پیش بینی هفتگی بورس/ آیا امیدی به سقوط بورس وجود دارد؟ – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، بازدهی شاخص کل بورس در هفته پایانی شهریورماه منفی ۲.۴۵ درصد بود. بازده ماهانه شاخص در شهریور نیز منفی ۴.۸۷ درصد ثبت شد که نشان دهنده بیشترین کاهش ماهانه شاخص از ابتدای سال است. بازده ماهانه شاخص هم وزن نیز منفی ۰.۳۲ درصد ثبت شد.

ارزش معاملات سهام خرد همچنان در حال کاهش است. در آخرین روز کاری شهریور میزان معاملات سهام تنها ۲۲۰۰ میلیارد تومان و میانگین روزانه این متغیر ۲۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند تحریم ها و بلاتکلیفی در مذاکرات هسته ای برجام مشکل اصلی اقتصاد کشور و بورس است. تحلیلگران بازار سرمایه می گویند افزایش ریسک سرمایه گذاری که در سال های اخیر به دلیل تحریم ها بر اقتصاد ایران تحمیل شده است، انتظارات سهامداران را برای سود افزایش داده است که نتیجه ای جز کاهش نسبت قیمت به درآمد نداشته است. بازار سهام احیای برجام، اما در وهله اول با کاهش ریسک سرمایه گذاری، بازار سهام را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی جذاب تر کرده و می تواند رونق واقعی را برای این بازار به همراه داشته باشد.

پیش بینی سهام شنبه

با توجه به شرایط فعلی و تعطیلات پیش روی بازار، پیش بینی می شود سود سه روز معاملاتی هفته منفی باشد. البته این منفی به اندازه هفته گذشته نیست، می تواند از نیم تا دو درصد منفی باشد که نسبت به هفته های اخیر کمتر است.

البته احتمالا ارزش و حجم معاملات کاهش یافته و کمی کمتر از سطح فعلی خواهد شد. بر اساس تحلیل های آماری دو فصل اخیر بازار سهام نشان می دهد که بازار در نیمه دوم سال وضعیت خوبی نخواهد داشت و در صورت گشایش در برجام می توان گفت که فصل سرد بازار سهام کمی گرم خواهد شد. اما در کل بازار سهام یخ زده است.