واکنش دبیرکل سازمان ملل متحد به حادثه بیروت – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم ، استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد گفت آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از همه طرف های لبنانی خواست تا خشونت ها را فوراً متوقف کنند.

دوجاریک به خبرنگاران گفت: “گوترش می خواهد تمام اقدامات تحریک آمیز و گفتمان در لبنان را متوقف کند.”

وی افزود که گوترش بر ضرورت تحقیقات کامل و شفاف درباره انفجار سال 2020 در بندر بیروت تاکید کرد.

ارتش لبنان با صدور بیانیه ای 9 مظنون را در ارتباط با تیراندازی روز پنجشنبه در بیروت بازداشت کرد.

ارتش لبنان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: در خشونت های روز پنجشنبه در بیروت تعدادی کشته گزارش شده است.

ارتش لبنان افزود که نه مظنون این پرونده را دستگیر کرده است.

در این بیانیه آمده است: “در جریان حرکت تعدادی از معترضان به منطقه العدلیه ، تیراندازی صورت می گیرد که منجر به مرگ تعدادی از افراد شد و تعدادی دیگر مجروح شدند. “

این بیانیه افزود: “پس از این حوادث ارتش حضور خود را در منطقه تقویت کرده است. در این مدت 9 نفر دستگیر شدند و تحت نظر قضایی تحت تحقیقات هستند.

ارتش لبنان همچنین گفت که ستاد ارتش لبنان با طرفین تماس گرفته است. برای کنترل اوضاع و جلوگیری از شورش

در همین حال جنبش امل و حزب الله لبنان در بیانیه مشترکی اعلام کردند که اعتراضات مسالمت آمیز توسط گروه های مسلح متعلق به حزب نیروهای مسلح لبنان انجام شده است. (با سمیر گئکی)

در بیانیه آمده است که “تک تیراندازها در محله ها روی پشت بام مستقر شده و معترضان را هدف قرار دادند.” این گروه های مسلح قتلهای عمدی مرتکب شدند. و این دلیل تعداد کشته ها و مجروحان است.

حزب الله و جنبش امل تاکید کردند که نیروهای نظامی و امنیتی باید مسئولانه عمل کنند تا همه چیز عادی شود. و باید مورد توجه قرار گیرند و به شدت مجازات شوند.

در این بیانیه آمده است: ما به خانواده شهید تعهد می دهیم که موضوع را تا اجرای عدالت پیگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید