واردات داروهای بیهوشی نامحدود خواهد بود – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، حیدر محمدی پس از جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار داشت: اجازه داده ایم مواد اولیه تولید دارو از کشورهای همسایه وارد شود و در خصوص تامین برخی از داروهایی که یک مشکل جهانی داشتیم، ما نیاز داریم استخدام ما سیاست خارجی هستیم.

وی گفت: کمبود داروهای بیهوشی وجود دارد و به دلیل نبود تولیدکننده داخلی، واردات این داروها را محدود کرده ایم.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: در روزهای گذشته بیش از ۵۰۰ هزار داروی بیهوشی در مراکز درمانی کشور توزیع شده است و کمبودها انتقادی نیست حدود دو ماه دیگه درست میشه

محمدی با بیان اینکه تولید سرم در کشور آنقدرها ضروری نیست، گفت: یک و نیم در ماه نیم تا ۲ میلیون تن بیشتر از تولید سرم می خواهیم واردات را از شهریور شروع کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: در برخی از استان ها مشکل تامین سرم وجود داشت و مازاد سرم در سایر مناطق از طریق شرکت های پخش به مناطق دارای کمبود منتقل می شود.

محمدی گفت: با تلاش شرکت های سازنده ظرف چند هفته آینده ظرفیت تولید سرم به یک میلیون تن افزایش می یابد و یک شرکت دارویی در تبریز نیز در حال آماده سازی برای تولید سرم است.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: اگر مشکلی وجود نداشته باشد می توانیم تا پایان سال صادرکننده سرم شویم.

محمدی گفت تا پایان این هفته مشکل دارد در برابر بیوتیک رفع می شود، گفت: شرکت های دارویی و صنعت کشور این نیاز بیشتر برای تامین را پیش بینی می کنند. در برابر بیوتیک آنها این کار را نکردند

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: با این حال در برابر بیوتیک در سه شیفت تولید می شود و تا پایان هفته ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه وارد کشور می شود. حدود ۵۰ تن قبل در برابر بیوتیک غذا رسیده بود.

محمدی گفت: سال گذشته بیش از ۹۸ درصد داروها در داخل کشور تولید می شد و به تدریج واردات را محدود می کنیم. حمایت وزارتخانه برای تولید دارو ضروری است سکوت و تجهیزات وارد می کنیم. اخیرا مصوبه ای داشتیم که با حذف کارمزد واردات از تامین تجهیزات تولید دارو حمایت کنیم.