معاملات مسکن در پاییز به نصف رسید – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، روند ماهانه جریان های نقدی بازار مسکن شهر تهران از سال ۹۵ تا پایان مهرماه سال جاری مورد بررسی قرار گرفت و مقایسه این روند و تعدیل آن با نرخ تورم نشان می دهد که به طور سنتی در فروردین و مهر ماه هر سال بازار مسکن با کاهش نقدینگی مواجه است

به گزارش اختازنانیوز، محاسبات بانک مرکزی نشان می دهد ارزش معاملات مسکن در ابتدای پاییز امسال نسبت به پایان بهار تقریبا به نصف کاهش یافته است. آماری که حکایت از کاهش ورود پول به بازار ملک دارد. اما راه دیگر برای مشاهده فشار نقدینگی در بازار مسکن، تعدیل اعداد با تورم است، اگر ارزش معاملات انجام شده در بازار مسکن تهران از فروردین ۹۵ به بعد را بر اساس قیمت‌های سال ۱۴۰۱ تنظیم کنیم، میانگین رقم ۲۷۷۰۰ میلیارد تومان است. .

این نمودار نشان می دهد که جریان نقدی ورودی چقدر از میانگین ماهانه فاصله داشته است.

مسکن

در این روش محاسباتی مشاهده می شود که از سال ۱۳۹۴ درآمد نقدینگی در بازار مسکن به طور سنتی در ماه های فروردین و مهر با کاهش مواجه بوده و تنها استثنا در سال ۱۳۹۸ به دلیل افزایش شدید سرعت پول بوده است. از ابتدای سال و رشد قیمت ها در اکثر بازارها، بازار مسکن مهرماه هم بدشانس نماند.

با این حساب برخی کارشناسان معتقدند رفتار مهرماه یک رفتار سنتی است و ماه های بعد است که تصویر واضح تری از جذابیت بازار مسکن برای سرمایه گذاران نشان می دهد.

برخی تصور می کنند در ادامه سال در بازارهای رقیب مانند بورس، پول کلانی وارد بازار مسکن می شود، اما اکوایران از یک منبع آگاه شنیده است که نسبت دلار در بورس با ارز مرزی هم مرز است. تهران نشانه عطش خروج سرمایه است.

اگر این تشنگی ادامه پیدا کند، خانه از ابتدای پاییز به خواب زمستانی رفته است.