چرا آمریکا شروع به جنگ می کند؟


حضور پررنگ نانسی پلوسی، رئیس کنگره آمریکا در تایوان، سخنگوی چین، بحث های قدیمی درباره سیاست خارجی هژمونیک آمریکا را دوباره برانگیخته است.

به گزارش کامپرس، در حالی که چین به شدت با این سفر مخالفت کرد و حتی آمریکا تهدید کرد که با آتش بازی نمی کند، هواپیمای حامل پلوسی با اسکورت قوی جنگنده های آمریکایی وارد تایوان شد. تلاش آمریکا برای نفوذ به شرق آسیا و محدود کردن زمین بازی چین را می‌توان با بازخوانی کتاب «جنگ دائمی برای صلح دائم» بهتر درک کرد. گور ویدال منتقد آمریکایی در این کتاب به نقد سیاست خارجی این کشور می پردازد. کتاب با اشاره به دو رویداد تکان دهنده در تاریخ معاصر آمریکا آغاز می شود. بمب گذاری تیموتی مک وی در ساختمان فدرال در اوکلاهاما سیتی که منجر به کشته شدن ۱۶۸ نفر شد و حمله ۱۱ سپتامبر توسط افراد بن لادن به برج های تجارت جهانی در منهتن نیویورک.

ویدال روایات رسمی و رسانه ای این دو فاجعه را به چالش می کشد و به مجرم خواندن مک وی و بن لادن بسنده نمی کند. به عقیده وی، این حادثه و سایر حوادث مشابه حاصل سیاست مداخله جویانه آمریکا در سایر کشورها به ویژه کشورهای جهان سوم است. این مداخلات باعث رفتار واکنشی مردمی می شود که از سوی آمریکا احساس ظلم می کنند. وی در پایان کتاب تاکید می کند که نه تنها مردم کشورهایی مانند عراق، پاناما و سومالی قربانی سیاست های دولت آمریکا هستند، بلکه مردم آمریکا نیز از این سیاست ها آسیب می بینند. به گفته ویدال، بی تفاوتی مردم آمریکا نسبت به سیاست نظامی-تجاری دولت این کشور به سیاستمداران این امکان را داده است که به نام جهانی شدن، آمریکا را به «امپراتوری علیه مردم» تبدیل کنند.

کتاب «جنگ دائمی برای صلح دائمی» تلاشی است از یک روشنفکر منتقد آمریکایی برای افشاگری در برابر سخنان دولت آمریکا که با ساخت تصاویر کارتونی از مخالفان خود، حقایقی را که باعث بحران شده است، آشکار می کند. ویدال در کتاب «جنگ دائمی برای صلح دائمی» سعی در معرفی ریشه جنگ ها و سلطه دولت آمریکا دارد. این کتاب با ترجمه شهلا اطیابی توسط انتشارات مروارید در ۱۳۶ صفحه و شمارگان ۱۱۰۰ نسخه منتشر شده است.

گور ویدال کیست؟

گور ویدال یکی از رمان نویسان و نمایشنامه نویسان مشهور آمریکایی و از فعالان سیاسی بود. او در طول زندگی حرفه ای خود ۲۵ رمان، بیش از ۲۰۰ مقاله و چندین نمایشنامه خلق کرد. ویدال به عنوان یک ستون نویس، مقالاتی برای نیویورکر و اسکوایر نوشت و از سیاست خارجی آمریکا انتقاد کرد. برخی آن را وجدان بیدار جامعه آمریکا نامیده اند. او از منتقدان سرسخت مک کارتیسم و ​​تأسیس جرج بوش به شمار می رفت. مهمترین شاهکار حماسی او رمان آفرینش است. گور ویدال با فرهنگ و پیشینه ایران آشنا و شیفته بود. او در رمان «آفرینش» روایتگر شخصیتی خیالی به نام کورش سپیتما، دیپلمات پارسی دو هزار و پانصد سال پیش است. یکی دیگر از آثار او «اسپیتاما» است که داستان هخامنشیان را از زبان بازماندگان زرتشت روایت می کند.

“جولیان؛ ایران، سرزمین مقدس»، اثر دیگری از ویدال است که به جنگ جولیان، پادشاه یونان و شاپور، پادشاه ایران می پردازد. برخی از آثار این نویسنده توسط فریدون مجلسی و عبدالحمید سلطانیه به فارسی ترجمه شده است.

انتهای پیام

برای دسترسی سریعتر: