لزوم ایجاد «اتاق اقتصاد دیجیتال» / اتحادیه ضروری نیست – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانحمیدرضا مهرادان مهر در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه هیات مدیره اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی در طول چهار سالی که فرصت داشتند کار خاصی انجام ندادند، اظهار داشت: حتی یک بار هم این اقدامات منجر به رسیدگی کمیسیون رسیدگی به شکایات نشده است. نکات مورد علاقه می تواند در جلسه ای به اعضای هیئت مدیره ارائه شود، بنابراین به این نتیجه رسیدیم که ساختار اشتباه است.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاغل اینترنتی افزود: در تمام این مدت بیش از سه هزار مجوز برای کسب و کارهای اینترنتی صادر شد اما انگیزه ای برای استارت آپ ها ایجاد نکردیم. ۳۰۰۰۰۰ کسب و کار کوچک و بزرگ در اکوسیستم وجود دارد و ما مطمئن هستیم که ۳۰۰۰ کسب و کار نسبتا بزرگ در آن وجود دارد.

وی افزود: شرم آور است که بگوییم اتحادیه مشاغل مجازی در چهار سال کار خود به دلیل مسائل مالی چهار بار جابجا شده و حتی قادر به پرداخت حقوق کارکنان خود نبوده است در حالی که وزارت هوش مصنوعی در حال تاسیس است. کشور همسایه ما

مهرادان مهر تصریح کرد: کسانی که با روند فعالیت اتحادیه مخالفت کردند افراد مطلع بودند اما نمی دانستند که چگونه چالش های جبهه را مطرح کنند تا کسی دلخور نشود به همین دلیل برخی از دوستان از اظهار نظر آنها آزرده شدند.

مدیرعامل مجتمع تجاری نظام گران درباره تفکیک بخش خدمات و توزیع کسب و کارهای اینترنتی نیز گفت: برخی دوستان معتقدند با تفکیک این دو بخش، قدرت اتحادیه نصف می شود که بد است. با وجود اینکه تقسیم اتحادیه به دو بخش خدماتی و توزیعی را تایید نمی‌کنم، اما در شرایط کنونی آن را تنها راه‌حل کوتاه‌مدت می‌دانم، زیرا به نظر می‌رسد پنج نفر از اعضای هیئت مدیره اتحادیه نمی‌توانند به همه چیز رسیدگی کنند. موارد

مهردان مهر ادامه داد: بنابراین اگر این اتحادیه به دو بخش خدماتی و توزیعی با ۱۰ نفر تقسیم شود، شاید بتوان نسبت به ساماندهی و توسعه حوزه اکوسیستم اقدام کرد. به نظر می رسد جدایی دو بخش خدمات و توزیع اولین و فوری ترین نشانه برای درک این موضوع است که همین تعداد از اعضای هیئت مدیره اتحادیه ظرفیت مدیریت و توسعه ۲۰ گروه کاری کاملاً متفاوت را ندارند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاغل اینترنتی تصریح کرد: پیشنهاد من به همه دوستان اصناف ایجاد اتاق اقتصاد دیجیتال است. اگر این اتاق ۳۰۰ هزار عضو داشته باشد صدای آن به گوش مسئولان می رسد.

وی با ادعای اینکه ساختار اتاق اصناف به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای اکوسیستم نیست، گفت: ظرفیتی وجود دارد که باید بودجه ای برای جذب کارشناسان، وکلا و تسهیلگران در صورت لزوم اختصاص داده شود.

مهردان مهر تصریح کرد: موضوع دیگری که به معضل تبدیل شده این است که عده ای مدام با سیانت درگیر هستند و مدام مطالبی در این زمینه در توییتر منتشر می کنند. افرادی که از اتحادیه هویت گرفتند و با حمایت مبارزه کردند، عملا سعی کردند از تبدیل شدن مشاغل داخلی به اینستا فیلر جلوگیری کنند.

وی گفت: این افراد از اهالی صنف نیرو گرفتند و کاری کردند که اینستاگرام فیلتر نشود در حالی که باید این سوال را مطرح کرد که ارتباط آنها با اینستاگرام چیست؟ بهتر است این اتحادیه فضایی را برای کسب و کارهای فعال در اینستاگرام ایجاد کند تا کسب و کار دائمی داشته باشند و به کوله فروشانی تبدیل نشوند که با فیلتر کردن یک شبکه مجازی به جای دیگری منتقل می شوند تا نتوانید آنها را ردیابی کنید. اگر روال به همین منوال پیش برود، دارک وب در کشور ایجاد می شود که در این صورت انواع تخلفات در آن صورت می گیرد.