کلیه ها در بدن ما چگونه کار می کنند؟


اعلام شده: 06 سپتامبر 2021

نام واحد نظافت خلاق چیست؟

در این مقاله نحوه عملکرد کلیه های ما را بررسی می کنیم و سعی می کنیم اطلاعات کاملی در این زمینه به شما ارائه دهیم.

کلیه ها مهمترین قسمت در تنظیم مقدار آب و مواد معدنی در خون و حفظ ثبات در بدن هستند. میزان آب ، املاح و مواد نیتروژن دار (اوره و اسید اوریک) در خون توسط کلیه ها به روش صحیح تنظیم و تنظیم می شود. اما شاید لازم باشد تعجب کنید که این اندام ها چگونه کار می کنند و کلیه ها در بدن ما چگونه کار می کنند. به همین دلیل ، در ادامه این مقاله از مجله پزشکی Apple Health ، قصد داریم این فصل را با استفاده از داده های بالینی مورد بررسی قرار دهیم و مکانیسم عملکرد کلیه در بدن را زیر ذره بین بررسی کنیم. با ما بمان.

کلیه ها در بدن ما چگونه کار می کنند؟

کلیه ها مجموعه ای از اندام های شبیه کلیه هستند که در دو طرف ستون فقرات ، زیر قفسه سینه و پشت شکم قرار دارند. طول هر کلیه کمی بیشتر از طول موتور است. وظیفه کلیه ها پاکسازی خون است. آنها مواد زائد را حذف می کنند ، تعادل مایعات بدن را تنظیم می کنند و الکترولیت ها را در سطوح مناسب حفظ می کنند. فشار خون شما حدود 40 بار در روز از آنها عبور می کند. این اندام ها از حدود 25 درصد اکسیژن جذب شده توسط ریه ها برای پاکسازی خون استفاده می کنند. اکسیژن به غشای سلولی اجازه می دهد تا با تقویت راه های هوایی ، به طور موثر انرژی شیمیایی تولید کنند.
آب و نمک (و نمک هایی که نمک هایی مانند سدیم ، پتاسیم ، کلر و فسفات را تشکیل می دهند) به تدریج در صورت نیاز به روده اضافه یا خارج می شوند. اگر سیستم شبکه ای مانند نفرون ها به دلایلی آسیب ببیند ، کلیه شروع به دفع مقادیر زیادی مانند پروتئین ها و همچنین سلول ها (مانند گلبول های قرمز خون) می کند.

نام واحدهای تصفیه کننده خون در کلیه چیست؟

همچنین بخوانید: بیوپسی کلیه چگونه انجام می شود؟

در واقع ، در آسیب های طولانی مدت به نفرون های کلیه ، که منجر به نارسایی دائمی کلیه و در نهایت دیالیز یا پیوند کلیه می شود ، توری بافتی بدن به این ترتیب آسیب می بیند. جذب و بازگشت چاقی برنامه ریزی نشده است و سیستمی برای این منظور وجود ندارد ، مواد مغذی مهم خون مانند پروتئین ها و سلول های خونی از بین رفته و وارد رحم می شوند. متأسفانه ، این روند کند و بی سر و صدا است و هیچ هشداری برای هشدار به ما وجود ندارد. علائم هنگامی ظاهر می شود که فرد احتباس مایعات و تورم پاها (ابتدا) و بازوها و زیر چشم (بعدا) ایجاد می کند ، که این امر درمان را پیچیده می کند.

نام واحدهای تصفیه کننده خون در کلیه چیست؟

نفرون واحدی است که انتظار می رود عملکردهایی را انجام دهد ، پایه ای که همیشه در فرایند حذف مواد زائد از خون نقش دارد. هر نفرون در همه پستانداران یک کانال بلند یا بسیار نازک است که حدود 30 تا 55 میلی متر (1.2 تا 2.2 اینچ) طول دارد. یک سر لوله بسته و منبسط شده و در یک ساختار دو جداره تا می شود. این ساختار کپسول گلوبول کلیه یا کپسول بومن نامیده می شود و شامل خوشه ای از رگ های خونی میکروسکوپی یا مویرگ هایی به نام گلومرول است. این کپسول ها و گلومرول ها با هم گلبول کلیه را تشکیل می دهند. خون از طریق شریان های کوچکی به نام شریان وارد گلومرول می شود و از پشت کپسول به گلومرول می رسد و از آن خارج می شود. در نارسایی کلیوی ، مایع گلومرول جریان خون را از طریق دیواره داخلی کپسول خارج کرده و وارد لوله های نفرون می شود.
تعداد زیادی نفرون به کلیه اجازه می دهد که تقریباً 100 تا 120 سی سی خون در دقیقه پمپاژ کند. در نتیجه ، پنج لیتر یا 5000 سی سی خون بدن بزرگسالان در کمتر از یک ساعت به کلیه ها پاکسازی می شود ، این بدان معناست که خون ما حدود 25 بار در روز تمیز می شود. این عدد شگفت انگیز اهمیت تنظیم کننده مقدار آب و نمک (و میزان اسیدیته) در خون را نشان می دهد.

کدام قسمت از کلیه ها مسئول جذب مواد زائد از خون هستند؟

خون از طریق شریان هایی که به کلیه ها منشعب می شوند و خوشه ای از رگ های خونی را تشکیل می دهند وارد کلیه می شود. هر خوشه ای گلومرول نامیده می شود که از کلمه یونانی به معنای فیلتر گرفته شده و شکل جمع کلمه گلومرولوس است. در هر کلیه حدود یک میلیون گلومرول یا غده وجود دارد. گلومرول ها به درگاه جمع آوری سیال به نام لوله لوله متصل می شوند. خون در گلومرول ها تصفیه می شود و مایعات و مواد زائد وارد لوله می شوند و در رحم دفع می شوند. ادرار در لگن کلیه تجمع می یابد و سطح پر کننده را پر کرده و از مجاری به نام حالب به مثانه می رود.
در طول فیلتراسیون ، خون وارد رگ های خونی می شود و به گلومرول سرازیر می شود ، جایی که قسمت هایی از خون مانند آب و مواد زائد سمی را در گلومرول تمیز می کند و قسمت های تمیز نشده مانند سلول های سرم و آلبومین به داخل شریان خارجی می رود. این اجزای قابل اصلاح در گلومرول تجمع یافته و فیلتراسیون گلومرولی را تشکیل می دهند.
مرحله بعدی جذب مجدد زمانی است که مولکولها و یونها دوباره وارد اندام می شوند. و هنگام ترشح برخی از مواد مانند یونهای هیدروژن ، کراتینین و مواد شیمیایی ، از طریق لوله های اتصال مویرگی وارد مجرای ادرار می شوند. نتیجه همه این فرایندها ادرار است که در واقع تجمع مواد شیمیایی است که در طول فیلتراسیون یا جذب مجدد گلومرولی جذب نمی شوند.

همچنین بخوانید: پروتئینوری یا دفع پروتئین از کلیه چیست؟

کدام قسمت از کلیه ها مسئول جذب مواد زائد از خون هستند؟

همچنین بخوانید: شرایط آزمایش خون و روش های جلوگیری از نارسایی کلیه

ادرار کردن معمولاً با آب غیر چسبناک انجام می شود ، به این معنی که بدن با افزایش مقدار آبی که به جای چسبناک به ادرار تبدیل می شود ، مقدار خون را کاهش می دهد. یکی دیگر از اجزای مهم نیتروژن اوره است ، یک مولکول بسیار محلول حاوی آمونیاک و دی اکسید کربن ، که راهی برای حذف نیتروژن (از آمونیاک) از بدن فراهم می کند. نمک همچنین در بسیاری از نمک ها و سایر آلاینده ها وجود دارد. گلبولهای قرمز خون و دیابت معمولاً در یائسگی یافت نمی شوند ، اما می توانند آسیب گلومرولی و دیابت را نشان دهند.

اساس تصفیه خون در کلیه چیست؟

هنگامی که فهمیدیم واحد فیلتراسیون اندام چه نام دارد ، نحوه عملکرد فیلتراسیون خون را بررسی می کنیم.
فرایند انجام فیلتراسیون گلومرولی را اولترافیلتراسیون کلیه می نامند. فشار هیدرواستاتیک در گلومرول (نیروی هیدرواستاتیک تولید شده توسط فشار خود عروق خونی) نیروی محرکه ای است که فیلتراسیون را از مویرگ ها برداشته و منجر به شکاف نفرون می شود. فشار اسمزی (نیروی اسمزی تولید شده توسط آلبومین) فشار هیدرواستاتیک بیشتر را اندازه گیری می کند و تفاوت بین این دو فشار مثبت گلومرولی را تعیین می کند ، که انرژی تصفیه مولکول ها را تضمین می کند. این اجزا ، در میان بسیاری از عوامل دیگر ، بر میزان فیلتراسیون گلومرولی تأثیر می گذارد.

کلمات اخر

خون از طریق عروق قلب وارد کلیه می شود و از طریق میلیون ها رگ خونی کوچک پاکسازی می شود. مواد زائد از طریق حالب عبور کرده و به صورت ادرار در مثانه ذخیره می شود. خون به تازگی دوباره از طریق شریان ها وارد جریان خون شده است. مثانه را پر می کند و ادرار از طریق مجرای ادراری از بدن خارج می شود.

منبع:

/courses.lumenlearning.com

class.lumenlearning.com

britannica.com

niddk.nih.gov

fatugaʻo.org

byjus.com

دیدگاهتان را بنویسید