعیت پرستار ایجاد نشده است و تا این لحظه هیچ ریالی بابت ابلاغ هزینه پرستاری به حساب پرستار واریز نشده است، اما با وجود همه این موارد. با وجود ضعف ها و کمبودها، پرستاران همچنان در حال خدمت هستند و فقط منتظرند تا موانع خدمت خود را کاهش دهند.» .

وی خاطرنشان کرد: با توجه به روند پیری جامعه، در آینده با افزایش تقاضا برای خدمات پرستاری و مراقبت و مشکلات پرستاری مواجه خواهیم شد، این در حالی است که ۵۰ درصد همکاران ما کارگر موقت و در کرونا مجوز دارند. g به دست آمد[al pjan ta’ sentejn Is-servizz ta’ dawn il-forzi se ji;i esti]g[al sentejn o[ra, u fi tmiem dan i]-]زمان، نیروهای شاغل در این مدت نیز اخراج خواهند شد.

رئیس هیأت مدیره نظام پرستاری تبریز تاکید کرد: البته مدت خدمت این نیروها برای سه دوره دیگر و در هر دوره ۶ ماه دیگر تمدید شد، البته باید از این نیروها به نحوی که هستند قدردانی کرد. خود را نشان داده اند. در سخت ترین شرایط ممکن این اتفاق نیفتاد و ۲۰ امتیاز استخدامی تنها امتیازی بود که برایشان در نظر گرفته شد و کمترین انتظاری که دارند این است که در شرایط آتی استخدامی با توجه به اینکه در سخت ترین شرایط خود را ثابت کرده اند. امتیاز ویژه ای برای آنها لحاظ خواهد شد. .

ارشدی میانگین حقوق پرستاران را کمتر از میانگین حقوق کارکنان دولت دانست و گفت: قانون حق الزحمه خدمات پرستاری ۱۵ سال پیش صادر شد و علیرغم تاکید مسئولان و ابلاغ حق الزحمه در آذرماه سال گذشته، قانون حق الزحمه خدمات پرستاری به تصویب رسید. پرداخت ۱۱ ماه به تعویق افتاده بود و تنها سه روز و سه ماه از لغو حساب می گذرد[ditietG[addewtlietxhurminnmetasaril-[lasfuqil-kont

انتهای پیام/۶۰۰۳۶
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید