همه چیز درباره سندرم پیش از قاعدگی (PMS)


سندرم پیش از قاعدگی (PMS) ترکیبی از علائم است که در اکثر زنان حدود یک یا دو هفته قبل از شروع قاعدگی بروز می کند. بیش از 90 درصد زنان می گویند که علائمی مانند نفخ ، سردرد و تغییرات خلقی را قبل از قاعدگی تجربه می کنند.

در برخی از زنان ، این علائم ممکن است آنقدر شدید باشد که نتوانند به محل کار یا مدرسه بروند ، اما در برخی دیگر ، علائم خفیف تر است و آنها را آزار نمی دهد. به طور متوسط ​​، زنان در 30 سالگی دچار سندرم پیش از قاعدگی می شوند. پزشک می تواند به شما در یافتن راه حلی برای کاهش درد کمک کند.

علائم

در 20 تا 32 درصد از زنان علائم متوسط ​​یا شدید ایجاد می شود و زندگی آنها را تحت تأثیر قرار می دهد. 3 تا 8 درصد نیز علائم خونریزی از قبل وجود دارند. شدت علائم می تواند به فرد و ماه بستگی داشته باشد. برخی از علائم PMS عبارتند از:

همچنین بخوانید: بیشتر سیاه و سفید نشان دهید

چالش ها و مسائل

برخی از زنان به دلیل علائم سندرم پیش از قاعدگی دچار افسردگی می شوند که می تواند روابط ، کار و رفاه اجتماعی آنها را مختل کند.

برخی از آثار منفی سندرم پیش از قاعدگی بر زندگی عبارتند از:

 • مشکلات ازدواج یا رابطه
 • مشکلات در تربیت فرزندان
 • از دست دادن شغل یا پروژه ها
 • از دست دادن علاقه به سفر
 • خودخواهی

اگر از PMS رنج می برید ، مشکلی به نام PMS (PMSD) وجود دارد.

همچنین بخوانید: سندرم پیش از قاعدگی یا سندرم پیش از قاعدگی چیست؟

علل سندرم پیش از قاعدگی

شروع سندرم پیش از قاعدگی به دلیل تغییرات هورمونی ناشی از چرخه قاعدگی در زنان است. استروژن و پروژسترون هورمون های اصلی بدن زنان هستند. این هورمون ها در چرخه زن مختل می شوند.

اما هیچ زنی پریود نشده است ، سطح استروژن او کاهش می یابد و سطح پروژسترون او افزایش می یابد. هر از گاهی الگویی از تغییرات فیزیولوژیکی از جمله تغییرات متابولیک ، تغییرات در انتقال دهنده های عصبی و تغییرات فیزیولوژیکی که در طول هفته ها و روزهای قبل از انجام عمل ظاهر می شود ، در کل بدن مشاهده می شود.

انتقال دهنده های عصبی سروتونین (مرتبط با تغییرات خلقی) و گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA ، مرتبط با آرامش) مواردی هستند که قبلاً برای PMS توصیف شده اند.

همه این تغییرات فیزیکی و همچنین الگوهای هورمونی باعث می شوند علائم PMS ظاهر شوند.

برخی از الگوهای هورمونی و فیزیولوژیکی چرخه قاعدگی و اثرات آن بر سندرم پیش از قاعدگی عبارتند از:

 • تغییرات سرطان باعث درد و تورم سینه می شود.
 • تغییرات سرطان علت گرفتگی بارداری (گرفتگی شکم / رحم) است.
 • تغییرات متابولیک بر اشتها ، وزن ، چربی بدن و سطح انرژی تأثیر می گذارد.
 • تغییرات انتقال دهنده های عصبی بر خلق و خو ، خواب و گوارش تأثیر می گذارد و می تواند باعث میگرن شود.
 • تغییر دارو می تواند باعث میگرن و تورم پاها شود.

تفاوت های کمی بین زنان وجود دارد و به همین دلیل همه زنان علائم مشابهی ندارند.

همچنین بخوانید: تمرینات یوگا برای درمان میگرن

شواهد و مدارک

ابزارهای زیادی برای تشخیص سندرم پیش از قاعدگی وجود دارد. به طور کلی ، پزشکان می توانند سابقه بیمار را بررسی کرده یا از یک پرسشنامه برای تأیید وضعیت استفاده کنند. هیچ آزمایش خون یا آزمایش تشخیصی دیگری نمی تواند PMS را به طور دقیق تشخیص دهد.

یکی از نمونه هایی که می تواند شواهدی از سندرم پیش از قاعدگی را بدست آورد این است که علائم شما باید به محض یا به محض پایان دوره قاعدگی ناپدید شوند و تا دو هفته قبل از پریود بعدی ظاهر نشوند. این علائم نباید توسط هیچ دارو ، الکل یا مواد مخدر ایجاد شود. می توانید یک تقویم داشته باشید و از آن برای ضبط هنگام مشاهده علائم استفاده کنید.

تقویم تور ممنوع

ساده ترین راه برای تشخیص PMS این است که علائم خود را در یک تقویم معمولی به مدت دو یا سه ماه ثبت کنید. این تقویم به شما و پزشک شما کمک می کند تا علائم دوره ای متناسب با چرخه قاعدگی خود را تشخیص دهید.

از تقویم ماهانه استفاده کنید

برای استفاده از تقویم چرخه ماهانه مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. اولین روز فشار خون خود را در روز 1 در تقویم خود ثبت کنید.
 2. به نشانه هایی که آن روز دریافت کرده اید با دقت گوش دهید و به هر علامت از 1 تا 10 نمره دهید.
 3. این کار را دو یا سه ماه هر روز انجام دهید.

علائم سندرم پیش از قاعدگی نباید تا 13 روز اول قاعدگی ظاهر شود ، بنابراین هر علامتی که در اوایل پریود متوجه آن شوید ممکن است علت متفاوتی داشته باشد. با این حال ، شما هنوز باید نشانه هایی را که در روزهای 1 تا 13 مشاهده کرده اید در تقویم خود بنویسید.

مشکلات خون پیش از قاعدگی

بیماری دیسفوریک پیش از قاعدگی یک نوع شدید سندرم پیش از قاعدگی است که تقریباً 3 تا 8 درصد از زنان در دوران قاعدگی را درگیر می کند. با توجه به راهنمای تشخیص و آمار اختلال روانی ، برای تشخیص اختلال شناختی در ابتدا ، یک زن باید حداقل پنج مورد از علائم زیر را در طول چرخه تجربه کند. اما نه در زمان های دیگر:

 • احساس غم ، ناامیدی یا خودکشی
 • اضطراب شدید ، تعارض یا اضطراب
 • پوپول
 • بدخلقی و گریه
 • تحریک پذیری یا عصبانیت دیگران را ناراضی می کند
 • عدم علاقه به فعالیتها و تعاملات عادی
 • از دست دادن تمرکز
 • گیجی
 • پرخوری

همچنین بخوانید: غذاهای سالم برای پیشگیری و درمان افسردگی

درمان جاده ای

روش هایی برای درمان سندرم پیش از قاعدگی وجود دارد. برخی از زنان فلج یا درمان دارویی دریافت می کنند و برخی دیگر ممکن است به دارو نیاز داشته باشند. تغییرات زندگی نیز می تواند مفید باشد.

اینکه به درمان نیاز دارید یا نه بستگی به شدت علائم و تاثیرات منفی آنها بر زندگی شما دارد. می توانید علائم خود را با پزشک خود در میان بگذارید تا بهترین درمان را توصیه کند.

درمان PMS شامل موارد زیر است:

 • استفاده از داروهای تجویزی برای خرید دارو. اگر سردرد ، سردرد یا گرفتگی قفسه سینه دارید ، ممکن است از داروهایی مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.
 • اضافی: برخی از زنان ویتامین های کافی مانند ویتامین C ، منیزیم یا ویتامین B12 ندارند. تغییرات رژیم غذایی می تواند برای این اختلالات بهبود یابد و مصرف مکمل ها می تواند به کاهش علائم PMS و اختلالات ناتوان کننده کمک کند.
 • استفاده از داروهای تجویزی: اگر از درد عضلانی ، میگرن یا افسردگی رنج می برید ، ممکن است دارویی برای تسکین علائم تجویز شود.
 • درمان هورمونی: در برخی از زنان ، درمان با هورمون و محافظت از صورت ، درمان جایگزینی استروژن یا کرم پروژسترون می تواند اثرات PMS را کاهش دهد. به خاطر داشته باشید که هورمون ها می توانند بر سلامتی تأثیر بگذارند و زنانی را که در معرض خطر سرطان سینه ، تخمدان یا رحم هستند ، نادیده می گیرند.

سندرم پیش از قاعدگی یک بیماری شایع است. بسیاری از زنان می توانند در هر زمان از ماه بدون هیچ مشکلی از زندگی خود مراقبت کنند ، اما این وضعیت برای برخی از زنان ناامید کننده است. اگر مشکل سندرم پیش از قاعدگی مشکلی در زندگی شماست ، باید با پزشک خود مشورت کنید تا مشکلات جسمی و روحی خود را کاهش داده و بتوانید بیشترین بهره را از آن ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید