متابولیسم بالا چیست و چگونه بدست می آید؟


به همه مکانیسم های بدن شما متابولیسم گفته می شود. هرچه متابولیسم شما سریعتر باشد ، کالری بیشتری نیاز دارید. یکی از دلایلی که افراد با وجود خوردن زیاد وزن خود را افزایش نمی دهند ، متابولیسم بدن آنهاست ، در حالی که دیگران ممکن است با خوردن کمتر وزن خود را افزایش دهند.

میزان متابولیسم معمولاً به عنوان نرخ متابولیک شناخته می شود و شامل تعداد کالری هایی است که در یک دوره معین می سوزانید. به آن سوزاندن کالری نیز گفته می شود. متابولیسم را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

  • میزان متابولیسم پایه (BMR): در این حالت ، کالری در هنگام خواب یا استراحت عمیق سوزانده می شود. مقدار کمی روغن مورد نیاز برای گرم کردن ریه ها باعث پمپاژ قلب ، عملکرد مغز و بدن می شود.
  • میزان متابولیک (RMR): مقدار کمی متابولیسم به فعالیت بدنی ثابت و ورزش مناسب در حالت استراحت نیاز دارد. به طور متوسط ​​، 50-75 of از کل کالری مصرفی به این طریق سوزانده می شود.
  • اثر درجه حرارت بالا (TEF): مقدار کالری که بدن هنگام هضم غذا می سوزاند. TEF معمولاً حدود 10 of از کل مصرف را تشکیل می دهد.
  • اثر گرمازدگی (TEE): کالری در حین ورزش سوزانده می شود.
  • دماسنج غیر ورزشی (NEAT): میزان کالری مورد نیاز برای انجام فعالیت های روزانه با ورزش متفاوت است. این مقدار کالری مصرفی شامل حرکات ساده ، ایستادن ، ایستادن و راه رفتن است.

عوامل متعددی بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد:

سال

با افزایش سن توده بدن کاهش می یابد. این باعث افزایش وزن با افزایش سن و کاهش توده عضلانی می شود.

ایتوپا

متابولیسم بسته به جنسیت متفاوت است. مردان ماهیچه های لاغر بیشتری دارند و بنابراین متابولیسم آنها بیشتر از زنان است. سن و جنسیت عوامل متابولیسم هستند که نمی توانید آنها را کنترل کنید. با این حال ، بسیاری از عوامل دیگر وجود دارد که می تواند برای حفظ سلامتی در نظر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید تا دریابید چه چیزهای مهمی را می توانید برای بهبود متابولیسم و ​​داشتن اندامی سالم و متناسب کنترل کنید.

ورزش ها

جای تعجب نیست که ورزش می تواند به شما در داشتن یک زندگی سالم کمک کند. متابولیسم ما در حین ورزش منظم افزایش می یابد و سپس بیدار می ماند. این باعث می شود بدن شما سالم تر از بدن افرادی باشد که ورزش نمی کنند. در بزرگسالان ، ورزش می تواند سیستم ایمنی بدن را در وضعیت سالم نگه دارد. بنابراین ، ورزش کلید حفظ سلامتی و بهبود متابولیسم است.

با ورزش متابولیسم را افزایش دهید

همچنین بخوانید: نحوه تنظیم سیستم ایمنی بدن برای کاهش وزن

چرا نرخ فروش برای هر فرد متفاوت است؟

متابولیسم در افراد مختلف متفاوت است. به عبارت دیگر ، متابولیسم فرد در بدو تولد می تواند سریعتر از دیگران باشد. در حالی که ژنتیک ممکن است در ایجاد این تفاوت ها نقش داشته باشد ، دانشمندان در مورد میزان تأثیر ژنتیک بر متابولیسم ، افزایش وزن و اندازه اختلاف نظر دارند.

جالب اینجاست که چندین مطالعه نشان می دهد افراد چاق میزان متابولیسم و ​​میزان استراحت بالاتری نسبت به افراد دارای اضافه وزن دارند. محققان می گویند این دلیل آن است که افراد مسن ماهیچه های بیشتری دارند و می توانند وزن خود را تحمل کنند.

اما یک چیز کاملاً واضح است ؛ روش های افراد مختلف یکسان نیست. بسیاری از این تغییرات ناشی از سن ، محیط و رفتار است. با این حال ، تحقیقات بیشتری برای تعیین نقش واقعی ژنتیک مورد نیاز است.

وضعیت گرسنگی چیست؟

سازگاری متابولیک ، همچنین به عنوان تنظیم گرما یا “گرسنگی” شناخته می شود ، ممکن است در چاقی نقش داشته باشد. در واقع ، واکنش بدن شما به کمبود کالری حالت گرسنگی است. وقتی غذای کافی ندارید ، بدن شما سعی می کند این کمبود انرژی را با کاهش متابولیسم و ​​کالری دریافتی شما جبران کند.

میزان کاهش متابولیسم به دلیل دریافت کالری و کاهش وزن بین افراد بسیار متفاوت است. در برخی از افراد ، به ویژه افراد چاق ، میزان متابولیسم آهسته خواهد بود. هرچه سرعت کندتر باشد ، وزن سنگین تا مرگ سخت تر خواهد بود.

ژنتیک ممکن است در گرسنگی نقش داشته باشد ، اما تلاش های قبلی برای کاهش وزن یا ورزش نیز می تواند نقش داشته باشد.

آیا می توانید متابولیسم خود را تسریع کرده و وزن خود را کاهش دهید؟

پاکسازی بدن با خستگی و خستگی مداوم همراه است. راه هایی برای کاهش آن وجود دارد تا سرعت متابولیسم افزایش یابد. اینجا نکاتی وجود دارد.

خوردن صبحانه به افزایش متابولیسم بدن کمک می کند

بحثی در مورد این باور وجود دارد که راز کاهش وزن این است که صبحانه را مانند پادشاه بخورید ، ناهار را مانند یک شاهزاده بخورید و شام را مانند یک شاهزاده بخورید. مردم فقیر. اما ما می توانیم مانند یک پادشاه صبحانه ، ناهار و شام بخوریم.

لازم نیست نگران میزان خوردن غذا باشید ، اما باید بر نوع غذایی که در بشقاب صبحانه خود قرار می دهید تمرکز کنید ، که بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد. مطالعات نشان داده است که غذاهای کم قند و پروتئین زیاد باید برای صبحانه مصرف شوند. برای صبحانه پروتئین چرب کمتری مانند مرغ یا تخم مرغ بخورید.

همچنین بخوانید: نقش غذا در متابولیسم بدن

کمی ورزش بدنی انجام دهید

وقتی تمرینات ورزشی ساده انجام می دهید (به استثنای تمرینات پر انرژی) ، فقط کالری قرمز دریافتی شما اضافه می شود. اما آموزش با شدت بالا و تمرینات قدرتی می تواند بدن شما را ساعت ها بعد از تمرین لاغر نگه دارد و باعث می شود چربی بیشتری نسبت به زمانی که معمولاً تمرین می کنید بسوزانید.

اما مشکل این است که شما ممکن است بخواهید روی تردمیل راه بروید تا تمرینات قدرتی. برای سرعت بخشیدن به متابولیسم در این مواقع ، می توانید تردمیل را تغییر دهید (بالا و پایین رفتن اسب ، مانند بالا یا پایین رفتن از یک تپه).

اینو لائوتی تی

چای سبز دم کرده حاوی کافئین و اپی گالوکاتچین است. این دارو سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد. برای صبحانه یک فنجان چای و برای ناهار چای سبز بنوشید. در حقیقت توجه داشته باشید که مصرف زیاد چای سبز نیز می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

همچنین بخوانید: بهترین چای برای سلامتی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید