مراحل برداشتن دندان و روش های کاهش درد


اعلام شده: 04 سپتامبر 2021

دندان های نوزاد از چانه به بالا

در این مقاله ، مراحل مراقبت از دندان شیری را مرور کرده و همچنین راه های موجود برای کاهش درد دندان های نوزاد را ارزیابی می کنیم.

دندان درد یکی از شیرین ترین کارهایی است که والدین می توانند انجام دهند. اما این روند برای خود نوزاد کاملاً متفاوت است و ممکن است برای او درد و ناراحتی زیادی ایجاد کند. در این مقاله از مجله پزشکی Apple Health ، هدف ما استفاده از داده های پزشکی برای بررسی راه های کاهش دندان درد در جنین و نحوه انجام این کار به طور کلی است. با ما بمان.

چگونه دندان های شیری را شروع کنیم؟

روند برداشتن یا برداشتن دندان ها از سگ می تواند از دو ماهگی آغاز شود. برای اکثر نوزادان ، اولین دندان در شش ماهگی بیرون می آید. اگر برداشتن اولین دندان نوزاد تا هجده سالگی به تأخیر افتاد ، نوزاد باید به دندانپزشک مراجعه کند. معمولاً اولین دندان رویش یکی از دندانهای جلویی در وسط دندان است. گاهی فعالیت دندان ها در کودک به هم پیوسته است و گاهی چندین دندان به طور همزمان بیرون می آید.

لازم به ذکر است که دندانهای متقارن معمولاً باید در فواصل زمانی کوتاه رویش کنند. اکثر نوزادان در سن 30 ماهگی 20 دندان دارند.

همچنین بخوانید: دید کلی برای سلامت دهان و دندان

کاهش دندان درد در کودکان

چیدمان دندان های شیری

در اکثر نوزادان ، دندانها به ترتیب زیر انجام می شوند:

 • درخت پایین: دندانهای میانی پایین معمولاً اولین دندانهایی هستند که به طور همزمان بین چهار تا هفت ماه ظاهر می شوند.
 • دندانهای پیشین ارتفاع: دو دندان وسط فک بالا بین هشت تا دوازده ماه سن دارند.
 • دندانهای پیشین بالا: دو دندان پیشین دیگر در فک بالا در کنار دندان های پیشین مرکزی و بین سه تا نه ماهگی قرار دارند.
 • درخت کم سیستم: این دندان ها خارش دارند و بین ده تا شانزده ماهگی ظاهر می شوند.
 • رتبه اول آسیا: اولین دندان آسیایی دومین دندان از پشت دهان است و در سیزده تا نوزده ماهگی جوانه می زند. به این دندانها اولین ویزیت گفته می شود زیرا ابتدا بیرون می آیند و پهن تر هستند.
 • اولین آسیای صغیر: این دندانها بین چهارده تا هجده ماه جوانه می زنند.
 • سگ ها بالا: دندانها یا دندانهای تیز بین سوزن و سوزن قرار دارند و بین شانزده تا بیست و دو ماهگی در فک بالا قرار دارند.
 • دندانهای پایینی: این دندانها بین هفده تا بیست و سه ماه جوانه می زنند.
 • آسیا لوآ: در بیست و پنج تا سی و سه ماهگی ، دومین دندان آسیایی بالا و پایین می رود و بیست دندان کودک شما کامل می شود.

وقتی دندان از دندان خارج می شود ، ممکن است دندان کودک و ناحیه ای که دندان در آن قرار دارد بیفتد ، و گاهی اوقات یک لخته خون در دندان ورودی دیده می شود. معمولاً اولین دندانی که بیرون می آید ظریف ترین است. دندان های آسیاب به دلیل میزان زیاد ترک خوردگی سطح ثبات بیشتری ایجاد می کنند.

دندان درآوردن کودک از فک بالا

علیرغم دستورالعمل فوق ، ممکن است دندان ها در همه نوزادان یکسان نباشند و در برخی موارد ما دندان ها را از فک بالا مشاهده می کنیم. به طور کلی نگهداری نوزادان از فک بالا نباید باعث نگرانی والدین نوزاد شود زیرا همانطور که گفته شد ترتیب دندان ها از نوزادی به نوزاد دیگر متفاوت است.

علائم نوزاد تازه متولد شده

اگر کودک شما شروع به داشتن دندان کرده است ، معمولاً علائم زیر را دارد:

 • از خوردن غذا به دلیل درد گلوله خودداری کنید
 • افزایش بزاق
 • کمبود خواب یا گیجی به دلیل درد لثه
 • لمس قوی در دهان
 • درد در ناحیه گوش یا گونه در حالی که دندانهای آسیایی مقاومت می کنند
 • پوست در طرفین دهان به دلیل وجود زیاد مخاط در دهان است

علائم مرتبط با کشیدن دندان

علاوه بر موارد فوق ، برخی از علائم تقریباً یکسان در هنگام دندان درآوردن در کودک مشاهده می شود ، از جمله:

 • Fiva 38.3 درجه سانتیگراد
 • ببخشید خیلی وقته
 • تنفس ، سرفه و آبریزش بینی

لازم به ذکر است که عمل کشیدن دندان ویروسی نیست و ارتباطی بین کشیدن دندان و تب در کودکان نشان داده نشده است. گاهی اوقات ممکن است عوارض دیگری با کشیدن دندان در کودک همراه باشد. به عنوان مثال ، به دلیل کیفیت پایین لثه ، کودک ممکن است اجسام خارجی را به پشه هایی که باعث بیماری می شوند بمالد.

همچنین بخوانید: آیا بهتر است دندان ها را با مرکب پر کنیم یا مرگام؟

علائم نوزاد تازه متولد شده

درد دندان شیری را کاهش می دهد

توصیه اکثر پزشکان این است که درد لثه نوزاد را کاهش داده و به آرامی لثه ها را فشار دهید. برای این کار می توانید یک حوله تمیز به کودک بدهید تا بعد از شستن دست ها سر کودک را گاز بگیرد یا به آرامی نوازش کند. زخم های سرد همچنین می توانند به کاهش التهاب لثه و پوسیدگی دندان کمک کنند. مراقب باشید هر چیزی که می تواند باعث تنفس او شود را در دهان نوزاد قرار ندهید و اجازه ندهید دهان نوزاد به مدت طولانی با اجسام سرد تماس پیدا کند.
توصیه می شود از داروهای معمولی و بیش از حد برای تسکین درد لثه استفاده نکنید زیرا حقایق دقیق و اثرات طولانی مدت آنها مشخص نیست. از استفاده از مواد شیمیایی مورد استفاده در داروهای مختلف خودداری کنید زیرا برخی از این داروها حاوی مهار کننده های بنزوکائین هستند. وزارت غذا و دارو هشدار می دهد که بین بنزوکائین و مت هموگلوبین ارتباط وجود دارد و ممکن است عوارض جانبی جدی و مضر داشته باشد.

همچنین بخوانید: توصیه دندان ها در هنگام بیماری عروق کرونر

همچنین به شما توصیه می شود برای تمیز کردن پشه های نوزاد خود از الکل استفاده نکنید. هنگام مصرف قرص برای نوزاد خود مراقب باشید. کودکان زیر شش ماه نباید ایبوپروفن مصرف کنند. به یاد داشته باشید که هرگز داروهای حاوی آسپرین را به کودک خود ندهید.

کلمات اخر

دندان درآوردن معمولاً از 6 ماهگی شروع می شود. برخی از نوزادان ممکن است در دو ماهگی شروع به دندان درآوردن کنند و اگر در 13 ماهگی شروع به دندان درآوردن نکرده اید باید به دندانپزشک مراجعه کنید. تزریق دندان از فک بالا معمولاً اتفاق نمی افتد ، اما وقتی اتفاق می افتد ، هیچ نگرانی ندارید ، زیرا برداشتن دندان از فک بالا در برخی از نوزادان به دلایل ژنتیکی یک عامل ژنتیکی است. دندان در نوزاد می تواند با التهاب لثه ، تب ، سرگیجه ، افزایش ترشح بزاق و اسهال و همچنین درد همراه باشد. درمان ها ، شیردهی و استفاده از سرماخوردگی می تواند در تغذیه نوزاد بسیار مفید باشد.

دکتر. بهداشت نیجریه
دندانپزشک کودکان
او یک کمیته ویژه از آمریکا دارد

nhs.uk

webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید