پوسترهای عاشورایی در گالری لاله


خبرگزاری فارس – گروه هنر: به عقیده بسیاری از محققان سنت طراحی پوستر در ایران ریشه در انقلاب اسلامی دارد، شرایط سال های انقلاب باعث شد تا پوستر به عنوان یکی از موفق ترین رسانه ها برای انتقال آرمان های انقلاب مورد استفاده قرار گیرد. گروه‌های انقلابی با استفاده از فناوری‌های چاپ، هنر را حربه‌ای علیه رژیم پهلوی کردند و توده‌های مردم را با اشعار انقلابی و نقوش گرافیکی آشنا کردند. پوسترهای ایرانی نه تنها از نهضت ها و انقلاب های آزادی خواهانه در سایر نقاط جهان برای نشان دادن نمادهای مقاومت و فداکاری استفاده کردند، بلکه از فرهنگ عمیق هنر سنتی نیز استفاده کردند. مانند پوسترهایی که بر اساس مدل تابلوهای قهوه خانه ای طراحی شده اند. احتمالاً می توان گفت اولین نشانه های ارتباط تصویری انقلاب ایران در نقاشی های دیواری روزهای اعتراض و راهپیمایی به وضوح دیده می شد. تصاویری که در خیابان ها شابلون شده و نوشته هایی با اسپری رنگ آمیزی شده بود که با جسارت خبر نیات مبارزان انقلابی را برای مردم فاش می کرد.

از این رو به طور کلی طراحی پوستر و تایپوگرافی در چهار دهه اخیر همواره در زمره رسانه های رو به رشد بوده و ده سال بعد بازنمایی های خاص خود را با محوریت گفتمان های فرهنگی-اجتماعی حاکم بر کشور ارائه کرده است. از آن جمله «مقاومت» و مسائل عاشورا، دهه‌های مختلف را همواره همچون نخی از تسبیح به هم پیوند می‌دهد.

بدون شک تایپوگرافی و پوستر در حال حاضر از مهم ترین هنرهای کشور است و تاثیر آن را نمی توان کتمان کرد. شاهد این درخواست، نمایشگاه های متعددی است که هر هفته در گالری های مختلف کشور برگزار می شود.

نمایشگاه گروهی پوستر «عاشورا».

هر ساله در ایام محرم نمایشگاه های متعددی از آثار گرافیست ها و طراحان برپا می شود، این روزها گالری لاله میزبان نمایشگاه گروهی «عاشورا» است. نمایشگاهی با نمایش ایده های مختلف در موضوع عاشورا. آثاری با مضامین مقاومت، شهادت، امام حسین (ع) و…

می توان گفت مفاهیم و موضوعات مرتبط با عاشورا و امام حسین (ع) به عنوان نماد اصلی مبارزه و مقاومت در طول چهار دهه اخیر همواره از پرتکرارترین موضوعات در زمینه طراحی پوستر و تایپوگرافی کشور بوده است. و آثار زیادی در طول چهار دهه اخیر انجام و به نمایش گذاشته شده است.

بیانیه نمایشگاه «عاشورا».

در بیانیه این نمایشگاه گروهی آمده است: نویسندگی جدای از رسالت خود (ارسال خبر) با تبدیل شدن به فرم در ترکیب بندی (ترکیب) با کل پوستر ترکیب شد و به عنوان یک اثر تصویری مستقل انگیزه های ماندگاری دارد. در ذهن. تماشاگر می رود. به عبارت دیگر، پوستر با جدا شدن از موضوع خود مانند هر اثر هنری دیگر مستقل از زمان و مکان باقی می ماند.

این نمایشگاه گروهی منتخب از آثار نمایشگاهی پوستر تایپوگرافی است که توسط کارگاه طراحی پوستر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و سوگورای عاشورایی انتخاب شده است که سعی در ایجاد جلوه با استفاده از خوشنویسی داشته است. در این نمایشگاه سعی شد تا تکنیک های مختلف تایپوگرافی به نمایش گذاشته شود که متعهد به رسیدن به ساختار تصاویر و بیان دغدغه های درونی هنرمندان است.

امروزه مناسبت های مذهبی نقش پر رنگ تری در جامعه ایفا می کنند، ایرانیان از دیرباز به اباعبدالله الحسین و یاران باوفایش عشق می ورزیدند، حالا با استفاده از هنر گرافیک سعی در نشان دادن این اهمیت داشتند. آرزوی رسیدن به جامعه حسینی با گره زدن احساسات پاک روح هنرمند می تواند چنین آثار مفهومی و زیبایی خلق کند.

در ادامه نگاهی تصویری به نمایشگاه پوستر و تایپوگرافی «عاشورا» خواهیم داشت.

اسامی هنرمندان حاضر در نمایشگاه

مطهره ماهیدیان، محمد اردلانی، بیتا افخمی، محمد افشار، حمید اقدسی یزدلی، محمد ایمانی راد، نصیر بشیری، محمد بلوریان، علیرضا بیت الهی، علیرضا پوراکبری، محمدرضا حافظی، ایمان خدی بابدار، احمد عاص، صالح محمد جواد زنگنه، زاهدت، حامد سهرابی، سهیل صمدی بهرامی، احمد عزیزپور، پدرام فرخ نیا، حسین ساغم، عرفان کمالی، علی کیان مهر، احسان مرادی، هادی معزی، محمد مکاریچیان، مهرداد موسجباتی، مسعود.

این نمایشگاه تا ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ از ساعت ۹ الی ۱۸ و روزهای پنجشنبه از ساعت ۹ الی ۱۳ به استثنای روزهای تعطیل دایر است.

علاقه مندان می توانند به گالری لاله واقع در خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمالی بوستان لاله، روبروی پارکینگ لاله مراجعه کنند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید