مذاکرات برجام در ۱۵ سپتامبر ۱۴۰۱


به گزارش تجارت نیوز، در خبر دیروز توافق بیا، جوزپ بورل، افسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنرانی خود گفت: در ۲۸ ساعت گذشته، خوش بینی من به احیای توافق هسته ای با ایران کاهش یافته است. مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین و نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام نیز به این سخنان واکنش نشان دادند.

به گزارش ایسنا، کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت: اگر ایران آماده پایبندی به توافق هسته ای ۲۰۱۵ باشد، ما نیز آماده انجام همین کار هستیم.

وی که در کنفرانس مطبوعاتی کاخ سفید صحبت می کرد، افزود: ما برای همه سناریوها آماده هستیم – چه بازگشت به توافق هسته ای محقق شود یا نه.

سخنگوی کاخ سفید افزود: هنوز کاستی هایی با ایران وجود دارد و بایدن هرگز توافقی با ایران امضا نخواهد کرد که با منافع آمریکا همخوانی نداشته باشد.

اسرائیل: ما با آمریکا برای مبارزه با برنامه هسته ای ایران توافق کردیم

به گزارش ایرنا، یایر لاپید، نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: هنوز زود است که بدانیم آیا موفق شده ایم تلاش ها برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران را مهار کنیم یا خیر.

وی ادامه داد: با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به توافق رسیدیم که اسرائیل حق دارد از تبدیل شدن ایران به یک تهدید هسته ای جلوگیری کند.

مقامات رژیم صهیونیستی بارها سعی کردند با ارائه اطلاعات نادرست به مقامات غربی و حتی آژانس بین المللی انرژی اتمی، راه را برای توافق احتمالی در مذاکرات ببندند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که توپ توافق در زمین آمریکایی هاست و واشنگتن همچنان از ارائه پاسخ قطعی به پیشنهادات ایران خودداری می کند و “ساموئل وربرگ” سخنگوی منطقه ای وزارت امور خارجه یک خارجی آمریکایی در این باره گفت: گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «الشرق» حاکی از آن است که کشورش در حال رایزنی با متحدانش درباره واکنش ایران به نظر آمریکا درباره پیش‌نویس توافق هسته‌ای است.

سخنگوی منطقه ای وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد: آمریکا در حال هماهنگی و رایزنی با متحدان اروپایی امضاکننده این قرارداد (انگلیس، فرانسه و آلمان) است.

وی افزود: باید دیدگاه ایران را بررسی کنیم و در فرصت مناسب با میانجی گری اروپا به آن پاسخ خواهیم داد.

آیا کابینه رئیسی فعلی از فرصت های پس از برجام استفاده می کند؟

به گزارش نامه نیوز، ما می خواهیم کشور را بر اساس منابع خود و بدون وابستگی به نفت اداره کنیم. در واقع رویکرد ما باید تبدیل نفت به فرآورده باشد که تحریم تاثیری بر صادرات این محصولات نداشته باشد.

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان سیاسی بر این باورند که بر سر احیای برجام توافق حاصل می شود، اما سوال اصلی این است که آیا دولت ابراهیم رئیسی با این ترکیب می تواند از فرصت ها برای احیای برجام استفاده کند. کابینت.

حبیب الله بور بور درباره توانایی ۱۳ دولت برای استفاده از فرصت های اقتصادی پس از احیای برجام گفت: غرب باید بر اساس نیاز خود با ایران توافق کند. در واقع چون اروپایی ها برای گرمایش به انرژی نیاز دارند، قبل از فرا رسیدن فصل سرما به دنبال حل این مشکل هستند. پس این موضوع هیچ ربطی به توانایی یا عدم توانایی ۱۳ دولت ندارد.

وی افزود: غرب هر زمان که بخواهد دوباره دکمه را فشار می دهد و مانع انتقال ارز برای ما می شود. آمریکایی ها از اول انقلاب تا امروز به فکر سقوط جمهوری اسلامی در قالب ایجاد جنگ داخلی، کمک به صدام و تحریم بودند، اما اکنون متوجه شده اند که این یک خیال خام است و ایران پشتیبانی. از کشورهای دیگر

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به تداوم دشمنی آمریکا با ایران گفت: آمریکا به دنبال رضایت ما در توافق نیست و اکنون اگر صلح و توافق صورت بگیرد، این توافق تنها برای رفع نیازهای غرب است. نه اینکه محدودیت هایمان را برداریم.» بنابراین هیچ کس نباید از این توافق دل کند. ما می خواهیم کشور را با امکانات خود و بدون وابستگی به نفت مدیریت کنیم. در واقع رویکرد ما باید تبدیل نفت به فرآورده باشد که تحریم تاثیری بر صادرات این محصولات نداشته باشد.

واکنش روسیه به اظهار نظر جوزپ بورل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات احیای توافق هسته ای توافق وی در پیامی در توئیتر نوشت: واضح است که ایران نقاط ضعف و ابهامات توافق را نخواهد پذیرفت. البته من چندان مطمئن نیستم که اتحادیه اروپا فراموش کرده باشد که چه کسی مسئول وضعیت فعلی است.

اولیانوف در این پیام با اشاره به واکنش محمد مرندی به اظهارات بورل نوشت: با وجود ماهیت پیچیده روابط بین الملل، شرکت کنندگان در مذاکرات وین تاکنون توانایی عمل گرایی را از خود نشان داده اند.

نماینده روسیه در مذاکرات احیای توافق هسته ای برجام

دلیل مذاکرات نقض برجام است، فراموش کرده اید؟

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین، پیشتر در پیامی در توئیتر در واکنش به اظهارات جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که خوش‌بینی او به احیای توافق هسته‌ای با … ایران رد کرده است: بورل متحد آمریکاست و فراموش شده است. دلیل این مذاکرات تخلف است توافق از سوی غرب و تحریم ها حداکثر فشاری است که شهروندان ایرانی را هدف قرار می دهد، حتی زمانی که ایران به طور کامل به آن پایبند بوده است. ایران خلأها و ابهامات را نخواهد پذیرفت. آمریکا هزینه هایی را به اتحادیه اروپا تحمیل می کند.

مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین