هوای پاک با آئودی/فناوری جالب خودروهای آلمانی برای کاهش آلودگی هوا (+عکس)


عصر ایران ماشین های برقی در مقایسه با خودروهای مجهز به موتورهای احتراقی از نظر آلایندگی دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه ای گزینه های سبزتری در نظر گرفته می شوند. با این حال، انرژی الکتریکی برای شارژ باتری خودروهای الکتریکی همیشه از منابع سبز و تمیز تامین نمی شود.

صرف نظر از نوع موتور، همه خودروها به دلیل عملکرد ترمزهای خود و استفاده از لاستیک، در سطح جاده ذرات تولید می کنند. آیا راهکاری برای کاهش میزان آلودگی ناشی از این ذرات وجود دارد؟ با این حال، در حال حاضر پاسخ منفی است آئودی یکی از شرکت ها در حال کار برای رفع آن است.

خودروهای برقی آئودی و امکان تصفیه هوا هنگام رانندگی و شارژ در آینده

آئودی او یک پروژه آزمایشی را با همکاری MANN+HUMMEL توسعه داد و فیلتر جدیدی برای وسایل نقلیه الکتریکی طراحی کرد که ذرات معلق را از هوای محیط جمع آوری می کند. این فیلتر مشابه سیستم های تصفیه هوای ثابت برای خانه ها عمل می کند.

این پروژه آزمایشی که در سال ۲۰۲۰ راه اندازی شد تا سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت تا نتایج آن زمان ارزیابی شود. این فیلتر در جلو و عقب جلوپنجره خودرو نصب می شود، بنابراین حداقل تغییرات طراحی لازم است. این فیلتر توسط یک ورودی هوای متغیر کنترل می شود که ذرات را در فیلتر معلق نگه می دارد. آئودی در حال آزمایش این فناوری جدید بر روی خودروهای آزمایشی است E-Tron این است.

این سیستم به دو صورت کار می کند. هنگامی که خودرو در حال حرکت است، فرآیند تصفیه به صورت غیرفعال با عبور جریان هوا از سیستم فیلتر انجام می شود و ذرات معلق جذب می شوند. در حالت شارژ ثابت، ملخ نصب شده در جلو و پشت فیلتر خودرو به تصفیه هوای محیط کمک می کند.

به گفته آئودی، حالت دوم برای استفاده در مناطق شهری هنگام شارژ خودرو در ایستگاه های عمومی ایده آل است. همچنین اگر چندین خودرو مجهز به این سیستم تصفیه در یک منطقه تردد کنند، امکان جمع آوری ذرات قابل توجهی وجود دارد و میزان آلودگی هوا کاهش می یابد.

تست های اولیه نشان داد که این فیلتر پس از حدود ۵۰ هزار کیلومتر تست استقامتی، هیچ تاثیر منفی بر عملکرد خودروی تست آئودی E-Tron نداشته است. ارزیابی ها در شهر اشتوتگارت آلمان نیز نشان داد که خودروهای آزمایشی e-tron توانستند ذرات خود را به طور کامل تصفیه کنند.

فیلتر جدید آئودی بسیار قابل بازیافت است و نیازی به نگهداری یا توجه ویژه کاربر ندارد.