کدام کشورها از بحران انرژی سود می برند، شهریور ۱۴۰۱| تجارت نیوز


علی مجدی، اقتصاددان و معاون وزیر نفت در دولت یازدهم در گفتگو با تجارت نیوز درباره بحران انرژی اروپا گفت: آمریکا به طور بالقوه یکی از ذینفعان این بحران است. برخلاف ایران، این کشور با استفاده از فرصت بحران و گرانی ذخایر نفت و گاز شل از شرایط استفاده می کند.

شرح کامل این گفتگو را در ادامه بخوانید.

چرا اروپا منبع تامین انرژی خود را به یک کشور، یعنی روسیه محدود کرده است؟ آیا چنین وضعیتی پیش بینی نمی شد؟

پس از راه اندازی خط انتقال گاز «نورد استریم ۲»، سهم تامین گاز اروپا از روسیه و وابستگی به این کشور افزایش یافت. البته اتحادیه اروپا و کشورهای این منطقه همواره به فکر تنوع بخشیدن به منابع تامین انرژی بودند تا به یک منبع واحد وابسته نباشند. همانطور که تلاش اروپا برای عدم وابستگی و توسل به منابع انرژی ایران و کشورهای همسایه را در سال ۲۰۰۳ دیدیم.

در آن زمان که معاون اقتصادی وزارت امور خارجه بودم، بحث انتقال گاز از ایران به اروپا به طور جدی مطرح شد. حتی مذاکراتی نیز بین ایران و روسیه در این زمینه انجام شد. در آن زمان سه گروه هسته ای، سیاسی و اقتصادی وجود داشت. در گروه اقتصادی با حضور رئیس وقت صادرات گاز ایران، بحث انتقال گاز ایران مطرح شد.

اروپا در عین حال تاریخ انتقال گاز از آذربایجان را دنبال کرد. اما یکی از موانع صادرات از این کشور احداث خط لوله به طول ۲۰۰۰ کیلومتر بود. احداث این خط مستلزم انتقال حجم زیادی از گاز بود تا توجیه اقتصادی داشته باشد. در حالی که میزان گاز آذربایجان در منبع شاه دنیز محدود بود. بنابراین تصمیم بر این شد که گاز از ترکمنستان در مجاورت دریای خزر عبور کرده و به آذربایجان تحویل داده شود. سپس کل گاز دو کشور از طریق خط لوله مذکور منتقل شود. اما هر دو پروژه به دلیل مخالفت ایران و روسیه عقیم ماند. دلیل مخالفت آنها مسائل زیست محیطی بود.

در حال حاضر و با توجه به شرایط حاکم بر بازار انرژی جهان، آیا ایران می تواند یکی از تامین کنندگان انرژی اروپا باشد؟

در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد با اعمال تحریم ها، پیگیری انتقال انرژی گاز از ایران به بازارهای اروپایی کاملا مغفول ماند. همزمان میزان بهره برداری از میدان پارس جنوبی کاهش یافت. سپس در سال ۱۳۹۲ با تغییر دولت و روی کار آمدن زنگنه، در عرض دو تا سه سال میزان بهره برداری از پارس جنوبی به اندازه بهره برداری قطر از میدان گاز رسید. اما باز هم شرایط برای صادرات گاز فراهم نبود زیرا با مصرف بی رویه گاز در داخل مواجه بودیم. بنابراین تنها راه صادرات گاز از ایران LNG بود.

طولی نکشید که در سال های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۳ دوباره بحث صادرات گاز اروپا مطرح شد. من در آن زمان معاون بین الملل وزارت نفت بودم و در مورد انتقال گاز دو دیدگاه وجود داشت. یکی انتقال از طریق خط لوله و دیگری LNG که من شخصا با گزینه اول از نظر استراتژیک موافق بودم. اما باز در سال ۲۰۱۸ با تحریم مواجه شدیم و این پروژه نیز ناتمام ماند.

بر اساس اطلاعات موجود، ایران در شرایط فعلی قادر به صادرات انرژی گازی نیست. جز با سرمایه گذاری کلان در حوزه بازاریابی و افزایش توانمندی های پارس جنوبی که البته منوط به لغو تحریم هاست. با این حساب نمی توان به این زودی به گازرسانی به اروپا از ایران وابسته بود.

پس آیا می توان گفت که ایران در حال حاضر جایی در بازار انرژی اروپا ندارد؟ نظر شما در مورد حضور آمریکا برای گازرسانی به اروپا چیست؟ زیرا برخی از تحلیلگران معتقدند که آمریکا از بحران انرژی اروپا منتفع می شود و زمینه را برای حضور سایر کشورها کاهش داده است..

با توجه به آنچه ذکر شد ایران در هیچ دوره زمانی نمی تواند تامین کننده انرژی اروپا باشد. اروپایی ها به ناچار یکی دو حرکت در مسیر وابستگی به نورد استریم پیدا کرده اند که امروز شاهد آن هستیم. از ابتدا آمریکا و کشورهای شرق با تامین انرژی اروپا از طریق خطوط نورد استریم مخالف بودند. اما آلمانی ها که رهبران اصلی روند انتقال بودند بدون توجه به مخالفان به کار خود ادامه دادند. بحران انرژی کنونی بهترین فرصت برای بازاریابی آمریکایی است، در این دوره زمانی، ایالات متحده می تواند بازار انرژی و به ویژه بازار گاز اروپا را در سراسر جهان تصرف کند و منافع خود را تضمین کند.

این روزها آمریکا انجام می دهد با اتمام ذخایر استراتژیک نفت مواجه است. با توجه به شرایط فعلی به آیا فکر می کنید آمریکا می تواند برای تصاحب بازار نفت اروپا برنامه ریزی کند؟

پس از تصمیم اوپک پلاس برای بالا نگه داشتن قیمت ها و برابری عرضه با تقاضا، وضعیت بازار نفت تغییر کرده است. همچنین با قطع شدن انتقال گاز از طریق خطوط نورد استریم، یکی از گزینه های جایگزین نفت آمریکاست. علاوه بر این، آمریکا کشوری نیست که راه حلی برای کاهش ذخایر استراتژیک نفت خود نداشته باشد و بازار نفت اروپا را به راحتی از دست بدهد.

اروپا تحت تأثیر آمریکا روسیه را تحریم کرد و در نهایت دچار بحران شد. اما در این میان نه تنها آمریکا بلکه کشورهای دیگری مانند چین و هند از این بحران سود بردند. دو کشور هند و چین با استفاده از شرایط تحریم روسیه توانستند نفت روسیه را با تخفیف ویژه خریداری کنند. گمانه زنی ها از فروش نفت به قیمت ۴۰ دلار خبر می دهد، موضوعی که منجر به رکود در بازار نفت ایران شد.

به طور خلاصه باید گفت که آمریکا به طور بالقوه از بحران اروپا سود می برد. تا جایی که او در پشت صحنه به دنبال ادامه فرسایش جنگ بین روسیه و اوکراین برای رسیدن به هدف اقتصادی خود، یعنی تصرف بازار انرژی اروپا است.

برای مطالعه بیشتر در مورد انرژی، اخباری را بخوانید که ایران نفت خود را ارزانتر از روسیه می فروشد.