پیوند سلول های بنیادی خونساز در کودکان با تجهیزات ایرانی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، سلول بنیادی توانایی تبدیل شدن به تمام سلول های بدن را دارد و مادر سلول ها محسوب می شود و همه این سلول ها قابلیت تجدید خود را دارند. و به انواع مختلف سلول از جمله سلول های خونی و قلبی تمایز می یابند و دارای اعصاب و غضروف هستند و در بازسازی و ترمیم بافت های مختلف بدن موثرند.

این سلول‌ها را می‌توان به بافت‌های آسیب‌دیده پیوند زد، جایی که بیشتر سلول‌ها از بین رفته‌اند، جایگزین سلول‌های آسیب‌دیده و ترمیم و ترمیم نقص آن بافت می‌شوند.

با گسترش بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت و بیماری های عصبی، چالش استفاده از سلول های بنیادی اهمیت بیشتری یافته است. امروزه سلول های بنیادی مغز استخوان، خون بند ناف و سایر سلول های بنیادی بالغ می توانند پانکراس را ترمیم کنند، انسولین ترشح کنند و سایر بافت های آسیب دیده را ترمیم کنند.

سلول های بنیادی خون که به عنوان سلول های بنیادی خونساز نیز شناخته می شوند، قادر به تولید گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت هستند و وظیفه حفظ تولید خون در طول زندگی را بر عهده دارند. در درمان هر گونه سرطان ارثی و اختلالات خونی، گاهی اوقات لازم است پیوند سلول های بنیادی آلوژنیک جایگزین مغز استخوان شود که نیاز به استفاده از سلول های بنیادی اهداکننده سالم دارد.

پیوند سلول های بنیادی خون ساز یک علم مدرن در زمینه پزشکی است که می توان از آن برای درمان تعداد زیادی از بیماری های صعب العلاج و کشنده استفاده کرد. سلول های بنیادی خون ساز سلول های نابالغی هستند که می توانند به سلول های خونی تبدیل شوند.این سلول های بنیادی در مغز استخوان، جریان خون داخل عروقی و خون بند ناف یافت می شوند.

به طور کلی سلول های بنیادی خون ساز دارای ویژگی های تخصصی شدن، تولید مثل و تکثیر از طریق تقسیم سلولی در بدن، عمر طولانی و تبدیل به سلول های تخصصی با عملکردها و فعالیت های خاص در شرایط آزمایشگاهی هستند.

اهدای سلول های بنیادی خونساز هم از طریق اهداکنندگان و هم از طریق اهداکنندگان غیر خویشاوند انجام می شود. برای اینکه فردی به عنوان اهداکننده سلول های بنیادی پیوند مغز استخوان انتخاب شود، گروه خونی ملاک نیست، بلکه باید فاکتوری به نام HLA که هویت ژنتیکی فرد است، بین گیرنده و گیرنده سازگار باشد. گیرنده پیوند. بر اساس مطالعات، حدود ۷۰ درصد از بیمارانی که نیاز به دریافت سلول های بنیادی خونساز دارند، از نظر آنتی ژن های سازگاری بافتی، خویشاوند مناسبی ندارند.

سلول های بنیادی را می توان از سه منبع خون محیطی در طی آفرزیس، بیوپسی مغز استخوان و خون بند ناف جمع آوری کرد. اهدای سلول های بنیادی از خون محیطی یک روش غیرجراحی و in vivo است و رایج ترین روش جمع آوری است.

با پیوند سلول های بنیادی خون ساز، در صورت بهبودی بیمار، تا پایان عمر نیازی به مصرف هیچ دارویی نخواهد داشت و اهداکننده پس از اهدا می تواند بدون مشکل به زندگی خود ادامه دهد. سلول ها پس از مدت کوتاهی تعویض می شوند.

بیش از ۶۰ بیماری را می توان با پیوند سلول های بنیادی خونساز درمان کرد. این بیماری ها را می توان به پنج گروه دسته بندی کرد: بیماری های بدخیم، غیر بدخیم مانند تالاسمی و نارسایی مغز استخوان، بیماری های نقص ایمنی ارثی، نقص های متابولیک ارثی بدن و همچنین تومورهای مغزی. در این بیماری بر اساس تایید علمی تنها درمان قطعی بیماران استفاده از پیوند سلول های بنیادی خونساز است.

سلول های بنیادی خونساز که در مغز استخوان ما وجود دارند ممکن است آخرین راه حل بیمارانی باشند که درمان دارویی برای آنها موثر نیست. همه انسان ها می توانند سلول های بنیادی خونساز را برای پیوند یا کشت محیطی اهدا کنند، اما برای داشتن سلول هایی با کمترین خطر شکست، شرایطی برای اهداکنندگان در نظر گرفته شده است که اساسی ترین شرط، انگیزه بالای اهداکننده برای نجات بیماران و آگاهی از اهدا است. فرآیند خطرناک نیست

به گفته امیرعلی حمیدیه، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی، طی ۱۲ سال ۱۲۰۰ کودک در بیمارستان شریعتی و ۵۲۱ کودک در مدت ۵ سال در بیمارستان مرکز طبی کودکان پیوند شده اند.

بخش پیوند سلول های بنیادی خونساز بیمارستان مرکز طبی کودکان به عنوان پیشرفته ترین بخش پیوند سلول های بنیادی در گروه سنی کودکان و نوجوانان با ظرفیت کامل ۹ تخت، خدمات نوین پیوند سلول های بنیادی را به بیماران نیازمند پیوند از دو ماه تا ۱۸ سال

در این مرکز پزشکی اطفال سالانه ۱۰۰ پیوند سلول های بنیادی در این مرکز انجام می شود که دنیا آن را به عنوان مرکز بزرگ پیوند کودکان می شناسد. بخش پیوند، واحد آفرزیس و فوتوفورز، بخش سرپایی، آزمایشگاه فراورده های سلولی، بخش مراقبت های پس از پیوند و اتاق تمیز و هم اکنون کلینیک پیوند با مسئولان بیمارستان از نظر تجهیزات و ساختار تکمیل شد.

در حال حاضر پیوندهای پیشرفته و به روزی در این زمینه برای درمان بیماری های صعب العلاج مانند تومورهای بدخیم خون، بیماری های غیر بدخیم خون، نقص های ارثی ایمنی، بیماری های متابولیک و تومورهای جامد در کودکان انجام می شود. این نوع پیوندها شامل پیوند اهداکنندگان غیر خویشاوند، پیوند بند ناف و پیوندهای نیمه سازگار است.