چرا تابستان امسال خاموشی نداشتیم؟


برگ برنده تابستان امسال وزارت نیرو و شهروندان این بود که پیک مصرف برق بدون خاموشی سپری شد.

برای دسترسی سریعتر به اخبار داغ روز اینستاگرام کاماپرس را دنبال کنید. از جانب اینجا وارد می شود

به گزارش کماپرس و به نقل از اکو ایران، تابستان امسال راهکارهای اصلی وزارت نیرو برای برون رفت از بحران قطعی برق، مدیریت مصرف با تدابیری چون تغییر زمان کار اداری و اجرای خاموشی های برنامه ریزی شده صنعتی بود. کاربری ها و شهرهای صنعتی یعنی به قیمت کاهش ساعات اداری و قطعی کارخانجات و صنایع، قطعی ها کاهش یافته است.

حال سوال اینجاست که آیا می توان با مدیریت تقاضا یا افزایش عرضه به خاموشی پایان داد؟ چگونه می توانید از چرخه معیوب جیره بندی خاموشی خارج شوید؟

در همین رابطه ابراهیم خوش گفتار، رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت های تولید برق می گوید: در ماه های گرم سال جاری، وزارت نیرو رهبری کرد و قطعی برق به ویژه در بخش خانگی را به میزان قابل توجهی کاهش داد. .

خوش گفتار معتقد است که امتیاز وزارت نیرو در این بخش ۲۰ است و دلیل آن نیز مدیرانی هستند که نسبت به دوره های قبل تغییری نکرده اند و مصرف برق را هم در بخش خانگی و هم در بخش صنعتی مدیریت کرده اند. ، آنها گفتند. مناطق صنعتی که در یک روز خاص تعطیل می شوند این مدیریت منطقی و منطقی است.

این کارشناس همچنین ادامه می دهد: همه می دانیم که ۱۲ تا ۱۸ هزار مگاوات برق کمبود داریم و باید سرمایه گذاری شود. برای بازگشت به گذشته. از سال ۲۰۱۳، ما در بخش تولید برق سرمایه گذاری خوبی نداشته ایم. ما همیشه به تولید برمی گردیم در حالی که باید به توزیع توجه کنیم. مشترکان را دسته بندی نکرده ایم در حالی که الان شعار علی اکبر محرابیان وزیر نیرو این است که کنتور دیجیتال نصب شود، سریع نصب شود و تعرفه ها تغییر کند!

خوش کوتر معتقد است که اگر این اقدامات در چهار سال اول دولت فعلی انجام شود، شاهکار خواهد بود، زیرا از سال ۷۹ باید این اتفاق می افتاد و اگر در همان زمان انجام می شد، نداشتیم. چنین مشکلی در حال حاضر مدیریت این موضوع وجود دارد مثلاً اگر هر خانه ای نیاز به مصرف ۳۰۰ وات در ماه دارد، باید مشخص شود که در چه ساعتی مصرف شود و در چه ساعتی نه.

سال‌ها که بحث قطعی برق مطرح می‌شد، توسعه میدان نیروگاهی مطرح می‌شد و بخش خصوصی متذکر می‌شد که توسعه نیروگاه اتفاق نیفتاده و به همین دلیل قطعی برق رخ می‌دهد. اما باید دانست خاموشی امسال سیگنال دیگری دارد که اگر سرمایه گذاری در حوزه نیروگاه توسعه نیابد، می توانیم با مدیریت مصرف آن را کنترل کنیم.

با توجه به اینکه اکنون قیمت برق برای مصرف کنندگان به اصطلاح رایگان است، این نشان می دهد که هنوز بحث تقاضا وجود دارد اما باید در بحث عرضه اقدامات جدی انجام شود. این علامت نشان می دهد که باید به توزیع برگردیم زیرا مشکل فعلی این است که با وجود اینکه ارزان ترین برق دنیا را داریم، اما بین کسانی که مصرف می کنند بد یا خوب یا کم، جدایی وجود ندارد. باید به قانون بودجه سال ۷۷ برگردیم که در آن مجلس تصمیم به نصب کنتورهای چند تعرفه ای برای رفع خاموشی گرفت اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. همراه با مدیریت مصرف، خاموشی ها برطرف می شود.

برای دسترسی سریعتر: