قیمت گوشت امروز ۱۲ شهریور ۱۴۰۱/ خرید با سکه نیمایی فروش به قیمت رسمی!


به گزارش تجارت نیوز، قیمت گوشت قرمز در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ (قیمت ها به تومان از سایت تحلیل بازار) به شرح زیر است.

ردیف با استخوان گوسفند

۱۶۹۰۰۰

پای کامل گوسفند عالی

۱۷۸۰۰۰

نخل گوسفند با ماهیچه

۱۶۲۰۰۰

ران گوساله پاک شده

۱۸۶۰۰۰

سر گوساله را تمیز کنید

۱۶۷۰۰۰

گردن گوسفند

۱۳۵۰۰۰

کشتارگاه گوساله

۱۴۷۰۰۰

گردن ساق پا

۱۳۲۰۰۰

قلم گوساله

۱۶۰۰۰

سر گوسفند

۱۳۱۰۰۰

عضلات ساق پا

۱۶۵۰۰۰

ساق بره

۸۹۰۰۰

نیم آپارتمان گوسفند

۱۵۸۰۰۰

لاشه گوسفند تخت

۱۴۹۰۰۰

نصف پای گوشت گوسفند

۱۸۵۰۰۰

قیمت گوشت خام و شیر خام زیر ارز نیمایی است

دامدار گلستانی به نقل از تحلیل بازار گفت: دامدار نهاده را با ارز نیمایی خریداری می کند اما با قیمت گذاری دستوری دولتی گوشت و شیر خام زیر قیمت سکه نیمایی از ما خریداری می شود.

حامد الجلیل اظهار داشت: پس از حذف ارز ترجیحی، دولت نهاده های دامی را به قیمت ارز نیمایی یعنی کیلویی ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان به دامداران می فروشد اما در زمان قیمت برابر با سکه نیمایی از ما خریده نمی شود».

این دامدار صنعتی ادامه داد: قیمت خرید شیر و گوشت دام به صورت تکلیفی است. امیدواریم در صورت آزاد شدن صادرات دام بتوانیم محصولات خود را با ارز نیمایی به فروش برسانیم.

وی افزود: عدم آزادسازی صادرات دام باعث فلج شدن دامدار از نظر اقتصادی می شود. اگر وضعیت به همین منوال پیش برود این صنعت به کلی نابود می شود.

الجلیل با اشاره به اینکه دامداران طی ماه های گذشته هزینه خوراک دام را از جیب خود پرداخت می کنند، تصریح کرد: دامدار می تواند تا چهار ماه این شرایط را تحمل کند اما پس از آن دیگر انگیزه ای برای نگهداری دام ندارد.

وی افزود: در حال حاضر ۶۰ درصد ظرفیت دامداری های استان خالی است و با آزادسازی صادرات دام و فروش آن با قیمت مناسب، دامداران انگیزه افزایش دام را پیدا می کنند.

وی تاکید کرد: آزادسازی صادرات برای تولید و دامپروری کشور مفید است. امروز شیر را کیلویی ۱۲ هزار تومان می فروشیم اما ارزش افزوده آن برای ما ۲۰ تومان است. از طرفی گوشت را کیلویی ۸۰ هزار تومان از کشاورز می خرند. در حالی که قیمت کل این محصول برای کشاورز ۱۲۰۰۰۰ تومان است.