مانور بلینکن بار دیگر در مورد استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر مدعی شد پهپادهایی که روسیه در روزهای گذشته برای حمله به اماکن اوکراین از آن استفاده کرده، ساخت ایران است.

وی گفت: حملات متعدد در روزهای گذشته با استفاده از پهپادهای ساخت ایران انجام شده است. [در اوکراین] ساخته شد.”

در روزهای گذشته کشورهای غربی مدعی شدند پهپادهایی که روسیه برای حمله به زیرساخت های اوکراین استفاده می کند ساخت ایران است. جمهوری اسلامی ایران همواره ارسال تسلیحات به دو طرف جنگ در اوکراین را رد کرده است.

امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل روز گذشته در نامه ای ارتباط این درخواست با اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ را فاقد هرگونه مبنای حقوقی در چارچوب قطعنامه مذکور دانست.

امیر سعید ایروانی در این نامه از اینکه اوکراین موضع بی طرفی ایران را در جنگ کنونی در این کشور نادیده گرفته و بر اساس اطلاعات اثبات نشده همچنان به ادعاها و مواضع غلط خود ادامه می دهد، ابراز تاسف کرده است.

وی افزود: اوکراین به دنبال اهداف سیاسی برای ترکیب ادعاهای بی اساس علیه ایران و قطعنامه ۲۲۳۱ است.

روسیه از صبح روز دوشنبه (۱۰/۱۸ اکتبر) چندین حمله موشکی به مرکز کیف، پایتخت اوکراین و چندین شهر دیگر این کشور انجام داده است. در این حملات ده ها نفر کشته و زخمی شدند. روسیه چندین شهر دیگر در مناطق جنوبی و غربی اوکراین را با حملات موشکی و پهپادی هدف قرار داده است.

حملات موشکی روسیه دو روز پس از یک انفجار بزرگ در پل کرچ انجام شد. این انفجار منجر به تخریب بخشی از پل کرچ شد که تنها محور اتصال روسیه به شبه جزیره کریمه است. روسیه در سال ۲۰۱۴ این شبه جزیره را که تا آن زمان بخشی از اوکراین بود، پس از همه پرسی ضمیمه کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه تایید کرد که دستور حملات موشکی را به تلافی تخریب پل کرچ داده است. وی هشدار داد که هرگونه حمله ای که روسیه را تهدید کند با “پاسخ شدید” مواجه خواهد شد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید