مالیات خانه های لوکس چقدر است؟


در صورتی که میزان مالیات خانه های لوکس مورد انتقاد قرار گیرد و به گفته وزیر اقتصاد ضمانت اجرایی برای اخذ این مالیات وجود نداشته باشد، طی دو ماهه نخست امسال خانه های گران قیمت تنها ۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان مالیات پرداخت کرده اند. .

برای دسترسی سریعتر به آخرین اخبار بازار اینستاگرام Comapress را دنبال کنید. از جانب اینجا وارد می شود.

به گزارش کاماپرس به نقل از ایسنا، از سال گذشته ده میلیارد تومان واحد مسکونی و باغ ویلایی به عنوان خانواده مالیاتی در نظر گرفته شده و ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی شناسایی شده است.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده در اواخر سال گذشته، ۲۰۰ میلیون تومان مالیات از این نوع واحدهای مسکونی پرداخت شده است، اما بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی کمتر از ۵۰ درصد خانه‌های لوکس مالیات پرداخت کرده‌اند.

به گفته وزیر اقتصاد، ضمانت اجرایی برای پرداخت این نوع مالیات وجود ندارد و روند اخذ مالیات بسیار کند است، این مقام مسئول از مجلس خواست ضمانت اجرایی تعیین شود.

به گفته خاندوزی، اگر صاحب خانه لوکس قصد خرید و فروش نداشته باشد یا فرم مفاسا را ​​دریافت نکرده باشد، هیچ راهی برای اخذ مالیات از فرد وجود ندارد.

این در حالی است که به گفته مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی مالیات منازل مجلل، در صورت عدم پرداخت مالیات مورد نیاز این مودیان، طبق مقررات قانونی برای پرداخت مالیات، اموال آنها ضبط خواهد شد.

اگرچه مصادره اموال از خانه های لوکس مالیات می گیرند، مشخص نیست که آیا این امر آنها را تشویق به پرداخت مالیات می کند یا خیر. اما عملکرد درآمدی سازمان امور مالیاتی در دو ماه اول سال نشان می دهد که روند اخذ مالیات برای این نوع خانه ها بسیار کند است.

نرخ مالیات سالانه برای خانه های گران قیمت به شرح زیر است.

برای مازاد ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان، یک دهم درصد، به مازاد ۱۵ میلیارد تا ۲۵ میلیارد تومان، دو دهم درصد، به مازاد ۲۵ میلیارد تا ۴۰ میلیارد تومان، سه دهم درصد. درصد، برای مازاد ۴۰ میلیارد تا ۶۰ میلیارد تومان، چهار دهم درصد و نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومانی به بالا، نیم درصد مالیات در نظر گرفته شد.

انتهای پیام/

برای دسترسی سریعتر: