ناگفته هایی از نقش سردار سلیمانی در جنگ ۳۳ روزه از زبان سید حسن نصرالله – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان در یک برنامه تلویزیونی از نقش تعیین کننده و بسیار مهم «حاج قاسم سلیمانی» در جنگ ۳۳ روزه لبنان و برای اولین بار در این زمینه صحبت کرد. .

دبیرکل حزب الله لبنان در سخنانی درباره سردار شهید سلیمانی گفت: پس از آزادسازی جنوب لبنان در ۱۴ خرداد ۱۳۷۹ جلسه ای در شورای جهادی با حضور حاج قاسم داشتیم که در این جلسه برگزار شد. تخمینی که پیروزی در سال ۲۰۰۰ یک پیروزی بود، تاریخی تلقی شد و رهبران رژیم صهیونیستی این دستاورد مقاومت لبنان و حزب الله را دیدند. یک هل دهنده به هم نمی خورد[mluha, u xi darba se jattakkaw lil Hezbollah biex jeqirdu lil Hezbollah.I]-]زمان این جنگ تمام نشده بود، چه در سال ۲۰۰۰ باشد چه چند سال پیش، کجا/آنها هنوز آماده بودند.[rufjekkkienxfl-2000jewfiftitsninmakienx/arimmahumadejjemlestiخوب ما بودیم.”

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: از سوی دیگر وظیفه بسیار مهمی بر عهده داشتیم که تمامی اسرا در زندان های رژیم صهیونیستی را آزاد کنیم و در حال برنامه ریزی هستیم. کوچک برای اجرای عملیات تصرف او یکی از صهیونیست ها برای آزادی اسرا بود. موضوع سوم آزادسازی دیگر مناطق اشغالی لبنان بود. اسرائیل نسبت به لبنان، یعنی آب و خاک لبنان طمع داشت و این به قدرت بیشتری نسبت به سال ۲۰۰۰ یا قبل از آن نیاز داشت. برای ایجاد بازدارندگی به دشمن اطلاع دهید که هرگونه تجاوزی با پاسخ مواجه خواهد شد. بنابراین با موارد ذکر شده باید به زیرساخت های قوی تر از قبل برسیم، باید سلاح های جدید و امکانات جدید به دست آوریم. همه این مسائل در محضر حاج قاسم و در ایجاد این منبع مطرح شد سبک تقسیم و اعتقاد او به این منبع سبک خیلی مهم بود. اگر حمایت ایران و زحمات حاج قاسم نبود همه اینها روی کاغذ نوشته می شد. حاج قاسم این مطالب را به اطلاع مقامات جمهوری اسلامی رساند. این مسائل نیاز به امکانات زیادی داشت و ایشان با جزئیات این مسائل را دنبال می کرد. باید قدرت موشکی تغییر کند. پهپاد و سلاح های حزب الله در حال اجرا بود. اقدام ویژه ای که حاج قاسم انجام داد این بود که از برادرانش و حاج عماد مغنیه خواست تا برنامه سالانه داشته باشند. قبل از سال ۱۳۷۹ برنامه سالیانه نداشتیم اما بعد از این تاریخ برنامه سالانه داشتیم و حاج قاسم گفت: امکانات را می دهم اما باید برنامه ریزی کنیم. کوچک روزانه را کنار بگذاریم و برنامه سالانه داشته باشیم و بگوییم در این یک سال باید چه کار کنید. دوره های آموزشی راه اندازی پادگان و…برنامه کوچک سال دوم برنامه سالانه داشتیم و بعد حاج قاسم گفت برنامه سه ساله دارد و این اولین بار بود که برنامه سه ساله داشتیم. بعد از آن یک برنامه سه ساله داشتیم.

سید حسن نصرالله در ادامه به نقش حاج قاسم سلیمانی در طرح های مقابله با صهیونیست ها پرداخت و در این خصوص گفت: اولاً نقش سردار سلیمانی مشارکت در ایده ها، موافقت و طراحی بود، ثانیاً با آن موافقت می شود. جدید. در دستور کار قرار داد و ثالثاً متعهد شد که همه حمایت ها را برای تامین لجستیک انجام دهد و مهم ترین آن پیگیری مستمر ایشان بود. حاج قاسم هم در سطح تصمیم گیری است گرفتن شرکت می کرد و امکانات و مقدمات را فراهم می کرد و روزانه پیگیری می کرد. هر دو سه هفته یکبار به لبنان می آمد تا مسائل را پیگیری کند. او پیگیر امور سپاه قدس و در عین حال پیرو حزب الله بود. تا جایی که برخی از برادران خسته شدند و از او خواستند که به آنها فرصت بدهد. این ویژگی بعدها در حوادث سوریه و در حوادث عراق آشکار شد.

دبیرکل حزب الله همچنین به نقش سردار سلیمانی در تعیین مسئولیت شهید مغنیه اشاره کرد و گفت: حاج قاسم در تعیین حاج عماد مغنیه نقش داشت. ما در مرحله قبل از عماد مغنیه سه افسر داشتیم، یکی مسئول نظامی، یکی مسئول بسیج و یکی مسئول امنیتی بود و به این نتیجه رسیدیم که یک نفر باید تمام نیروهای نظامی و امنیتی را مدیریت کند. در مورد منصوب شدن حاج عماد به معاونت جهادی با ایشان مشورت کردم و حاج عماد و حاج قاسم از ابتدا با هم رابطه عاطفی داشتند، اما تعصب و اراده حاج عماد باعث شد حاج قاسم او را تایید کند و حاج قاسم را تایید کند. او تا زمان شهادت نقش مهمی در انتخاب حاج عماد داشت. بنابراین ما وارد مرحله جدیدی شدیم و متوجه شدیم که به قدرت موشکی نیاز داریم. کاتیوشا با برد ۲۰ کیلومتر دیگر راضی نیست. ما باید موشک هایی با برد و قدرت بیشتری داشته باشیم. این موشک ها باید برای استفاده از آنها ارسال و آموزش داده می شد. بنابراین، اولین پیشرفت مهم شروع به ایجاد یک قابلیت موشکی واقعی بود و این نیاز به تلاش زیادی داشت. ما باید این موشک ها را مخفیانه از کشوری به کشور دیگر منتقل می کردیم. انتقال این موشک ها به لبنان بسیار سخت بود و همچنین مخفی کردن و نگهداری آنها و استفاده از آنها در زمان جنگ مهم بود. همه اینها دقت و بردباری و صبر و آرامش می طلبید و این هنر حاج قاسم و حاج عماد بود. در مرحله اول باید پنهان می کردیم که قدرت موشکی داریم تا بتوانیم دشمن را غافلگیر کنیم. برای این شما به یک قدرت مخفی نیاز دارید.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود در این برنامه تلویزیونی با اشاره مجدد به جنگ ۳۳ روزه اظهار داشت: شبکه ارتباطی حزب الله در جنگ ۳۳ روزه آسیبی ندید و این یکی از شگفتی ها بود. در مورد این شبکه باید بگوییم که نمی دانیم این ایده حاج قاسم بوده یا حاج عماد یا حاج فلانی. همه دوستان به صورت گروهی کار کردند و در پایان کار را پیشنهاد کردند. اهمیت حاج قاسم این بود که برادران را تشویق کرد تا به فکر جدیدی بیایند و سپس این فکر را پذیرفت. تمام غم حاج قاسم تقویت مقاومت بود. حیا حاج قاسم او را به پذیرش بسیاری از عقاید و افکار واداشت که از جمله آنها شبکه ارتباطی سیمی بود. حاج قاسم امکانات را فراهم کرد و حاج عماد آن را اجرا کرد. هواپیماهای بدون سرنشین حزب الله قبل از جنگ ۲۰۰۶ وجود داشت و بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ توسعه یافت و پس از سال ۲۰۰۶ توسعه بیشتری یافت. توانایی جمع بیاورید اطلاعات ما نیز بهبود یافته است. جبهه دیگر در منطقه درگیری دریایی بود. ما تجهیزات مختلفی در حوزه دریایی داشتیم. یک موشک دریایی با برد ۱۵۰ کیلومتر پیدا کردیم. همه این مسائل نیاز به نیروی انسانی داشت، یعنی افرادی که در خدمت تمام وقت هستند. همچنین نیروی انسانی را توسعه دادیم و ارتقا دادیم و البته تمایل به عضویت در بسیج حزب الله بین سال های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۵ نیز فراگیر بود. تشکیل گردان ها و گروه ها بعد از سال ۱۳۷۹ بود و حاج قاسم در همه این تصمیمات نقش داشت. بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶، اعزام نیرو به ایران برای آموزش ضروری بود. در زمینه موشک های زمینی نیز موشک کورنت در این زمینه معرفی شد بارگذاری حاج قاسم و حاج عماد نقش بسزایی داشتند. این موشک ها به تمام نقاط جبهه ارسال نشد، بلکه ۵۰ نفر برای استفاده از آنها انتخاب و آموزش دیدند. هیچ کس نمی دانست که حزب الله موشک کورنت را در اختیار دارد و اسرائیل در جنگ ۳۳ روزه وقتی با موشک کورنت روبرو شد شگفت زده شد.

موضوع اسارت نظامیان صهیونیست از دیگر موضوعاتی بود که دبیرکل حزب الله لبنان به آن پرداخت و در این خصوص گفت: تصمیم به اسارت گرفتن سربازان اسرائیلی یک تصمیم کاملا لبنانی بود و ایران هیچ نقشی در آن نداشت و نبود. بیانیه ایران سبک عملیات مشخص بود و تمرینات و تمرینات آن نیز انجام شده بود. برادران از ماه ها قبل وارد منطقه عملیاتی شده بودند. بنابراین فوریت قاسم، حاج عماد و سید ذوالفقار می دانستند که هر روز و هر لحظه می توان عمل کرد. حاج قاسم در جریان عملیات بود و از جزئیات محل عملیات اطلاع داشت و پیش بینی می کرد که هر لحظه امکان انجام عملیات وجود دارد. چند روز قبل از عملیات اینجا بود و پرسید که چه اتفاقی افتاده و گفتیم هنوز منتظریم.

سید حسن نصرالله همچنین به نقش تعیین کننده شهید سلیمانی در برابر رژیم صهیونیستی پرداخت و در این خصوص گفت: در جنگ به فکر حاج قاسم نیاز داشتیم، بنابراین هر روز جلساتی داشتیم و همیشه بحث و گفتگو بودیم زیرا در آن زمان ما آنجا بودند. و هر اتفاق جدیدی رخ داد و ما تصمیم گرفتیم و به برادران جبهه اطلاع دادیم. هفته اول با هم بودیم اما بعد به چند گروه تقسیم شدیم. من در مورد فرماندهان نظامی صحبت می کردم. در مرحله اول که با هم بودیم مدام با هم مشورت می کردیم. حاج قاسم در همه این جلسات حضور داشت و پیشنهادات را بررسی می کرد. موضوع دیگر ارتباط ایشان با مقامات جمهوری اسلامی بود. لذا از لبنان با سپاه قدس ایران ارتباط برقرار کرد.