مراقبت های بهداشتی زندگی


چاقی در مردان و زنان متفاوت است.

چربی بدن بر مردان و زنان متفاوت تأثیر می گذارد.

تجمع چربی شکم و رسوب چربی نیز یافت شد. شکم ران به ویژه در زنان (تصویر: نمایندگی/Pixabay)

بمبئی: چاقی در زنان بیشتر از مردان در سراسر جهان شایع است. زمان تغییر نام واژه چاقی به ‘Obes-Sweety’ رسیده است.

چاقی یک مشکل پیچیده تر از کنترل خود است. افراد چاق ، به ویژه زنان دختر نوجوان و افراد چاق مبتلا به این بیماری همچنان در زمینه هایی مانند پذیرش کالج ، اشتغال و فرصت های اجتماعی با تبعیض روبرو هستند.

قربانیان غالباً در چرخه معیوب عزت نفس پایین ، افسردگی ، و پرخوری برای راحتی قرار می گیرند. افزایش چاقی طرد شدن از جامعه و اقدامات دیگر برای غلبه بر خود در این روند ، زنان با مشکلات سلامتی متفاوتی مواجه می شوند تا مردان با چاقی مشابه.

اکثر بزرگسالان وزن بدن خود را ثابت نگه می دارند. این به دلیل یک سیستم پیچیده از مکانیسم های خنثی ، هورمون ها و شیمی است که تعادل بین مصرف انرژی را در محدوده های معقول و دقیق بررسی می کند.

سوء عملکرد این مکانیزم ها ، که اکثر آنها به طور کامل شناخته نشده اند ، منجر به نوسانات اغراق آمیز وزن می شود. شایع ترین مشکلات مربوط به اضافه وزن و چاقی است.

وزن بدن مجموع استخوان ها ، ماهیچه ها ، اندام ها و مایعات بدن است. و بافت چربی هیچ دلیل بیولوژیکی وجود ندارد که نشان دهد افراد باید با افزایش سن وزن خود را افزایش دهند. مگر اینکه بخواهند به دست آورند ، می خواهند توده عضلانی خود را داوطلبانه افزایش دهند.

افزایش وزن با افزایش چربی در دوران بارداری و شیردهی روانی است و باید به موقع برگشت کند. چربی ، ذخیره اصلی انرژی بدن ، به صورت تری گلیسیرید در انبارهای بافت چربی ذخیره می شود.

چربی بدن مطلوب برای یک زن بالغ بین 20 تا 25 درصد وزن بدن و تقریباً 12 درصد چربی ضروری در زنان متغیر است. چربی ضروری ، از جمله چربی بدن مخصوص جنسیت ، 5 تا 9 درصد در سینه افزایش می یابد. ناحیه لگن و ران

چربی های ضروری در هر دو جنس چربی هایی هستند که در مغز استخوان ، قلب ، ریه ها ، کبد ، طحال ، کلیه ها ، روده ها ، ماهیچه ها و بافت های غنی از چربی در سیستم عصبی رسوب می کنند. و برای عملکرد طبیعی فیزیولوژیکی ضروری است

رسوبات چربی به چربی گفته می شود که در بافت چربی زیر پوست و اطراف اندام های داخلی رسوب می کند تا از ایجاد زخم جلوگیری شود.

انواع چاقی:

  • نوع 1 – توده اضافی بدن یا درصد چربی – غلبه کلی بدن بخش خاصی ندارد
  • نوع 2 – غده زیر جلدی اضافی (آندریود) – چربی شکمی چربی زیر جلدی اضافی روی بدن به ویژه در ناحیه شکم که به آن تجمع چربی روبات یا “شکل سیب” می گویند. این نوع چاقی در مردان شایع تر است و بسیار شایع است. مرتبط با مقاومت به انسولین
  • نوع 3 چاقی مرکزی / چربی اضافی شکم- محتوای چربی بیش از حد در ناحیه شکم و به شدت با عوامل خطر مانند عدم تحمل گلوکز ارتباط دارد. چربی خون بالا و فشار خون بالا افزایش سن نیز عامل اصلی تجمع چربی احشایی است.
  • نوع -4 چربی اضافی (جنوئید) – چربی اضافی در ران و باسن. چاقی جنوئیدی که به عنوان چاقی “گلابی” نیز شناخته می شود ، در زنان شایع تر است. و چربی را به عنوان ذخیره انرژی برای تأمین نیازهای بارداری و شیردهی ذخیره می کند.

زنان مبتلا به چاقی زنان هیچ گونه مشکل سلامتی مانند سندرم متابولیک یا اختلال در متابولیسم گلوکز در زنان چاق با همان وزن با چربی در ناحیه شکم – چاقی مرکزی – ندارند.

زنان یائسه از الگوی مردانی پیروی می کنند که چربی شکم را بیشتر جمع می کنند. در نتیجه ، این زنان در معرض افزایش خطر ابتلا به اختلالات قند خون هستند. چربی و فشار تجمع چربی شکم و تجمع چربی نیز مشاهده شد. شکم ران به ویژه در زنان

توزیع چربی منطقه ای خطر افزایش کلسترول خون در بزرگسالان چاق را تعیین می کند. مردان و زنان در دوران نوجوانی چاق بودند. افزایش بیماری های قلبی عروقی و دیابت

*سلب مسئولیت: این مقاله توسط دکتر کیران روکادیکار ، رئیس ، Liven Healthcare Pvt. Diet & Obesity Consultant Co.، Ltd. حمایت می شود. نظرات بیان شده در این مقاله نظرات شخصی نویسنده است. حقایق و نظرات موجود در مقاله منعکس کننده دیدگاه های Deccan Chronicle نیست و Deccan Chronicle هیچ مسئولیت یا مسئولیتی در قبال آن ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید