وزیر دفاع ترکیه: نیروهای مسلح ما به هر تهدیدی پاسخ می دهند


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، در حالی که یونان اعلام کرده بود سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ این کشور رادار را بر روی جنگنده های ترکیه قفل نکرده است، وزیر دفاع ترکیه این درخواست را رد کرد و این اقدام را نوعی حمله خواند. “بی دقتی” از طرف آقره گریگ.

به گزارش روزنامه «دیلی صباح»، حلوسی آکار وزیر دفاع ترکیه در مراسمی که روز دوشنبه در ساختمان وزارت دفاع ترکیه برگزار شد، اقدام سامانه موشکی اس ۳۰۰ یونان را «بی تدبیری» و «بی تدبیری» دانست. غیر قابل قبول”.

آکار با اشاره به حملات هوایی و آزار و اذیت اخیر یونان گفت: یونان به طرق مختلف ما را در دریای اژه مختل می کند. اجازه دهید یک بار دیگر روشن کنیم که نیروهای دریایی، زمینی و هوایی ما در برابر هیچ آزار و اذیتی بی تفاوت نخواهند ماند.

آکار تاکید کرد که یونان جزایر دریای اژه را با نقض قراردادهای لوزان و پاریس مسلح کرد.

وی گفت: در ۲۳ اوت (سه شنبه ۱ شهریور) حادثه ای رخ داد. در گذشته برای خرید سامانه پدافند هوایی «پاتریوت» با آمریکا وارد مذاکره شدیم، اما درباره این سامانه چیزی به ما نگفتند. ما با فرانسه صحبت کردیم، آنها همچنین سیستم درخواستی “SAMP” را به ما ندادند. بنابراین ما رفتیم و یک اس-۴۰۰ از روسیه خریدیم. اکنون در ۲۳ آگوست مدل دیگری از این سامانه به نام اس ۳۰۰ جنگنده های اف ۱۶ ترکیه را زیر قفل رادار قرار داد. چنین بی دقتی غیرقابل قبول است.»

یونان روز دوشنبه ادعای ترکیه مبنی بر قفل شدن سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ این کشور بر روی جنگنده های اف-۱۶ ترکیه را رد کرد. به نوشته روزنامه آکاثمیرینی، منابع نظامی یونان این ادعا را تکذیب کردند و افزودند: رهگیری ها توسط جنگنده های ما و بر اساس قوانین بین المللی انجام می شود.

این دو کشور همسایه مدت هاست که در تنش هستند و هر دو طرف یکدیگر را به نقض حریم دریایی و هوایی خود متهم می کنند. یونان و ترکیه در زمینه انرژی و موضوع پناهجویان نیز اختلافاتی دارند.

در زمینه نظامی نیز یونان به تازگی ۲۴ فروند جنگنده رافال ساخت فرانسه، ۶ فروند جدید و ۱۸ فروند دست دوم و همچنین سه فروند ناوچه فرانسوی را سفارش داده است. یونان همچنین نامه ای به ایالات متحده برای خرید یک اسکادران از جنگنده های F-35 در ماه ژوئن ارسال کرد.

در تحولی دیگر، سخنگوی دولت یونان روز دوشنبه گفت که یونان می تواند متحدان سنتی خود و اختیارات حقوقی بین المللی را برای جلوگیری از تشدید اقدامات تحریک آمیز ترکیه بسیج کند.

سخنگوی دولت یونان، یوآنیس اویکونومو، در یک کنفرانس خبری گفت که توان دفاعی یونان به اندازه کافی قوی است تا در صورت لزوم با هر تهدیدی مقابله کند. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید