کدام کشور حاضر است توافقی را بپذیرد که مفاد آن تضمینی نداشته باشد؟


حسین مظفر، یکی از اعضای شورای تشخیص ممتاز گفت:ما ترک کردیم با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، درباره اظهارات مقامات آمریکایی و غربی درباره مواضع ایران در روند مذاکرات. توافقبیان کرد: هسته اصلی موضوع برجام و فضایی که منجر به توافق برجام شد بر اساس یک فرض نادرست، نادرست و نامناسب و یک سری اخبار ناشناخته و جعلی شکل گرفت و متأسفانه باعث شد کشور ما ۱۰ تا ۱۲ لطمه بخورد. سال ها.

وی به نظارت و بازرسی دقیق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر فعالیت‌ها و اقدامات هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این فرآیند به‌طور مستمر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تحت نظارت و بازرسی‌های دقیق قرار داده است. در پایان مشخص شد جمهوری اسلامی ایران هیچ انحرافی در زمینه فعالیت های هسته ای ندارد.

*آیا آمریکا و غرب باید پاسخ دهند که چرا ایران را بر اساس فرضیات نادرست تحریم می کنند؟

این عضو شورای مجمع، فعالیت های هسته ای ایران را بر اساس قانون و عضویت در NPT (معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای) به رسمیت شناخت و افزود: اما بر اساس رفتار ظالمانه آمریکا و غرب، محدودیت ها و تحریم های ظالمانه ای اعمال شد. در مورد ایران که باید پاسخگو باشند. چرا باید بر اساس فرضیات نادرست این مشکلات را به ایران تحمیل کنند؟

مظفر ادامه داد: ایران توافقنامه برجام را امضا کرد اما این آمریکایی ها بودند که برجام را زیر پا گذاشتند و به صورت یکجانبه از این توافق بین المللی خارج شدند.

* ایران از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود

وی تصریح کرد: اکنون که باید برجام احیا شود، ایران مخالفی ندارد، اما از یک سوراخ دو بار گزیده نخواهد شد. همچنین باید تضمین شود که آمریکایی ها نتوانند بلافاصله آن را لغو کنند و ثانیاً این تفاهم نامه بی معنی نباشد.

یکی از اعضای شورای امنیت با بیان اینکه باید قراردادی منعقد شود که ایران بتواند از آن بهره مند شود، گفت: باید قراردادی منعقد شود که در آن قراردادی منعقد شود. به سرعت آزاد شود، نفت ایران فروخته شود، ایران بتواند ارز انتقال دهد و صادرات و واردات داشته باشد. همه اینها در چارچوب برجام است و هیچ کدام خارج از آن نیست. متأسفانه آمریکایی ها دوباره دچار توهم می شوند و تصور بدی ایجاد می کنند و فکر می کنند ایران با سیاه نمایی از آنها عقب نشینی می کند.

مظفر با تاکید بر اینکه ایران نه زیاده خواه است و نه حاضر به ذلت است، اذعان داشت: ایران باید از محتوای برجام بهره مند شود و این موضوع باید پایدار باشد. طرف‌های آمریکایی و غربی تمام تلاش خود را در تحریم‌های حداکثری علیه ایران به کار گرفته‌اند و چیزی برای ایران باقی نمانده است که فشار بیشتری را تحمل کند.

وی با اشاره به اینکه ایران هیچ مخالفتی با احیای برجام ندارد، گفت: ایران همواره در همکاری با آمریکا و اروپا موضع روشن و باز داشته است اما در نهایت این امر انجام شد. توافق تضمین می شود و ایران می تواند از مزایای آن بهره مند شود و همچنین بتواند به طور صلح آمیز به فعالیت های هسته ای خود ادامه دهد.

* تفاهم نامه بدون ضمانت در مکتب لیبرال پذیرفته نیست

مظفر در پاسخ به این سوال که آیا اساسا کشوری حاضر به امضای قراردادی است که مفاد آن تضمینی نداشته باشد؟ وی گفت: این توقع غیرمنطقی است که آمریکایی ها دارند. قراردادها و قراردادها اساساً یک رابطه دوجانبه یا چند جانبه است که هر دو طرف باید به تعهدات خود پایبند باشند و بتوانند از مزایای آن بهره مند شوند. امضای قرارداد و چیزی نگرفتن و مهمتر از آن نداشتن ضمانت در هیچ منطق و منطق و شرعی پذیرفته نیست و حتی این موضوع در مکتب لیبرال ها پذیرفته نیست اما آمریکایی ها باج خواهی می خواهند و ایران سیاه نمایی نمی شود. یا

* اروپایی ها وارد قمار شده اند که تماماً باخت است

وی در خصوص اظهارات ضدایرانی تروئیکای اروپایی مبنی بر فرصت سوزان ایران برای احیای برجام، گفت: اروپایی ها در زمان برجام قمار کردند که برای آنها ضرر مطلق است و آبرو، آبرو و اقتدار خود را دور ریخته اند. زیر پای آمریکایی ها و برای ما هم سخت بود، چرا کشورهای اروپایی حاضر بودند آبروی خود را به پای آمریکایی هایی بگذارند که حتی به آنها احترام نمی گذارد و با خروج از برجام به کشورهای اروپایی بی احترامی کردند؟

* اظهارات ضد ایرانی اروپایی ها عمدتا سیاسی است

این عضو شورای تشخیص تعالی با بیان اینکه اروپایی ها همان مسیری را که آمریکا دنبال می کنند، تاکید کرد: اروپایی ها گرفتار بیانیه صادر نمی شوند زیرا این اظهارات بیشتر سیاسی است و برای خودشان وزن سیاسی منفی دارد.

* اروپایی ها دشمن آمریکا شدند

مظفر در پایان خاطرنشان کرد: اروپایی ها می توانستند از این فرصت به خوبی استفاده کنند. با یک درمان سخت که ترامپ اروپایی ها نیز باید علاوه بر تداوم جایگاه نظام استکباری آمریکا در جهان، انسجام و اقتدار خود را نشان می دادند و به جای میانجی گری و موضع گیری منطقی در برابر اقدامات غیرمنطقی آمریکا و الزام آمریکا به پذیرش اصول و قواعد بین المللی، تبدیل به این شدند. دشمنان آمریکایی ها و آبروی خود را به پای آمریکا گذاشتند که این اشتباهی بود که اروپایی ها مرتکب شدند.

پایان پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید