پوتین خواستار ایجاد سیستم جدید پرداخت های بین المللی شد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الیوم روسیه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خواستار ایجاد سیستم مستقل پرداخت های بین المللی شده است.

بر اساس این گزارش، پوتین در کنفرانس هوش مصنوعی خواستار ایجاد یک سیستم پرداخت بین‌المللی مستقل مبتنی بر فناوری‌های ارز دیجیتال و بلاک چین شد.

پوتین در کنفرانس بین المللی هوش مصنوعی که در مسکو برگزار شد، افزود: سیستم پرداخت بین المللی در حال حاضر تحت کنترل گروه کوچکی از کشورها است و این منطقه یکی از خطوط حمله به روسیه است.

رئیس جمهور روسیه ادامه داد: بنابراین لازم است یک سیستم پرداخت بین المللی جدید مستقل از بانک ها و دخالت کشورهای ثالث راه اندازی شود.

پوتین همچنین گفت که موسسات مالی جهان باید واقعیت جهان چندقطبی را منعکس کنند و بر اساس اصول دموکراسی عمل کنند.

در همین حال، بر اساس فرمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که روز چهارشنبه منتشر شد، وضعیت ویژه اقتصادی این کشور تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳ تمدید شد تا ثبات مالی در حوزه مقررات ارزی تضمین شود.

مجموعه ای از تصمیمات در مورد اقدامات ویژه اقتصادی در پاسخ به تحریم های روسیه در فوریه تا مارس سال جاری صادر شد.

این حکم ابتدا قرار بود در ۳۱ دسامبر سال جاری به پایان برسد، اما اکنون تا پایان سال ۲۰۲۳ تمدید شده است.

همزمان با تمدید تدابیر ویژه اقتصادی در روسیه، نخست وزیر این کشور نیز اعلام کرد که اقتصاد کشورمان با وجود درگیری نظامی در اوکراین و تحریم های گسترده غرب آسیب چندانی دیده است. روز چهارشنبه، میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه، شاخص های اقتصادی این کشور را اعلام کرد و گفت که بر اساس برآوردهای اولیه، تولید ناخالص داخلی روسیه تا پایان سال ممکن است کمتر از ۳ درصد کاهش یابد.