نگاهی به نماهنگ مسافران خورشید/روایت عاشورا با شعر و موسیقی و نقاشی+فیلم


خبرگزاری فارس – گروه هنر و رسانه: شعر برای قرن ها رساترین و لذت بخش ترین شکل داستان گویی در مورد واقعه عاشورا و حوادث قبل و بعد از آن بوده، هست و خواهد بود.
اما تنوع رسانه ای، شرایط اجتماعی و تغییر ذائقه مخاطبان باعث شد که در سال های اخیر آثاری از عاشورا و به مناسبت ماه محرم با رنگ و بو و شکل تازه تری تولید و منتشر شود. اتفاقی که اگرچه هنوز به بلوغ کامل و کافی نرسیده اما آثاری عالی، رنگارنگ و جذاب تولید کرد که مخاطب را با خود همراه کرد.
نماهنگ «مسافران خورشید» جدیدترین اثر مرکز موسیقی ماوا سازمان هنری رسانه اوج است که به تازگی منتشر شده است. این نماهنگ به کارگردانی علی ملاقلی پور و تهیه کنندگی محمدجواد آشتیانی با شعر «فرار» از سید حمیدرضا برقایی برای اولین بار در برنامه «مخاطب ویژه» شبکه سه رونمایی شد و به صورت دوره ای از شبکه های دیگر پخش می شود. ایستگاه ها
مخاطبان شعر به ویژه شعر آئینی بی شک با سروده های سید حمیدرضا برقایی آشنایی دارند و کم و بیش اشعار این شاعر آئینی را در مناسبت های مذهبی شنیده اند. نماهنگ «مسافران خورشید» بر اساس شعر غارض از مجموعه اشعار برقعی یعنی کتاب «یحی» ساخته شده است و شاید یکی از نقاط قوت این نماهنگ انتخاب این چهار قطعه روایی تاریخی باشد. شعری که در این نماهنگ شنیده شد، داستانی شبه واقع گرایانه از کاروان زیارتی حرم امام حسین (ع) است که برقعی آن را با زبانی غزلی نقل کرده است. یعنی ذهن مخاطب با واقعه ای خاص به واقعه عاشورا پیوند می خورد.
یکی دیگر از ویژگی های این اثر عاشورایی حضور علی ملاقلی پور کارگردان جوان سینما و تلویزیون است که شاید در جسارت و محک زدن تجربیات روایی جدید شباهت های زیادی با پدرش رسول کارگردان فقید سینما و تلویزیون تلویزیون داشته باشد.
علی ملاقلی پور پس از خلق آثار تجسمی در قالب فیلم، سریال و مستند، این بار سراغ تجربه جدید کلیپ یا موزیک ویدیو عاشورا رفت.آزادی، جستجوی حقیقت و ندامت یکی از معروف ترین شخصیت های تاریخی این شهر بودند. واقعه عاشورا، یعنی «حر».
شاید همین باور و به قول معروف بر اساس منطق دل باشد که جز ایرادات کوچکی که احتمالاً به دلیل سرعت و محدودیت زمانی چنین آثاری است، «مسافران خورشید» را دوست داشته است. از مخاطبان
«مسافران خورشید» را هم می توان یک موزیک ویدیوی کلاسیک دانست و هم اثری مهم و منحصر به فرد که تجربه جدیدی در این زمینه ایجاد کرد. تفاوت «مسافران خورشید» با آثار مشابه را می توان در جایی جستجو کرد که خالق اثر به سراغ تلفیقی از نقاشی، موسیقی و شعر رفته و با تلفیق و استفاده صحیح از این عناصر، با هارمونی زیبا و مبتنی بر نقاشی نقاشی می کند. . در مورد واقعیت یا رئالیسم در قالب یک اثر ویدئویی در مقابل مخاطب قرار می گیرد.
استفاده از تصاویر قدیمی، شعری که به صورت فیگوراتیو خوانده می شود و هماهنگی صحنه ها با موسیقی و شعر که گاه آرام و بی حرکت می شود، توانسته ترکیب جذابی را ایجاد کند که ناخودآگاه مخاطب را در نقاشی های ماندگار استاد فرشچیان یادآوری کند. ، حسن روح الامین و غیره.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید