میراث فرهنگی در بافت تاریخی یزد با مالکان همکاری کند – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدرضا ناصری در دیدار با نماینده ویژه میراث فرهنگی کشور و مدیران و مسئولان میراث فرهنگی استان یزد، با اشاره به اهمیت حفظ و نگهداری از آثار تاریخی این استان، بافت تاریخی در شرایط بحرانی و اعلام کرد: تدابیر استانداری، شهرداری و میراث فرهنگی استان باید اندیشیده شود تا در صورت بحران بافت تاریخی و بناهای تاریخی با مشکل مواجه نشوند.

وی افزود: قسمت های آسیب دیده بافت تاریخی عمدتا مربوط به خانه های خالی از سکنه است و میراث فرهنگی باید با مالکان همکاری کند تا خانه ها مرمت، بازسازی و مقاوم سازی شوند.

امام جمعه یزد با اشاره به حضور گردشگران خارجی در ایام محرم در شهر یزد تصریح کرد: راهنمایان گردشگری باید افرادی آگاه و با تجربه باشند تا در این ایام ماهیت واقعه عاشورا، اهمیت ایام محرم و مکان یابی شود. اماکن مذهبی را می توان به خوبی برای این گردشگران توضیح داد

ناصری گفت: حفظ حریم خانواده و همسایه ها در معماری ایران به ویژه در شهرهای کویری به خوبی دیده می شود و راهنمایان گردشگری باید بتوانند این موارد را با «روشن به بیگانگان» منتقل کنند و آداب را توضیح دهند. منش، اخلاق و رفتار مردم یزد خوب است». دادن

وی خواستار تبلیغ قوی دین و نظام در ایام محرم شد و گفت: باید قدر این ایام را بدانیم و بتوانیم چهره واقعی اسلام و کشور را به جهانیان معرفی کنیم.

تی شلاق برای بازگشت آرامش به زندگی مردم

نماینده ویژه میراث فرهنگی کشور با اشاره به وقوع سیل اخیر در استان و شهر یزد گفت: تصاویر غم انگیزی که از غم و اندوه مردم یزد از تخریب های ایجاد شده پخش می شود، یک روی سکه است. و از سوی دیگر تصاویر زیبای کمک و همدلی.” مردم برای تسهیل شرایط در کنار یکدیگر هستند.

وی افزود: حضور اساتید و دانشجویان در بافت تاریخی برای مرمت و بازسازی خانه ها و بناهای آسیب دیده از دیگر تصاویر زیبای ثبت شده در شرایط سخت و بحرانی است.

نماینده ویژه میراث فرهنگی کشور در ادامه ضمن قدردانی از مسئولان و مردم یزد تصریح کرد: دستورات تاکیدی رئیس جمهور، وزیر کشور و وزیر – میراث فرهنگی کشور در خصوص خسارات وارده به یزد و امید است هر چه زودتر آسایش و آرامش برقرار شود و آرامش به زندگی مردم استان بازگردد.