مهمترین علت چربی کبد در کودکان


کبد چرب به استئاتوز کبدی نیز معروف است. این زمانی اتفاق می افتد که چربی در کبد تجمع می یابد. کبد به طور کلی چربی کمی دارد ، اما چربی زیاد کبد می تواند یک مشکل سلامتی باشد.

کبد دومین عضو بزرگ بدن است. کبد به جذب مواد مغذی از غذا و نوشیدنی کمک می کند و ناخالصی ها را از جریان خون حذف می کند. چربی زیاد در کبد می تواند باعث التهاب ، آسیب به کبد و ایجاد زخم شود.

در موارد شدید ، درد می تواند منجر به نارسایی کبد شود. وقتی کبد با الکل چاق می شود ، الکل کبد چرب (AFLD) نامیده می شود. به افرادی که زیاد الکل نمی نوشند ، کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) گفته می شود.

دیابت چه تاثیری بر کبد دارد؟

به گفته محققان World Digestive Journal ، 25 تا 30 درصد از مردم ایالات متحده و اروپا رژیم های کم چربی بدون الکل دارند. بر اساس مطالعه ای که در مجله چاقی دوران کودکی منتشر شده است ، مصرف بیش از حد قند می تواند کودکان را در معرض بیماری های شایع کبدی قرار دهد.

در بیش از 20 مطالعه ، محققان ارتباطی بین عدم وجود اسیدهای چرب در کبد و نوع قند افزوده مورد استفاده در تولید فعالیت ها پیدا کردند. کالا

دکتر “سطح فروکتوز رژیم غذایی واقعا بد است”. یوهانا دی استفانو ، رئیس واحد دیابت و بیماریهای فیبروتیک در پژوهشکده ژنومیکس. این به این دلیل است که فروکتوز قبل از اینکه بتواند به عنوان انرژی مورد استفاده قرار گیرد باید توسط گلوکز به گلوکز تبدیل شود و مطالعات نشان داده است که این فرایند تبدیل می تواند عملکرد سلول ها و بیان چربی ها را تغییر دهد.

با گذشت زمان ، این می تواند تأثیر جدی بر کبد بگذارد ، به همین دلیل به نظر می رسد عدم نوشیدن الکل کبد چرب در بزرگسالان شایع تر است. اما با افزایش مصرف قند در کودکان ، این بیماری به یک مشکل فزاینده در کودکان تبدیل شده است.

دکتر می گوید: “این شبیه دیابت نوع 2 است که فقط توسط بزرگسالان تحت تأثیر قرار گرفت و به آن دیابت زودرس نیز گفته می شد ، اما از آنجایی که این بیماری دیگر برای بزرگسالان نیست ، همین مورد در مورد کبد چرب غیر الکلی نیز رخ داد.” یوهانا

همچنین بخوانید: غذاهای سالم برای بچه ها چگونه کودک خود را به خوردن غذاهای سالم ترغیب کنیم

علائم نارسایی کبد

در بیشتر موارد ، چربی کبد هیچ علامتی ندارد. اما ممکن است در سمت راست بالای شکم احساس خستگی ، ناراحتی یا درد کنید. برخی از افراد مبتلا به کبد چرب دچار مشکلاتی از جمله زخم کبد می شوند. به تومورهای کبدی فیبروز کبدی می گویند. اگر تب شما در کبد شدید باشد ، سیروز نامیده می شود. افراد مبتلا به سیروز ممکن است علائم زیر را داشته باشند:

 • بدون گرسنگی
 • کاهش وزن
 • ضعف
 • لوواوا
 • خونریزی از بینی
 • خارش پوست
 • رنگ زرد پوست و چشم
 • ظاهر ضایعات التهابی به عنوان رگ های خونی زیر پوست
 • دل درد
 • تورم معده
 • پاهای متورم
 • افزایش شیردهی در مردان
 • گیجی

نحوه ارزیابی چربی کبد

در بسیاری از موارد ، بیماری های کبد چرب را می توان تشخیص داد در صورتی که آزمایش خون افزایش عملکرد کبد را نشان دهد. به عنوان مثال ، پزشک ممکن است آزمایش آلانین آمینوترانسفراز (ALT) و آزمایش آمینوترانسفراز (AST) را برای بررسی عملکرد کبد سفارش دهد.

در صورت داشتن علائم یا علائم بیماری کبدی ممکن است از شما خواسته شود که آزمایش خون بدهید. افزایش آنزیم کبدی نشانه التهاب کبد است. یکی از شش علت هپاتیت بیماری کبد چرب است ، اما تنها علت آن نیست. اگر آزمایش آنزیم کبدی مثبت باشد ، پزشک ممکن است آزمایش های دیگری را برای تعیین علت تورم تجویز کند.

همچنین بخوانید: آیا کودکان باید به دنبال غذا بروند؟ دستورالعمل های رژیم غذایی سالم (غذای کودکان)

مراحل مختلف چربی کبد وجود دارد

برای کنترل چاقی چه روش هایی لازم است؟

محققان می گویند ، از نظر سلامت عمومی و شخصی ، توجه به مصرف زیاد قندهای اضافی در کودکان و افراد مسن مهم است. کاهش غذاهای فرآوری شده و افزودن میوه و سبزیجات بیشتر به رژیم غذایی روزانه می تواند مفید باشد.

گام بزرگ بعدی ایجاد انگیزه در افراد است و نه تنها برای بهبود بیماری های کبدی بدون الکل مفید است ، بلکه مزایای عمومی دیگری نیز دارد مانند:

همچنین بخوانید: برای خواب راحت چه بخوریم؟

در یک مطالعه ، 24 فرد مبتلا به بیماری کبدی به مدت 12 هفته تحت فعالیت بدنی قرار گرفتند. پس از آن ، کبد متورم افرادی که ورزش می کردند و علائم سلامتی کبد آنها در مقایسه با گروه دیگر بهبود یافت. دکتر گفت. فیلیپ اوگورمن ، که این مطالعه را در حین تحصیل در دانشکده فیزیوتراپی در کالج سلطنتی جراحان ایرلند انجام داد ، گفت که اگرچه ماهیت این مطالعه مورد پسند نیست ، اما نتایج مثبت بوده است.

یکی از یافته های قابل توجه این مطالعه پاکسازی کبد حتی بدون افزایش وزن بود. دکتر گفت. آگورمن این دستاورد مهم است زیرا بیشتر توصیه های رایج برای درمان بیماری های کبدی کاهش وزن است.

وی گفت: “اهمیت ورزش می تواند بیماری کبد را بهبود بخشد ، اما نه تنها بیماری کبد”. شما همچنین می توانید خطر بیماری های قلبی را کاهش دهید ، که خود به خود مهمتر از کاهش وزن است. “

تاثیر زندگی بر سلامت کبد

اوگورمن گفت: “درس دیگری که می توان از این مطالعه آموخت این است که یک سال بعد ، شرکت کنندگان مجددا مورد ارزیابی قرار گرفتند ، که محققان دریافتند که ورزش را متوقف کرده اند ، همچنین علائم مشکلات کبدی را نشان می دهند.”

کسانی که بعد از مطالعه قدرت خود را حفظ کردند ، هنوز کبد سالم داشتند. برای حفظ سلامتی ، باید به طور منظم ورزش کنید.

برای بهبود سلامت کبد از طریق عادات خوب ، این عادات نباید فقط برای مدت کوتاهی رعایت شود. به دلیل مزایای بسیار دیگر کاهش استفاده از مکمل های قند ، این شیوه زندگی باید یک روال طولانی مدت باشد که می تواند به افزایش سن افراد کمک کند.

در کودکان و بزرگسالان ، مصرف زیاد قند و شکر می تواند باعث ایجاد چربی در کبد شود و خطر بیماری را به میزان قابل توجهی افزایش دهد ، اما خبر خوب این است که گاهی اوقات شیوه زندگی تغییر می کند. فقط می توان این کار را انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید