محافظ امام (ره) تهدید به تیراندازی کرد/ ماجرای رای دادن به بنی صدر! خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانمحمد ثقفی یکی از کارگردانان مجموعه مستند «اسرار جماران» در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این مستند توضیح داد: این مستند داستانی چهار قسمتی از محافظان حضرت امام زمان (عج) در دوران حضور ایشان است. در جماران «در قالب گفت‌وگو با محافظان امام زمان (عج)، روایات جمع‌آوری نشده‌ای از سال‌های اقامت ایشان در جماران ارائه کردیم و به زوایای جدیدی از زندگی امام خمینی (ره) پرداختیم.

وی افزود: در این مستند روایت ها و خاطراتی به نقل از محافظان امام زمان (عج) روایت می شود که شامل همه چیز از برنامه های روزانه ایشان و ارتباط ایشان با مسئولان و مردم برای ماجرای قتل نافرجام ایشان می شود، همان ماجرای بمب گذاری. . در جماران که نگهبانان او را متوقف می کنند. همچنین در این مستند به موضوعات دیگری در خصوص موضع امام نسبت به بنی صدر، رابطه ایشان با همسر و حاج احمد به عنوان پسر ارشد ایشان پرداخته شده است.

ثقفی تاکید کرد: هر قسمت از مستند «رازهای جماران» تکمیل شد خاصی دارد. به عنوان مثال، یک قسمت کامل برای زندگی احمدآقا تقدیم و بخشی دیگر به همسرش. قسمت اول، ماجرای ورود امام خمینی به ایران و ماجرای سفر ایشان به قم و سپس اقامت در جماران است. در همه این بخشها، محوریت حضرت امام (ره) و خط روایی است بر اساس اینها روایت هایی است که محافظان ارائه می کنند.

وجه اشتراک روایت محافظان امام خمینی (ره) چه بود؟

این مستند در توضیح ماهیت روایی محافظان امام و جوامع آنها می گوید: آنچه از دید همه این محافظان جالب و مورد تاکید بود، برخورد با محافظان امام، بدن امام، مردم و خانواده هایشان بود. مثلاً در ماه رمضان که اولیای روزه بودند، حضرت امام(ره) برای کسانی که شیفت می کردند سحر می آوردند. این محافظان همچنین روایت های جالبی از رفتار امام خمینی(ره) با خانواده و به طور خاص با همسرشان ارائه می دهند که شاید کمتر به آن پرداخته شده و مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.

اشاره کرد جزئیات از عادات روزمره حضرت امام (ره) ادامه داد: اینها همه نکاتی است که در این مستند توسط محافظان مطرح شده و در مجموع نکات جدیدی درباره بنیانگذار انقلاب است. حجم این داستان ها به حدی بود که در فرصت کوتاهی که داشتیم توانستیم قسمت هایی از آن را در مستند قرار دهیم تا از تلویزیون پخش شود و قسمت هایی هم ناگفته ماند.

ثقفی همچنین درباره رابطه امام (ره) و محافظان ایشان توضیح داد: حضرت امام (ره) مدام به محافظان تاکید می کردند که با افرادی که به جماران آمده اند برخورد نکنند، بسیار بد است و توجه ویژه ای به برخورد با محافظان داشته باشند. مردم بود. یکی از نگهبان ها توضیح داد زود وقتی به جماران رفتم، یک روز جمعیت زیادی آمدند و چون می خواستم خود را به امام نشان دهم، بخشی از جمعیت را هل دادم تا متفرق شوند، اما در همان حال متوجه نگاه شدید امام شدم. . او سپس می گوید بعد از مراسم شنیدم که امام (ره) به این محافظ جدید گفته اند که اگر بخواهی دوباره با مردم اینطور رفتار کنی، جایی در جماران نخواهم داشت.

ماجرای رای همسر امام به بنی صدر

وی با اشاره به تاریخچه بستری شدن امام در بیمارستان قلب تهران و سابقه ریاست بنی صدر که در این مستند به گوشه هایی از آن اشاره شده است، گفت: یکی از نکات جالبی که در مستند به آن پرداختیم، ماجرای این مستند است. امام. اختلاف نظر.” و همسرانشان. حتی در برخی موارد اختلافات سیاسی داشتند. در یک مورد همسر امام به آقای بنی صدر رای می دهد و امام (ره) در این جریان دخالت نمی کند و اعلام می کند که شما حق رای کامل دارید و می توانید به هرکسی که بخواهید رای دهید.

در این مستند آمده است: برخورد امام با مردم بسیار صمیمانه بود. امام خمینی(ره) در حالی که حراست وجود داشت، تلاش زیادی کردند که با مردم ارتباط نزدیک داشته باشند، هم در قم و هم در جماران این رویکرد را داشتند و همیشه حراست می‌گفتند که ایشان خیلی درگیر مسائل هستند، مطمئن نبودند، فقط فکر می کرد اگر مردم بیایند و ساعت ها زیر نور خورشید بمانند، مطمئناً به احساسات آنها پاسخ می دهند و با آنها صحبت می کنند. هفته حضرت امام (ره) یا دو برابر جلسات عروسی هم حضوری داشتند.

وی در پایان گفت: نکته دیگری که در فیلم به آن اشاره شده، سادگی حضرت امام (ره) و وسایل منزل ایشان است. می گویند حضرت امام (ره) در سفر به جمار هیچگاه از منزل خارج نشد، حتی برای زیارت به قم نرفت و پیوسته در جمار حضور داشت. در این مستند نیز کمتر فیلمی داریم که از آرشیو دیده باشیم که مربوط به تصاویر گرفته شده توسط عروس امام زمان (عج) است و قسمت هایی از آن را در این مستند می بینیم.