کبد چرب چیست؟

استئاتوز، کبد چرب یا کبد چرب وضعیتی است که در آن تری گلیسیرید و سایر چربی ها در سلول های کبد تجمع می کنند. این به دلیل تغییر متابولیسم لیپید ناشی از حرکت اسیدهای چرب است. گاهی تا ۴۰ درصد وزن کبد را این سلول های چربی تشکیل می دهند. کبد معمولی فقط ۵ درصد چربی دارد. یک کبد طبیعی حدود ۳ پوند وزن دارد، اما یک بیماری کبد چرب شدید ممکن است وزن آن را تا ۱۱ افزایش دهد! یعنی تقریبا ۴ برابر وزن طبیعی او!

استئاتوز خفیف موقتی و بدون علامت است. کبد چرب خفیف معمولاً با تغییر رژیم غذایی و مصرف الکل قابل برگشت است. اما از آن غافل نشوید. کبد چرب شدید یا مداوم ممکن است باعث اختلال عملکرد کبد شود. ممکن است منجر به عفونت مکرر و در بدترین حالت، مرگ ناگهانی ناشی از آمبولی های چربی در ریه ها شود.

شایع ترین علت کبد چرب، اعتیاد مزمن به الکل است، اما علل غیر الکلی دیگری نیز وجود دارد، مانند بارداری، رژیم غذایی نامناسب، یا تغذیه کامل تزریقی طولانی مدت (TPN). استفاده از داروهای تجویزی و بدون نسخه می تواند منجر به استئاتوز شود.

اگر مشکوک به استئاتوز یا کبد چرب هستید چه کاری می توانید انجام دهید؟ نزد پزشک خود بروید و علائم خود را شرح دهید و در مورد رژیم غذایی و سبک زندگی خود از جمله مصرف مواد مخدر و الکل به او بگویید. در مورد HIV با او صحبت کنید. در موارد سوء تغذیه ناشی از استئاتوز، کمبود پروتئین معمولاً علت اصلی است.

اگر هر نوع آسیب یا اختلال عملکرد کبدی برای شما تشخیص داده شده است، این مطالعه بالینی علمی دوسوکور را روی ۶۰ نفر مبتلا به بیماری مرتبط با الکل (کبد آسیب دیده)، ۷۰ درصد که تنها پس از ۳۰ روز آنزیم های کبدی عادی شده بودند، به پزشک خود نشان دهید. با استفاده از این فرمول زیستی کبدی، متشکل از جوانه های کنگر فرنگی و عصاره سارساپاریلا. یک مطالعه موردی با دادن دوز درمانی ۳ کپسول دو بار در روز و پرسیدن اینکه آیا انجام این کار بی خطر است یا خیر، انجام شد.

دو مطالعه دوسوکور دیگر در نامه تاونسند به پزشکان و بیماران به تاریخ ۱۲/۱/۲۰۰۲ توسط نویسنده: Dr. چارلز کوکران، اثربخشی همین محصول را توضیح می دهد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر