چرا موسوی در مقابله با داعش به مرحله اشتباه رسیده است؟


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، چندی پیش بیانیه ای منتسب به میرحسین موسوی در برخی سایت های خبری، پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی منتشر شد.

میرحسین موسوی در این نامه با اشاره به “فاجعه ای که در سوریه ادامه دارد” نوشت: گناه بزرگ دولت ما دست زدن به حقیقت معانی است. هر نام باشکوهی بر شرم آورترین جنایات گذاشته شده است. دفاع از حرم که به معنای حفظ قلب مؤمن در برابر کمترین گرایش به ظالمان است، به ریختن خون در سرزمین های بیگانه برای تحکیم پایه های رژیم کودکان کش اطلاق می شود. وی «میلیون‌ها مهاجر و صدها هزار کشته در سوریه، بدنامی حزب‌الله لبنان، ظهور داعش، جنگ‌های قومی و قبیله‌ای در یمن و روند پیوند کشورهای عربی با اسرائیل و شعار شیعیان را برشمرد. هلال» را «دلیل شوم نیات این انحراف» دانست و افزود: مشکلات ناشی از این اقدامات برای ایران و منطقه همه ریشه در یک اشتباه بزرگ داشت و آن نادیده گرفتن معنای واقعی خواسته مردم بود. مردم تشنه آزادی و انتخاب برای خود هستند و این انتخاب آنها قطعاً به نفع بشریت در کل با هر عقیده و ایمانی و به نفع منافع ملی و حاکمیت مردم خواهد بود.

بر این اساس و پس از واکنش ها و بازتاب ها به این نامه منتسب به میرحسین موسوی، با منصور آرامی، یکی از اعضای شورای اسلامی شهر به گفت وگو نشستیم.

*آقای آرامی داعش چگونه شکل گرفت؟

داعش جنبشی بود که توسط آمریکا برای ایجاد اختلاف بین مذاهب در منطقه غرب آسیا و به ویژه ایجاد تفرقه در کشورهای اسلامی شکل گرفت. در منابع آمریکایی ها و سران آمریکایی آمده است که خود آمریکایی ها به ایجاد داعش اعتراف کردند و اگر ایران خارج از مرزهای خود با داعش مقابله نمی کرد، قطعا امروز داعش در داخل ایران بود و دست به اقدامات تروریستی می زد.

داعش فتنه ای بود که آمریکا ایجاد کرد و جمهوری اسلامی ایران برای تامین امنیت خود و منطقه و به ویژه ایجاد ثبات در منطقه غرب آسیا وارد میدان شد و با داعش مبارزه کرد.

* شهیدان قاسم سلیمانی و سردار همدانی چه نقش اصلی و تعیین کننده ای در نابودی داعش داشتند؟

رشادت ها و جانفشانی های این دو بزرگوار و سایر مدافعان حرم برای مقابله و سرکوب جریان های تروریستی باعث شد تا داعش بیش از پیش در منطقه نابود شود و جایی برای اعراب نداشته باشد.

* برخی از تحلیلگران در بازتاب نامه منتسب به میرحسین موسوی معتقدند که وی از مقابله با داعش ناراحت است و با این نامه قصد اشتباه در مقابله با این گروهک تروریستی را داشته است به نظر شما چه چیزی منجر به چنین موضعی می شود؟

من معتقدم که داعش را نباید از منظر سیاسی دید. داعش فتنه ای بود که توسط دشمن درجه یک جمهوری اسلامی ایران یعنی آمریکا شکل گرفت و لازم است جمهوری اسلامی ایران با این جریانات مقابله کند. به نظر می رسد این جریان ها از منظر سیاسی به مقابله با داعش می آیند؛ برخی مسائل کاملا امنیتی است و درک سیاسی از مسائل امنیتی اشتباه است.[arsulejnil-konfronttal-ISISminnlatpolitiku;Xikwistjonijiethumakompletamentta’sigurtàul-fehmapolitikata’kwistjonijietta’sigurtàhijażbaljata

ایجاد اختلاف و تفرقه بین کشورهای اسلامی یک امر امنیتی است، این مسائل را نباید از منظر سیاسی بررسی کرد. اگر داعش رها شود، تحرکات و اقدامات تروریستی و خرابکارانه خواهد داشت. پشت صحنه همه اینها آمریکاست. داعش که در پوشش اسلام دست به جنایت و اقدامات تروریستی می زند، برای تقویت صهیونیست ها و استکبار در منطقه مورد حمایت لابی صهیونیستی- آمریکایی قرار دارد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید