هنری کیسینجر: بازگشت به برجام بسیار خطرناک است


به گزارش خبرگزاری فارس، «هنری کیسینجر» وزیر خارجه سابق آمریکا بازگشت کشورش به توافق هسته‌ای برجام با ایران را «خطرناک» توصیف کرد.

کیسینجر ۹۹ ساله در مصاحبه با اسپکتیتور از توافق هسته ای مورد مذاکره در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما با ایران به عنوان یک توافق “ناکافی” و “خطرناک” یاد کرد.

او همچنین گفت که از ابتدا مخالف این توافق بود. وی گفت: نظر من این بود که راستی‌آزمایی وعده‌های ایران بسیار دشوار خواهد بود و گفت‌وگوها الگویی ایجاد می‌کند که بر اساس آن احتمالاً پیشرفت هسته‌ای ایران تا حدودی کند می‌شود.

کیسینجر که یکی از استراتژیست های ارشد در حوزه سیاست خارجی آمریکا است، درباره مذاکرات جاری برای بازگشت آمریکا به برجام نیز گفت: اکنون مشکل مذاکرات هسته ای کنونی خطرناک است. توافقی که از ابتدا کافی نبود.»

کیسینجر و تعدادی دیگر از سیاستمداران در آمریکا، برجام را توافقی «ناکافی» می‌دانند، زیرا همه مولفه‌های قدرت جمهوری اسلامی ایران از جمله قدرت منطقه‌ای و قدرت موشکی را محدود نمی‌کند.

وزیر خارجه سابق آمریکا افزود: من هنوز همه نگرانی هایی که در مورد توافق اولیه داشتم را دارم. من هنوز مفاد آن توافق را ندیده‌ام، اما واقعاً هیچ جایگزینی برای استقرار نیروهای هسته‌ای ایران وجود ندارد».

در سال های اخیر کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی ایران را به تعقیب اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده اند. ایران به شدت این خواسته ها را رد کرده است.

ایران تاکید می کند که به عنوان یکی از امضاکنندگان معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) و یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دسترسی به فناوری هسته ای برای مقاصد صلح آمیز را دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند، اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه برنامه انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز این کشور برای اهداف نظامی منحرف شده است، پیدا نکرده‌اند.

علاوه بر این، ایران در سال ۲۰۱۵ با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل تنش ها بر سر برنامه هسته ای خود به توافق رسید.

علیرغم به رسمیت شناختن پایبندی ایران به تمامی تعهدات توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، دولت آمریکا در ماه می ۲۰۱۷ به طور یکجانبه از این توافق خارج شد.

دولت “جو بایدن” مدعی است که قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین، پایتخت اتریش، دلایل لازم برای بازگشت کشورش به توافق هسته ای برجام را ارائه کند، اما تاکنون بدون اتخاذ تصمیم. اقدامات لازم برای تحقق این وعده، سیاست فشار حداکثری علیه ایران ادامه یافته است.

تاکنون چندین دور مذاکره در وین بین گروه ۱+۴ و ایران از یک سو و آمریکا از سوی دیگر در وین انجام شده است، اما آمریکا با مقصر دانستن و اخلال در مذاکرات نتایج را حفظ کرده است.

آخرین دور مذاکرات در وین چند ماه پیش قطع شد. در آن زمان، آمریکا و کشورهای غربی استدلال کردند که روسیه مانع از پیشبرد مذاکرات شده است. در آن زمان، پس از آغاز جنگ در اوکراین، مسکو اعلام کرد که می‌خواهد از طرف‌های غربی تضمینی دریافت کند که همکاری ایران و روسیه در نتیجه تحریم‌ها علیه این کشور قطع نخواهد شد.

با وجود این، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه چند روز بعد در جریان سفر حسین امیرعبداللهیان گفت که موضوع درخواست مسکو برای تضمین همکاری با ایران مانعی برای ادامه مذاکرات نیست. وی همچنین گفت: روسیه تضمین های لازم را از طرف های غربی برای همکاری در پروژه های هسته ای در چارچوب برجام دریافت کرده است.

در پی این تحولات، کشورهای غربی موضوع دیگری را برجسته کردند و استدلال کردند که درخواست تهران برای حذف نام سپاه از فهرست سازمان های موسوم به تروریستی، در پایان مذاکراتی را به همراه داشته است.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید