چرا از ترسیدن و فرار از وحشت اتاق لذت می بریم؟


اگرچه برخی از افراد از موقعیت های ترسناک فرار می کنند. اما واقعیت این است که این حس برای خیلی ها خوشایند است. تعداد زیادی از افراد دوست دارند در موقعیت های به اصطلاح خطرناک و هیجان انگیز قرار بگیرند و به طور داوطلبانه احساس ترس را تجربه کنند. اتاق فرار ترسناک و سافاری ترسناک، بانجی جامپینگ و … از جمله بازی های ترسناکی هستند که در سراسر جهان طرفداران زیادی دارند. سوال اینجاست که چرا بعضی ها دوست دارند بترسند؟

برای دسترسی سریعتر به اخبار داغ و سرگرمی، اینستاگرام کاماپرس را دنبال کنید. از جانب اینجا وارد می شود

شاید باور این موضوع کمی سخت به نظر برسد که انسان ها نمی توانند برای مدت طولانی بدون احساس ترس زندگی کنند. حقیقت این است که او بدون ترس به طور تصادفی از ارتفاعات بالا می رفت، با کسانی که بیماری های مسری کشنده داشتند در تماس بود و بی شرمانه خود را در موقعیت های خطرناک قرار می داد.

هدف از ترس در همه موجودات زنده بقا است. گاهی اوقات اتفاق می افتد که شخص هرگز موقعیت خطرناکی را تجربه نکرده است. اما او به علائم خود واکنش نشان می دهد. اکثر مردم هرگز در طول زندگی خود به طاعون مبتلا نشده اند. اما با دیدن موش می پرند. بنابراین، پیش‌بینی یک محرک ترسناک می‌تواند به همان پاسخی دست یابد که در مواجهه با خطر واقعی تجربه می‌شود. با این تفاسیر چگونه از برخی موقعیت های ترسناک مانند بازی در اتاق فرار ترسناک لذت می بریم؟

اگر از طرفداران اتاق های فرار ترسناک هستید…

بررسی ها و تست های بالینی زیادی توسط روانشناسان در این زمینه انجام شده است. این آزمایش ها نشان می دهد که نحوه تجربه ترس نقش مهمی ایفا می کند. زمانی که ذهن متفکر به ذهن احساسی بازخورد می دهد که فرد احساس می کند در فضای امنی قرار دارد، می تواند حالت ترس و برانگیختگی را تغییر دهد و ترس را به لذت تبدیل کند. بنابراین، هنگامی که او وارد یک اتاق ترسناک می شود، انتظار دارد که چیزهای ترسناک مانند یک چهره ترسناک ظاهر شوند یا در یک اتاق ترسناک گیر کنند.

با علم به اینکه این یک تهدید واقعی نیست، ذهن انسان به سرعت درک خود را از تجربه تغییر می دهد. ترس باعث حواس پرتی می شود. آدرنالین خون را بالا می برد و باعث ایجاد یک تجربه مثبت در این وضعیت غیر واقعی می شود. به همین دلیل است که اکثر افرادی که بازی های ترسناک را تجربه می کنند، هم جیغ می زنند و هم می خندند! احساس کنترل بر موقعیت ترسناک، تجربه ترس را به لذت تبدیل می کند. با این حال، چرا برخی دیگر از احساس ترس لذت نمی برند؟

آیا اتاق های فرار ترسناک را دوست ندارید؟

هر فردی حس ترس یا لذت منحصر به فردی دارد. عدم تعادل بین هیجان ناشی از ترس در ذهن حیوان و احساس کنترل در ذهن عینی انسان می تواند باعث هیجان بیش از حد یا ترس ناکافی شود. در واقع، اگر فردی تجربه حضور در یک اتاق فرار ترسناک یا تماشای یک فیلم ترسناک را بیش از حد واقعی بداند، پاسخ ترس شدید می تواند بر حس کنترل غلبه کند.

این حتی در میان کسانی که تجربه ترس را دوست دارند اتفاق می افتد. مثلا افرادی هستند که از دیدن فیلم کابوس در خیابان الم لذت می برند اما از فیلم جن گیر بسیار می ترسند. این افراد احساس می کنند که فیلم جن گیر بیش از حد واقعی است.

با حضور در اتاق فرار ترسناک اعتماد به نفس خود را افزایش دهید!

علاوه بر این، یکی از دلایل جذب افراد به بازی ها و موقعیت های ترسناک، احساس اعتماد به نفس و قدرت است. به عنوان مثال، برخی از افراد پس از تجربه بانجی جامپینگ، احساس می کنند که اعتماد به نفس آنها به شدت افزایش یافته است و احتمالاً به خود می گویند: “من هم می توانم این کار را انجام دهم!”.

تجربه حضور در یک اتاق فرار ترسناک از این منظر عالی به نظر می رسد. این بازی شامل چندین حس است تا حس ترس را به ما القا کند. اما این ترس بسیار خوشایند است; زیرا ذهن زمان کافی برای درک موقعیت غیر واقعی دارد.

مجموعه Time for Fun اطلاعاتی در مورد بهترین اتاق های فرار ترسناک و ژانرهای دیگر کشور در وب سایت خود گردآوری کرده است تا علاقه مندان به راحتی بتوانند یک بازی هیجان انگیز را به صورت آنلاین انتخاب و رزرو کنند. علاقه مندان می توانند با انتخاب شهر و ژانر مورد علاقه خود بر اساس نظر کاربران و امتیازات و یا بررسی تخصصی تیم Time Four Fans بهترین تجربه را از حضور در این بازی داشته باشند. این مجموعه به عنوان بزرگترین مرجع معرفی اتاق های فرار در کشور شناخته می شود و با کمک تیمی مجرب و مجرب به بررسی تفریحات جدید می پردازد.

انتهای پیام

مربوط به: زمان برای هوادار

برای دسترسی سریعتر: