پرواز “هالوسی آکار” با جنگنده های “اف ۱۶” بر فراز دریای اژه و تهدید یونان


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزیر دفاع ترکیه روز جمعه تنها چند ساعت پس از سخنان تحریک آمیز خود علیه یونان، یک فروند جنگنده اف ۱۶ را بر فراز شمال دریای اژه به پرواز درآورد.

به گزارش روزنامه «پروتیما»، روزنامه «حوریت» ترکیه این اقدام تحریک آمیز را «نمایش قدرت» خوانده است.

بر اساس این گزارش، آکار که در رویداد آموزشی نیروی هوایی ترکیه شرکت کرده بود، بر روی یک جنگنده «اف ۱۶» سوار شد و نمایش ویژه ای از قدرت پرواز بر فراز دریای اژه شمال انجام داد.

وزیر دفاع ترکیه در مراسم نیروی هوایی به یونان هشدار داد و گفت: بارها به یونان گفته ایم که از تاریخ درس بگیریم.

ترکیه از اقدامات تحریک آمیز و لفاظی های مکرر یونان در منطقه در ماه های اخیر به اعضای ناتو شکایت کرده و گفته است که چنین اقداماتی تلاش های حسن نیت برای صلح را تضعیف می کند.

بر اساس این گزارش، جنگنده‌های ترکیه‌ای که در ماموریت‌های بر فراز دریای اژه و مدیترانه شرقی شرکت می‌کنند، طی روزهای گذشته توسط سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ ساخت روسیه مستقر در جزیره «کریت» مورد آزار و اذیت قرار گرفتند. در همین حال مقامات نظامی یونان با قاطعیت درخواست ترکیه را رد کردند.

سخنگوی حزب حاکم ترکیه روز پنجشنبه گفت که دخالت یونان عواقب خطرناکی برای جنگنده های ترکیه در دریای اژه و شرق دریای مدیترانه دارد.

به گزارش روزنامه «دیلی صباح»، عمر چلیک، سخنگوی حزب عدالت و توسعه هشدار داد که واکنش به این تخلفات وضعیتی را ایجاد می کند که جهان نمی خواهد. وی از مقامات یونانی خواست به دیپلماسی توجه کنند و از دخالت در جنگنده های ترکیه خودداری کنند.

چلیک همچنین از غرب به شدت انتقاد کرد و گفت: کسانی که ترکیه را به خاطر خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ ساخت روسیه انتقاد می کنند باید به یونان با استفاده از سامانه موشکی اس-۳۰۰ اعتراض کنند. «رستاخیز علیه اف-۱۶ ترکیه». (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید