عوارض کبد چرب – حقایق مهمی که باید به خاطر بسپارید

کبد یکی از حیاتی ترین اندام هایی است که تقریباً از سایر اندام های بدن پشتیبانی می کند. نقش مهم دیگر کبد که عمدتاً در متابولیسم عمل می کند شامل سم زدایی، سنتز پروتئین و تولید بیوشیمیایی است که به ویژه در طول هضم از طریق تولید صفرا کمک می کند.

در حال حاضر هیچ اندام مصنوعی یا هیچ وسیله مصنوعی وجود ندارد که بتوان از آن برای تقلید کلیه عملکردهای کبد استفاده کرد و بنابراین باید به ناهنجاری های جزئی ناشی از اختلالات یا بیماری ها توجه فوری کرد. یکی از این عوارض کبد چرب است.

دو نوع بیماری کبد چرب بسته به علت وجود دارد:

۱. AFLD یا FLD الکلی در درجه اول به دلیل مصرف بیش از حد نوشیدنی های الکلی است. الکل مانع از اکسیداسیون اسیدهای چرب در کبد و ترشح اسیدهای چرب از کبد می شود، زیرا آزاد شدن لیپوپروتئین های با چگالی کم (LDL) را در جریان خون کاهش می دهد. بنابراین، کنترل مقدار الکل مصرفی اولین گام برای مشارکت است.

۲. NAFLD یا FLD غیر الکلی، از طرف دیگر، توسط عوامل متعددی ایجاد می شود. اینها شامل رژیم های غذایی پرچرب، چاقی، دیابت، هیپرانسولینمی و اختلال متابولیک است. وزن و سطح قند کلمات کلیدی برای چنین بیماری است، بنابراین تغییر عادات غذایی و انجام تمرینات بدنی روزانه به منظور کاهش وزن برای پیشگیری یا کنترل آن ضروری است.

این دو نوع می تواند منجر به عوارضی مانند هپاتیت و سیروز بیش از ۳۰ درصد شود.

۱. هپاتیت یک بیماری عفونی حاد است که به دلیل ویروس هپاتیت A (HAV) باعث آسیب به کبد می شود. درمان خاصی برای هپاتیت وجود ندارد، اما توصیه می‌شود استراحت کافی داشته باشید، از مصرف غذاهای چرب و الکل خودداری کنید و در عوض از رژیم غذایی متعادل و مایعات استفاده کنید.

۲. از سوی دیگر، سیروز می تواند سلول های کبد را از بین ببرد و می تواند منجر به نارسایی کبد شود. این بیماری با جایگزینی بافت کبد با فیبروز، بافت اسکار و ندول های بازسازی کننده مشخص می شود. به همین ترتیب، باید به سبک زندگی سالم به ویژه در رژیم غذایی اهمیت داد.

۳. سایر عوارض شامل سرطان و آسیب دارویی است. حتی بدتر از آن، می تواند منجر به التهاب کبد به نام استئاتوهپاتیت شود. این یک عارضه بالقوه کشنده کبد چرب است که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد.

کاهش وزن، مصرف الکل و رژیم غذایی کنترل شده برای کبد چرب در کنار ورزش منظم، درمان های اصلی کبد چرب هستند – قبل از اینکه دیر شود این کار را انجام دهید!

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر