لیتوانی ورود اتباع روسیه به کشورش را ممنوع کرد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، بر اساس تصمیم گرفتن مقامات لیتوانی، شهروندان روسیه با ویزای فعال شینگن آنها نمی توانند از ساعت ۰۰:۰۰ روز دوشنبه وارد لیتوانی شوند.

از دوشنبه، فرمان جنجالی sym در لیتوانی اجرا می شود بر اساس این وضعیت فوق‌العاده تا ۱۵ دسامبر تمدید می‌شود و همزمان ورود اتباع روسیه، از جمله آن‌هایی که ویزا دارند. شینگن فعال هستند، همچنین ممنوع است.

لهستان و سایر کشورهای حوزه بالتیک نیز از این فرمان حمایت می کنند. در همین حال، لیتوانی برای گروه‌های خاصی از روس‌ها، از جمله دیپلمات‌ها، نمایندگان مخالف، کارمندان شرکت‌های حمل‌ونقل که کالاها را به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا منتقل می‌کنند و اعضای خانواده افرادی که دارای مجوز اقامت دائم یا دارای تابعیت اتحادیه اروپا هستند، استثنا قائل شد.

به گفته مقامات لیتوانی، بیش از ۸۳۰۰۰ شهروند روسیه از مرز لیتوانی عبور می کنند، از جمله کسانی که به منطقه کالینینگراد روسیه سفر می کنند.

برای بر اساس این حکم؛ لیتوانی اولین کشور عضو اتحادیه اروپا است که ورود اتباع روسیه را ممنوع کرده است.

ممنوعیت ورود اتباع روسیه به اتحادیه اروپا در آخرین نشست وزرای امور خارجه این اتحادیه نیز مورد بحث قرار گرفت اما توافقی در این زمینه صورت نگرفت. در واقع، وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در نشستی که در پراگ برگزار شد، تلاش کردند اتحاد اتحادیه اروپا را در مجازات روسیه به دلیل تهاجم نظامی به اوکراین نشان دهند، اما در مورد ممنوعیت صدور آن به توافق نرسیدند. ویزا برای شهروندان روسیه

با این حال، روز چهارشنبه ۹ سپتامبر، کشورهای عضو اتحادیه اروپا مقررات مربوط به سفر شهروندان روسیه به اروپا را تشدید کردند. طبق مقررات جدید، درخواست روادید برای سفر به اروپا برای شهروندان روسیه دشوارتر و پرهزینه تر خواهد بود. این تصمیم در واقع لغو قرارداد ۲۰۰۷ روسیه و اتحادیه اروپا است که سفر شهروندان آن کشور را تسهیل می کرد.

در ماه می، اتحادیه اروپا نیز صدور ویزا برای بازرگانان و مقامات دولتی روسیه را به شدت محدود کرد.

در کنار اوکراین، کشورهای همسایه روسیه از جمله لهستان و جمهوری های بالتیک و همچنین دانمارک موافق ممنوعیت گسترده سفر شهروندان روسیه به اروپا هستند.