ما تغییر در ژئوپلیتیک منطقه قفقاز را خط قرمز خود می دانیم


وزیر امور خارجه در نشست خبری مشترک با همتای ارمنستانی خود گفت: تغییر ژئوپلیتیک منطقه قفقاز را خط قرمز خود می دانیم.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر امروز (پنجشنبه) ۷ مهرماه در سفر به ایروان با آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان دیدار و گفت و گو کرد.

وی پس از این دیدار با حضور در نشست خبری مشترک به تشریح رایزنی ها پرداخت و سپس به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وزیر امور خارجه گفت: حجم مبادلات تجاری دو کشور بیش از یک میلیارد دلار است.

امیر عبداللهیان افزود: افتتاح سرکنسولگری ایران در قپان یکی از برنامه های در دستور کار مشترک فردای ما است. ایران معتقد است حضور نیروهای خارجی و مداخلات خارجی در منطقه در هیچ نقطه ای از منطقه از جمله آذربایجان و ارمنستان به نفع مردم منطقه نخواهد بود و امیدواریم مسائل منطقه در قالب طرح حل شود. فرمت های مورد انتظار از جمله ۳+۳ در سطح کشورهای منطقه. . ایران هیچ تغییری در ژئوپلیتیک منطقه را تحمل نخواهد کرد و ما این را خط قرمز خود می دانیم و از تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از چنین نیات استفاده می کنیم.

وی از استقبال و مهمان نوازی خوب وزیر امور خارجه ارمنستان قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه درباره کریدور دریای سیاه و خلیج فارس و حضور هند در آن گفت: این کریدور یکی از موضوعاتی است که در دستور کار ما قرار دارد و وقتی اهمیت و جایگاه هند و نقشی که می تواند ایفا کند، باید توجه داشت. در حال بررسی یک قالب سه جانبه هستند. بین ایران و هند و ارمنستان باید به گونه ای طراحی شود که در تحقق اهداف این مسیر مهم ترانزیتی موثرتر باشد.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی مبنی بر تغییر مرزها گفت: رئیس جمهور آذربایجان در گفت و گوهای دیپلماتیک اعلام کرد که آذربایجان هیچ برنامه ای برای تغییر ژئوپلیتیک منطقه و مرزهای منطقه نخواهد داشت، اما ما تذکراتی را به مردم داده ایم. مقامات ذیربط در بالاترین سطوح در خصوص تغییر ژئوپلیتیک و مرزهای منطقه هستند و ایران تمامی توانمندی ها را برای جلوگیری از این اقدام دارد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به خبرنگار ریانوستی درباره روند مذاکرات رفع تحریم ها نیز اظهار داشت: در هفته ها و روزهایی که گذشت با طرف آمریکایی و با طرف آمریکایی پیام دادیم. از صحبت هایی که یک ساعت قبل از پرواز به ایروان با آقای بورل داشتم، می توانم بگویم که همه چیز در مسیر درستی است. ما توافق کردیم که همکاری قوی تری بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی ایجاد کنیم.

وی افزود: اتهامات بی اساس در آژانس به فعالیت های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران. با نحوه پاسخگویی به سوالات آژانس موافقت کردیم و پروتکل لازم تنظیم و بین دو طرف توافق شد. ضمن اینکه در هفته های گذشته پیشرفت های خوبی برای تبادل اسرای ایرانی و آمریکایی صورت گرفت و هیئتی به نمایندگی از طرف آمریکایی از کشور ثالث در تهران حضور داشت و در این راستا در اقدامات بشردوستانه اقدام کردیم. وای[ed mill-pri;unieri Iranjani-Amerikani b’/ittadini doppji lejn il-pajji]چند روز پیش به عمان دادیم.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: تبادل پیام با طرف آمریکایی برای رسیدن به نقطه نهایی توافق ادامه دارد. اما در اغتشاشات و ناآرامی های اخیر در ایران، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی عجولانه، بی پروا و مداخله جویانه عمل کرده اند. امروز در ایران همه چیز به شکل طبیعی خود در حال انجام است.

وی گفت: حساب اغتشاشگران، افراد مسلح و تروریست ها را به طور کامل از افرادی که مطالبات مسالمت آمیز دارند جدا کرده ایم. هیچ کس در ارتباط با مطالبات مسالمت آمیز در ایران دستگیر نشد. آمریکا نباید در ایران شورش و تروریست ایجاد کند و با وجود این فضا، تبادل پیام و گفت و گو برای رسیدن به مرحله نهایی توافق و بازگشت طرف های توافق بر سر راه اوست.