فنلاند: بدون سوئد به ناتو نمی‌پیوندیم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، رئیس جمهور فنلاند پیوستن این کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بدون سوئد را تکذیب کرد.

بر اساس این گزارش، سائولی نینیستو، رئیس جمهور فنلاند گفت که کشورش با پیوستن به ناتو بدون سوئد مخالفت خواهد کرد.

وی در کنفرانس خبری مشترک با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: موضوع سوئد ماست و این بدان معناست که ما با هم پیش خواهیم رفت.

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: ما باید به نگرانی های همه طرف ها در مورد پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو، از جمله آنکارا، رسیدگی کنیم. ما با متحدانمان ترکیه، سوئد و فنلاند برای رسیدگی به مسائل مطرح شده توسط آنکارا کار خواهیم کرد.

وزیر خارجه سوئد پیشتر گفته بود که پیوستن این کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) زمان می برد.

آن لیندی در بیانیه ای در استکهلم، پایتخت این کشور، گفت که علاقه ای به گمانه زنی در مورد عضویت در ناتو با سوئد در اجلاس سران ناتو در اسپانیا در پایان ماه ژوئن ندارد.

وی با بیان اینکه امیدوارم روند پیوستن به ناتو زمان بر باشد، گفت: «اگرچه روند پیوستن به ناتو زمان بر است، اما امیدوارم در نهایت همه راضی و خوشحال باشند.»

وزیر امور خارجه سوئد گفت: امیدواریم عضو این پیمان باشیم و نگرانی های ترکیه را جدی بگیریم.

فنلاند و سوئد ماه گذشته رسماً به بهانه تحولات اوکراین درخواست عضویت در ناتو را دادند. اما هلسینکی و استکهلم در این مسیر با مشکلاتی روبرو هستند، زیرا تمام ۳۰ عضو اتحاد نظامی باید با آن موافقت کنند.