مالیات بر سود یا تورم؟


افزایش مالیات اصناف اعتراضات گسترده این گروه را برانگیخته است. پیش بینی می شود سهم دولت از درآمد مالیاتی ۳۰۰ درصد افزایش یابد، اما بار اصلی این مالیات بر دوش مشاغل و خرده فروشان خواهد بود.

برای دسترسی سریعتر به اخبار داغ مالیاتی، Camapress اینستاگرام را دنبال کنید. از جانب اینجا وارد می شود.

به گزارش کماپرس، امین هزار فروشندگان لوازم خانگی در روزهای اخیر به دلیل افزایش مالیات دست به خرید زدند. یکی از مشاوران مالیاتی اتاق اصناف ایران گفت: رویه سازمان امور مالیاتی در سال جاری متفاوت خواهد بود. در حال حاضر سازمان مالیاتی در محاسبه سود فروشنده به تورم توجه می کند. این موضوع به تجمع معترضان و اعتراضات منجر شده است.

اخبار مرتبط را بخوانید:

این موضوع تنها محدود به تذهیب های تهران نیست و سایر تذهیب ها در نقاط مختلف کشور به این قانون اعتراض کرده اند. در همین رابطه علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت اعلام کرد: قانونگذار در بودجه برای دولت تکلیف کرده است که از کاغذخوان ها مالیات بگیرد. به همین دلیل نهادهای مربوطه موظف به توجه به معاملات هستند. به گفته جهرمی، رئیس جمهور تاکید می کند که مبنای کار برای مالیات باید اعتماد به مشاغل و اصناف باشد. در واقع ملاک، خوداظهاری مودیان است و بنابراین مالیات مناسبی وضع می شود.

مشکل اصلی کسب و کار پرداخت مالیات جدید چیست؟

بر اساس اخبار موجود، سازمان مالیاتی در نظر دارد محاسبات خود را بر مبنای عملکرد تراکنش‌های حساب بانکی، سامانه‌های صورت‌حساب ماهیگیری و کارت‌خوان‌های فعالان بازار قرار دهد. علاوه بر موارد فوق، سازمان امور مالیاتی اسناد مالی سال های گذشته را مبنای اخذ مالیات قرار داد که باعث افزایش تنش شد.

در واقع مشکل اصلی این است که سازمان امور مالیاتی نرخ مالیات را با توجه به تورم تعیین می کند و این برای فعالان بازار گران تمام می شود. این گروه معتقد است که کسب و کارها از تورم سودی نخواهند برد، بنابراین قادر به پرداخت مالیات های جدید نخواهند بود.

انتهای پیام/

برای دسترسی سریعتر: