قیمت مسکن ملی دو برابر شده است


شورای عالی مسکن در یک سال قیمت هر مترمربع مسکن دولتی را که به «نهضت ملی مسکن» معروف است؛ اعلام کرد. دو برابر شد در این میان طبق اخبار این شورا اکنون تنها برای یک میلیون و ۴۰۰ هزار خانه زمین پیدا شده و پروژه های بسیار کمی جمع آوری شده است.

به گزارش اعتماد، لازم به ذکر است که تنها ۸ ماه فرصت باقی مانده است تا دولت به وعده «آرمان گرایانه» خود مبنی بر ساخت «دو میلیون واحد مسکونی در دو سال» عمل کند. اما در همین بازه زمانی قیمت ملی مسکن دو برابر شده و کار بسیاری از پروژه ها به دلیل کمبود منابع اعتباری و عدم همکاری شبکه بانکی همچنان بر زمین مانده است. همه اینها در حالی است که وزارت راه و شهرسازی تقریبا بدون وزیر در حال اجراست و خبری از رفتن یا ماندن رستم قاسمی و تعیین تکلیف این وزارتخانه نیست.

با توجه به تورم موجود، افزایش قیمت ساخت با افزایش مدت زمان ساخت این واحدهای مسکونی اصلا بعید نیست. اتفاقی که قطعا رخ خواهد داد و کاملا شبیه اتفاقات دوران احمدی نژاد است. زمانی که طول پروژه های مسکن مهر محقق شد، هدف اولیه دولت برای ساخت «خانه های ارزان قیمت» برای دهک های کم درآمد محقق نشد.

در حالی که امروز در حال نگارش این گزارش است، قیمت هر متر مسکن مهر در اطراف تهران بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان متغیر است. به عبارتی مسکن مهر که زمانی باید «خانه ارزان» می شد. امروز در واحدهای ۱۰۰ متری به ۱.۵ میلیارد تومان رسیده است. کافی است نگاهی به تجربه قبلی ساخت خانه توسط دولت بیندازیم.

دولت نهم در سال ۸۵ با تکیه بر منابع نفتی و شوک قیمت نفت همراه با طرح‌هایی که منجر به «توزیع رانت» در پروژه‌ها شد. وی همچنین از طرح مسکن مهر رونمایی کرد. در این طرح قرار بود طی ۸ سال دو میلیون واحد مسکونی ساخته و با قیمت پایین به متقاضیان عرضه شود.

کارشناسان معتقدند مسکن مهر با متری ۶۰۰ هزار تومان ساخته می شود اما دولت اصرار داشت این رقم را ۳۰۰ هزار تومان اعلام کند. اما از آنجایی که ساخت این خانه ها بیشتر طول کشید، در نهایت دولت آنها را با متری حدود ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان به مردم تحویل داد. این یعنی ۱۰ برابر قیمت اصلی. دیگر خبری از این قیمت ها نیست.

مسکن مهر در پردیس از متری ۱۰ میلیون تومان و در پرند از متری ۸ میلیون تومان شروع می شود. دولت رئیس جمهور ضمن تکیه بر این تجربه، این بار وعده بسیار بزرگتر و عجیبی داد و اعلام کرد که در مدت ۴ سال ۴ میلیون واحد مسکونی می سازد.

این در حالی است که به دلیل تشدید تحریم ها خبری از نشت نفتی غیرمنتظره نبود. از این رو دولت برای تامین مالی ساختمان این پروژه عمرانی دست به دامان بانک ها شد. بانک هایی که امروزه با نارضایتی گسترده ای روبرو هستند. تاکنون با دولت همکاری نکرده اند. یک سال گذشت و اکنون برآورد اولیه دولت از قیمت هر متر مسکن نیز دو برابر شده است.

جهش قیمت اجاره ماشین آلات

بخش بزرگی از افزایش قیمت هر متر مربع خانه های ملی را باید در آمار جهش قیمت نهاده های ساختمانی جست. به گزارش مرکز آمار در مورد “اجاره ماشین آلات مورد استفاده در پروژه های ساختمانی” نگاه کنید که نشان می دهد هزینه اجاره اکثر ماشین آلات در سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش یافته است، یک افزایش شدید در بخش خدمات است که در حال حاضر به طور گسترده خود را نشان می دهد. پروژه ها.

به عنوان مثال متوسط ​​اجاره ساعتی یک کمپرسی با ظرفیت ۱۰ تن با راننده در نیمه اول سال گذشته حدود ۲۱۵ هزار تومان بوده است. اما یک سال گذشت و به بیش از ۴۰۰ هزار تومان رسید. یا متوسط ​​اجاره بهای لودر در نیمه اول سال گذشته حدود ۳۱۰ هزار تومان در ساعت بود که پس از یک سال به حدود ۷۰۰ هزار تومان رسید.

جهش قیمت مصالح ساختمانی

به نظر می رسد در نیمه دوم سال وضعیت از این هم بدتر شود. از اواسط شهریور قیمت دلار تقریبا ۲۰ درصد افزایش یافته و در کنار آن قیمت بسیاری از مواد نیز افزایش یافته است. آخرین معاملات سیمان در بورس کالا به حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان در هر تن رسید که نسبت به پایان تابستان ۱۰ تا ۲۰ درصد رشد نشان می دهد. قیمت میلگرد و میلگرد به عنوان مهمترین نهاده در ساخت و ساز نیز در دوره اخیر رشد داشته است.

دبیر انجمن انبوه سازان همچنین گفت: در دو هفته اخیر بلوک سقفی یا همان یونیلیت از بازار محو شد و قیمت آن از ۱۱۰ هزار تومان به متری ۴۰۰ هزار تومان رسید! همچنین می دانیم که تولیدکنندگان عموماً با «کمیابی مصنوعی» قیمت یک محصول را افزایش می دهند و به نظر می رسد در این امر موفق بوده اند. طی شش ماه گذشته هر بسته سیمان از ۲۸ هزار تومان به حدود ۵۰ هزار تومان افزایش یافته است و اکنون انجمن سیمان از بورس کالا خواسته است تا قیمت سیمان را ۳۵ درصد افزایش دهد.

علی اکبر الوندیان در نامه ای به بورس کالا اظهار داشت: با توجه به افزایش بی رویه هزینه های تولید سیمان و تقاضای مکرر شرکت های سیمانی برای منطقی سازی قیمت پایه سیمان در بورس کالا و با توجه به ثابت ماندن قیمت پایه سیمان در بورس کالا. دو سال گذشته و با توجه به پیامدهای رکود بازار و پیش بینی تشدید رکود ناشی از ورود به فصل سرما که در نهایت منجر به زیان و سوق دادن این صنعت به سمت ورشکستگی علیرغم درخواست شده است. کارخانجات برای افزایش ۶۰ درصدی قیمت پایه بر اساس بررسی های انجام شده توسط گروه کارشناسان ارتباط در قیمت تمام شده کارخانه های سیمان و شرایط حاکم بر جامعه، افزایش حداقل ۳۵ درصدی برای پایه قیمت سیمان خاکستری در انواع محصولات مناسب و مورد نیاز صنعت می باشد.

بر این اساس قیمت هر تن سیمان فله از ۳۶۰ هزار تومان به ۴۸۶ هزار تومان افزایش می یابد. البته در حال حاضر این محصول در بازار آزاد با قیمت های بالاتر خرید و فروش می شود و عرضه و تقاضا از عوامل تعیین کننده بازار است.

البته سیف الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت دفاع، افزایش ۳۵ درصدی قیمت کل سیمان تولیدی را تکذیب کرد و توضیح داد: افزایش قیمت پایه سیمان برای ارزان نشدن مصوب شد. فروش توسط شرکت هایی که، حداقل[abba n-nuqqas ta domanda, ibig[u s-siment b’rati aktar baxxi mil-livell tal-prezz.Kienu jag[mlu fis-suq li billi ji]با افزایش قیمت پایه، از رقابت منفی بین شرکت ها جلوگیری شد زیرا فروش آزاد تعادل بازار را به هم می زد[all-bejg[ir[asutfixkelil-bilan/tas-suq

اما کیست که نداند اگر تولیدکنندگان سیمان نتوانند قیمت ها را بالا ببرند و با قیمت های اجباری مواجه شوند، با دستکاری در بخش عرضه، وضعیت را به نفع خود تغییر می دهند تا دولت مجبور به تن دادن به تقاضای محصول شود؟ در بسیاری از اشیا حتی در پزشکی این اتفاق افتاده است و آن سیمان است!