کشوری که مردمش به عشق «بروسلی» ورزش می‌کنند/ حسنی‌پور: کاراته ایران یکی از قدرت‌های دنیا است


به گزارش خبرگزاری فارس، ستاره‌ای در رشت متولد شد و همراه با برادرش کاراته را از سال ۱۳۷۴ در باشگاه الکتریک رشت زیر نظر «حسین نویدی» آغاز کرد. وی که کاراته را با سبک شوتوکان SKI آغاز کرده بود، ۵ سال در باشگاه الکتریک فعالیت کرد و سپس برای حضوری فعال در دنیای قهرمانی به باشگاه یادگار امام (ره) رفت تا زیر نظر «مسعود رهنما» کار کند. او نخستین مدال رسمی بین‌المللی خود را سال ۱۳۸۴ در قبرس کسب کرد و در این پیکارهای بین‌المللی به نشان طلا رسید و در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون کره‌جنوبی تنها گیلانی صاحب مدال طلا بود.

سعید حسنی‌پور در تاریخ پنجم اسفندماه سال ۱۳۶۶ در شهر رشت به دنیا آمد. او نخستین فردی بود که بین کاراته‌کاران ایران در وزن منهای ۷۵ کیلوگرم در بازی‌های آسیایی اینچئون ۲۰۱۴ مدال طلا گرفت. وی فارغ‌التحصیل کارشناسی مهندسی عمران و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی است.

حسنی‌پور دارنده چندین دوره قهرمانی کاراته جهان و آسیا در رده‌های سنی جوانان، امیدها و بزرگسالان است. وی با به ارمغان آوردن مدال طلای وزن منهای ۷۵ کیلوگرم رقابت‌های کاراته بازی‌های آسیایی اینچئون کره‌جنوبی در سال ۱۳۹۳، برای جامعه ورزشی گیلان تنها مرد طلایی گیلانی حاضر در اینچئون لقب گرفت. این کاراته‌کای گیلانی پیش از این در سال ۱۳۹۲ در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا که در کشور امارات و در شهر دبی برگزار شد، توانست مدال طلا را از آن خود کند و در مسابقات کشورهای اسلامی شهر پالم‌بانگ اندونزی، به فینال مسابقات راه یابد و با دریافت مدال نقره به کشور ایران بازگشت.

این قهرمان در سال ۱۳۹۲ دو مدال نقره دیگر در مسابقات بین‌المللی کاراته قطر و مسابقات قهرمانی لیگ جهانی ترکیه به تاریخ کاراته ایران اضافه کرد. وی در سال ۱۳۸۹ در مسابقات لیگ جهانی کاراته که در فرانسه برگزار شده بود موفق به کسب مدال نقره شد و توانست مدال طلا در مسابقات قهرمانی امیدهای آسیا در مالزی سال ۱۳۸۷ را کسب کند. از دیگر افتخارات سعید حسنی‌پور می‌توان به کسب مدال نقره در مسابقات قهرمانی امیدهای جهان در ترکیه سال ۱۳۸۶، مدال برنز در مسابقات قهرمانی امیدهای آسیا در سنگاپور سال ۱۳۸۵ و مدال طلا در مسابقات قهرمانی جوانان جهان در قبرس سال ۱۳۸۴ اشاره کرد.

حسنی‌پور دارنده مدال طلای مسابقات جوانان جهان و آسیا، برنز امیدهای آسیا، نقره لیگ جهانی و نقره بازی‌های کشورهای اسلامی، طلای بزرگسالان آسیا و طلای آسیایی اینچئون کره با حکم رئیس فدراسیون کاراته، در سال ۱۳۹۵ به عنوان مربی تیم ملی کاراته بزرگسالان منصوب شد. وی مربیگری تیم ملی کاراته نوجوانان و جوانان در رقابت‌های قهرمانی جهان در سال ۱۳۹۵، مربیگری تیم ملی امید در رقابت‌های آسیایی و همچنین سرمربیگری تیم کاراته منتخب گیلان در جام باشگاه‌های آسیا را در کارنامه دارد.

پس از آن وی در سال ۱۳۹۷ مسئولیت مربیگری تیم ملی بزرگسالان در مسابقات قهرمانی آسیا قزاقستان، مربیگری تیم ملی بزرگسالان در مسابقات لیگ‌های جهانی فرانسه و ترکیه، مربیگری تیم ملی بزرگسالان در مسابقات لیگ جهانی امارات، مربیگری تیم ملی بزرگسالان در مسابقات جهانی اسپانیا، مربی تیم ملی امید ایران در مسابقات جهانی اسپانیا و اتریش را به عهده داشت. این کاراته‌کای ایرانی در سال ۱۳۹۸ نیز، مربی تیم ملی بزرگسالان در مسابقات لیگ جهانی ترکیه و مربی تیم ملی بزرگسالان در مسابقات لیگ جهانی روسیه بود و تیم ملی بزرگسالان در مسابقات قهرمانی آسیا ازبکستان را هدایت کرده‌ است. مربی تیم ملی کاراته ایران در فاصله کمتر از دو ماه به المپیک با عقد قراردادی دو ساله به عنوان مربی تیم ملی کاراته هنگ کنگ انتخاب شد.

«کشورهای شرق آسیا واقعاً علاقه بسیار زیادی به ورزش‌های رزمی دارند و در واقع شرق آسیا مهد ورزش های رزمی است. هنگ کنگ چهره سرشناسی به نام «بروسلی» دارد، او سال ها در هنگ کنگ زندگی کرده و برای همین مردم اینجا به شدت به این شخصیت علاقه دارند و به عشق بروسلی ورزش های رزمی را دنبال می کنند. اینجا مجسمه ای به عنوان نماد بروسلی ساخته شده که همه آن نماد را دوست دارند و به عنوان سمبل ورزش های رزمی معروف است.هرکسی به این کشور سفر می کند با آن مجسمه بدون شک عکس یادگاری می گیرد.» این گوشه ای از صحبت های سعید حسنی پور قهرمان سابق بازی های آسیایی است که این روزها در قامت مربی تیم ملی کاراته کشور هنگ کنگ فعالیت می کند.

مشروح گفت‌وگوی خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس با مربی ایرانی تیم ملی کاراته هنگ کنگ را در زیر می‌خوانید:

فارس: سعید حسنی پور این روزها در کشور هنگ کنگ به عنوان مربی تیم ملی کاراته این کشور فعالیت می کند، چطور شد که با فدراسیون کاراته این کشور به توافق رسیدی؟

مدتی بود که از این کشور پیشنهاد داشتم. اواخر تابستان سال گذشته با فدراسیون کاراته کشور هنگ کنگ مذاکره نهایی را انجام دادم و بعد از مدتی شروع به همکاری کردم؛ البته در این مسیر مسئولان کمیته ملی المپیک خیلی زیاد به من کمک کردند. بلافاصله در مسابقات لیگ جهانی امارات و مسابقات آسیایی قزاقستان به عنوان مربی همراه این تیم بودم. حتی در دو لیگ جهانی امارات و لیگ جهانی پرتغال که امسال برگزار شد کنار تیم هنگ کنگ بودم. فدراسیون کاراته هنگ کنگ، پیش از من یک مربی فرانسوی داشت، زمانی که قرارداد مربی فرانسوی به پایان رسید، فدراسیون این کشور به دنبال جذب مربی بود. وقتی پیشنهادات اولیه مطرح شد، من شرایط را بررسی کردم و بعد از گذراندن پروسه چندین ماهه ما با هم به توافق رسیدیم و همکاری من با این فدراسیون شروع شد.

فارس: قرارداد شما با این فدراسیون چند ساله است، آیا شرایط مالی هم مطلوب است؟

با فدراسیون کاراته هنگ کنگ قرارداد ۲ ساله دارم و در واقع به عنوان مربی تیم کومیته آنها فعالیت می کنم. سرمربی تیم ملی هنگ کنگ مسئولیت کاتا و کومیته را بر عهده دارد، من هم به عنوان مربی ارشد کومیته مسئولیت دارم. طبق قراردادی که با فدراسیون کاراته هنگ کنگ دارم، ۲ سال کنار این تیم خواهم بود و خوشبختانه از لحاظ مالی شرایط برایم مهیا است. با همسرم در این کشور تا پایان قراردادم حضور خواهیم داشت.

فارس: طی چند سال اخیر، کشورهای شرق آسیا به جذب مربیان ایرانی روی آورده اند، این اتفاق چه دلیلی دارد؟ آیا موفقیت کاراته ایران تنها باعث این اتفاق شده یا نوع و سبک مبارزات ما به کشورهای شرق آسیا نزدیک تر شده است؟

همیشه استایل کاراته ایران در دنیا مورد علاقه خیلی از کشورها بوده است؛ مخصوصاً کشورهای شرق آسیا. به همین دلیل آنها به دنبال استفاده از مربیان ایرانی هستند تا از تجربیات ایرانی ها در رشد تیم‌های ملی کشورشان بهره مند شوند. به هرحال نتایجی که کاراته ایران طی چند سال اخیر در مسابقات مختلف کسب کرده، توجه کشورهای دنیا را جلب کرده است، خارجی ها برای پیشرفت کاراته کشورشان از مربیان ایرانی استفاده می کنند. در حال حاضر به عنوان نماینده ایران در این کشور حضور دارم و‌امیدوارم بتوانم اثر مثبتی روی کاراته هنگ کنگ داشته باشم.

فارس: شرایط کاراته هنگ گنگ با پیشینه رزمی که دارد، باید نسبت به خیلی از کشورهای شرق آسیا بهتر باشد، اوضاع کاراته این کشور چطور است؟

شرایط اینجا با ایران خیلی متفاوت است. تعداد کاراته کاها و بازیکنانی که در اختیار داریم خیلی متفاوت تر از ایران است. در واقع اصلاً قابل مقایسه با کاراته ایران نیست. شرق آسیا در گذشته شرایط بهتری نسبت به امروز داشته است، اما در حال حاضر شرایط خیلی متفاوت شده است. ما برای آینده کاراته این کشور امیدواریم؛ چرا که در لیگ جهانی پرتغال یکی از بازیکنان ما تا قبل فینال آمد و در نهایت مقام پنجم را کسب کرد. مسابقات گروهی است، یک کاراته کا باید چندین بازی انجام دهد تا به یک چهارم راه پیدا کند، بعد از آن نیمه نهایی و پس از آن یک بازیکن به فینال می‌رسد. همین که بازیکنان ما تا قبل فینال آمدند ما به آینده امیدوار هستیم. تلاش مان این است در لیگ های جهانی پیش رو مدال کسب کنیم. در رنکینگ جدیدی که اعلام شده جایگاه کاراته‌کاهای هنگ‌کنگ رشد کرده و این نشان از پیشرفت کاراته این کشور است.

فارس: پس همچنان مردم این کشور علاقه زیادی به بروسلی، جکی چان و چهره های سرشناس رزمی دارند؟

کشورهای شرق آسیا واقعاً علاقه بسیار زیادی به ورزش‌های رزمی دارند و در واقع شرق آسیا مهد ورزش های رزمی است. هنگ کنگ چهره سرشناسی به نام بروسلی دارد؛ او سال ها در هنگ کنگ زندگی کرده است، برای همین مردم اینجا به شدت به این شخصیت علاقه دارند و برای همین ورزش های رزمی در هنگ کنگ طرفدار دارد. اینجا به عشق بروسلی ورزش های رزمی را دنبال می‌ کنند. زمانی که به هنگ کنگ سفر کردم، اطرافیان همیشه در مورد این شخصیت صحبت می کردند. وقتی صحبت از نماد بروسلی شد، متوجه شدم در اینجا مجسمه ای به عنوان نماد بروسلی ساخته شده که همه آن نماد را دوست دارند. خیلی برایم جذاب بود و به خاطر همین از روزی که آمده بودم دوست داشتم این نماد را که به عنوان سمبل ورزش های رزمی در هنگ کنگ معرفی شده را از نزدیک ببینم. بروسلی یک مجسمه معروف در هنگ کنگ دارد که هرکسی به این کشور سفر می کند با آن مجسمه بدون شک عکس یادگاری می گیرد. بروسلی را در این کشور نماد ورزش های رزمی می دانند.

فارس: گویا در گذشته کرک آبادی به عنوان مربی در این کشور فعالیت می کرد و به همین دلیل کاراته‌کاهای هنگ کنگ شناخت خوبی از ایران دارند. در مورد این موضوع برایمان بگویید.

بله؛ بچه های تیم ملی هنگ کنگ کلاً نسبت به کشور ایران و کاراته کشورمان شناخت خوبی دارند، چرا که آنها بارها به ایران سفر کرده اند و به کاراته ایران علاقه بسیار زیادی دارند. در گذشته پیش از حضور مربی فرانسوی، کرک آبادی در اینجا فعالیت می کرد و به خاطر همین او در سفرهایی که به همراه این ملی پوشان به ایران داشته، آنها شناخت بسیار خوبی از کشورمان دارند. این موضوع در بحث آموزش به من کمک می کند.

فارس: سعید حسنی‌پور در دوران طلایی کاراته ایران کنار شهرام هروی و دیگر مربیان حضور داشته، آیا تجربیات گذشته در عرصه بین المللی می تواند به شما کمک کند؟

کاراته ایران همیشه یکی از پر قدرت‌ترین‌های دنیا است. افتخار این را دارم که مربی تیم ملی کاراته ایران بودم، خدا را شکر می کنم که در دوران طلایی کاراته ایران به عنوان مربی کنار تیم ملی بودم و در حال حاضر به هنگ کنگ آمده ام تا بتوانم تاثیر مثبتی در این کشور داشته باشم.

فارس: با شرایط شیوع کرونا در هنگ کنگ شما پس از بازگشت از هر مسابقه ای باید در قرنطینه باشید؟

بله؛ ما از لیگ جهانی پرتغال که به هنگ کنگ برگشتیم دو هفته در قرنطینه بودیم. اینجا شرایط شیوع کرونا مساعد نیست. چین و هنگ کنگ درگیر کرونا هستند، من دوز سوم واکسن را زده ام و همه چیز را رعایت می کنم، اما شرایط اینجا خیلی مساعد نیست. برای رفع این مشکل خیلی سخت گیری می شود اما فعلاً اوضاع خوب نیست. در اروپا کسی دیگر رعایت نمی کند و همه بدون ماسک هستند، اما در هنگ‌کنگ همه چیز رعایت می شود.

فارس: آیا برای حضور در بازی‌های آسیایی با ترکیب کامل اعزام خواهید شد؟

بله، ما با ترکیب کامل در بخش پسران و دختران کاتا و کومیته به بازی های آسیایی اعزام خواهیم شد. امیدوار به کسب مدال در کومیته هستیم؛ البته در کاتا شرایط کاملاً فرق می کند. ما در المپیک مدال کاتا داشته‌ایم و شرایط کاتای هنگ کنگ متفاوت است. امیدواریم که بتوانیم در کومیته هم موفق به کسب مدال شویم.

فارس: صحبت پایانی…

امیدوارم که بتوانم تجربیات خودم را در اختیار کاراته این کشور قرار دهم تا به عنوان نماینده ایران در این کشور موفق شوم.

انتهای پیام/