علل و درمان سندرم تحریک بیش از حد تخمدان


سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) افزایش پاسخ به هورمون های بیشتر است. معمولاً در زنانی که داروهای تزریق کننده تحریک کننده رشد تخمک ها در تخمدان ها تزریق می شوند ، رخ می دهد. سندرم تحریک بیش از حد تخمدان باعث تورم و دردناک شدن تخمدان ها می شود.

علل سندرم تحریک بیش از حد تخمدان

OHSS بیشتر در زنانی که تحت لقاح آزمایشگاهی IVF یا لقاح آزمایشگاهی و لقاح آزمایشگاهی قرار می گیرند رخ می دهد. این مشکل گاهی در حین درمان حاملگی با داروهایی مانند کلومیفن ایجاد می شود.

درمان بستگی به شدت بیماری دارد. OHSS فقط در موارد جزئی بهبود می یابد ، اما موارد شدید ممکن است نیاز به بستری شدن و درمان اضافی داشته باشد.

علائم سندرم تحریک بیش از حد تخمدان

علائم سندرم تحریک تخمدان معمولاً ظرف یک هفته پس از تزریق دارو برای تحریک تخمدان شروع می شود ، اگرچه گاهی اوقات دو هفته یا بیشتر طول می کشد تا علائم ظاهر شوند. علائم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و ممکن است با گذشت زمان بدتر یا بهبود یابد.

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان – خفیف تا متوسط

در سندرم بیش از حد تحریک شده (نارسایی خفیف تا متوسط ​​تخمدان) ، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درد خفیف تا متوسط ​​شکم

سر را تنفس کنید یا اندازه دور کمر را افزایش دهید

جت لگ

عصبانی

نفس بکش بابا

حساسیت به ناحیه تخمدان

برخی از زنانی که از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده می کنند ، از حفاظت OHSS استفاده می کنند. این حالت معمولاً در حدود یک هفته از بین می رود. با این حال ، اگر بارداری رخ دهد ، علائم OHSS ممکن است بدتر شود و از چند روز تا چند هفته ادامه یابد.

علائم سندرم تحریک بیش از حد تخمدان

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان اوگاگا

در سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ، موارد زیر وجود دارد:

کار با وزن سریع – بیش از 2.2 پوند (1 کیلوگرم) در 24 ساعت

درد شکم

حالت تهوع و استفراغ مداوم بخواهید

خونریزی

کاهش ادرار

یک نفس عمیق بکش

شکم را سفت یا سفت کنید

زمان مراجعه به پزشک

در صورت دریافت درمان خاص و علائم سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ، به پزشک خود اطلاع دهید. حتی اگر بیماری خفیفی دارید به پزشک خود مراجعه کنید

در صورت داشتن هرگونه مشکل تنفسی یا درد در پاها در حین درمان نوزاد ، اکنون با پزشک خود تماس بگیرید. این وضعیت ممکن است نشان دهنده تصادف باشد و نیاز به نظارت دقیق دارد.

دلایل

علت سندرم تحریک بیش از حد تخمدان به طور کامل مشخص نشده است. اما محققان بر این باورند که داشتن سطح بالای گنادوتروپین کوریونی (HCG) – هورمونی که به طور معمول در دوران بارداری تولید می شود – ممکن است در این امر دخیل باشد.

رگ های خونی به طور غیرطبیعی به HCG پاسخ می دهند و شروع به نشت مایع می کنند. این مایع تخمدان ها را متورم می کند و گاهی مقدار زیادی مایع به معده می رود.

در طول درمان ناباروری ، HCG می تواند به عنوان “محرک” برای آزادسازی فولیکول بالغ تخمک تجویز شود. این عفونت معمولاً ظرف یک هفته پس از تزریق HCG رخ می دهد. اگر در طول چرخه باردار شوید ، ممکن است بیماری شما بدتر شود ، زیرا بدن در پاسخ به بارداری شروع به بازسازی HCG می کند.

درمان ناباروری تزریقی باعث OHSS بیشتر از درمان با کلومیفن می شود ، قرصی که به صورت خوراکی مصرف می شود. OHSS گاهی خود به خود رخ می دهد اما با سرطان باروری ارتباطی ندارد.

عوارض سندرم تحریک بیش از حد تخمدان

خطر

گاهی اوقات ، سندرم تحریک بیش از حد تخمدان در زنانی رخ می دهد که در معرض خطر نیستند. اما عوامل کلیدی که احتمال این مشکل را افزایش می دهند عبارتند از:

سندرم تخمدان پلی کیستیک – یک اختلال باروری شایع که منجر به پوست طبیعی ، رشد بیش از حد مو و ظاهر غیرطبیعی تخمدان ها در سونوگرافی می شود.

فولیکول تله

سن زیر 35 سال

جرم بدن کمتر

افزایش بیش از حد استرادیول (استروژن) قبل از تزریق HCG

سابقه اولیه سندرم تحریک بیش از حد تخمدان

چالش ها و مسائل

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان شایع نیست ، اما می تواند زندگی را تهدید کندبه تجربیات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تجمع مایع در معده و گاهی مثانه

انرژی فیزیکی (سدیم ، پتاسیم و غیره)

لخته شدن خون در شریان های اصلی ، معمولاً در پاها

نارسایی کلیه

پیچ خوردگی تخمدان

تخلیه کیست در تخمدان ، که می تواند منجر به خونریزی شود

مشکلات تنفسی

از دست دادن حاملگی به دلیل بارداری یا خاتمه به دلیل عوارض

به ندرت ، مرگ

جلوگیری از سندرم تحریک تخمدان

برای کاهش شانس ابتلا به سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ، باید برنامه خود را برای قرص های ضد بارداری خود داشته باشید. از پزشک خود بخواهید چرخه شما را از جمله تکرار سونوگرافی برای بررسی رشد فولیکول ها و فشار خون برای بررسی سطح هورمون ها تحت نظارت قرار دهد.

پیشگیری از سندرم تحریک بیش از حد تخمدان

راهکارهای پیشگیری از سندرم تحریک بیش از حد تخمدان عبارتند از:

تعدیل دارو. پزشک شما از کمترین میزان گنادوتروپین های ممکن برای تحریک تخمدان و تحریک تخمک گذاری استفاده می کند.

دارو اضافه کنید. به نظر می رسد برخی از داروها بدون تأثیر بر شانس بارداری ، خطر سندرم تحریک بیش از حد تخمدان را کاهش می دهند.

این داروها شامل آسپرین با دوز پایین است. آگونیست های دوپامین pei یا cargulin po kinoglucid ؛ با تزریق کلسیم ، دادن متفورمین (Glumetza) به زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در طول تحریک تخمدان ممکن است به جلوگیری از تحریک بیش از حد کمک کند.

واکسیناسیون را متوقف کنید

اگر بدن شما دارای سطح استروژن بالا یا تعداد زیادی فولیکول بالغ است ، ممکن است پزشک به شما بگوید که تزریق دارو را متوقف کرده و چند روز منتظر بمانید تا HCG باعث انزال شما شود.

از مصرف مواد محرک در HCG اجتناب کنید

از آنجا که سندرم تحریک بیش از حد تخمدان معمولاً پس از تزریق HCG رخ می دهد ، باید از روش های دیگر تزریق HCG استفاده کرد. از آگونیست های Gn-RH مانند لوپرولید (لوپرون) می توان به عنوان ابزاری برای پیشگیری یا محدودیت سندرم تحریک بیش از حد تخمدان استفاده کرد.

پاکسازی جنین

اگر از IVF استفاده می کنید ، ممکن است تمام فولیکول ها (بالغ و بالغ) از تخمدان زن خارج شوند تا احتمال سندرم تحریک بیش از حد تخمدان کاهش یابد. فولیکول های بالغ نرم شده و سفت می شوند و تخمدان ها اجازه دارند استراحت کنند. در واقع ، فرایند IVF می تواند بعداً ، هنگامی که بدن آماده است ، از سر گرفته شود.

اولین مرکز بهداشت با مجوز معتبر از وزارت بهداشت و سالها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت از منزل و پرستاری ، آماده ارائه خدمات شبانه روزی به شهروندان عزیز می باشد.
پرسنل حرفه ای و آموزش دیده این مرکز در زمینه پرستاران اطفال ، پرستاران ارشد و پرستاران بیمار همواره با کسب تجربه ارزشمند در طول سالهای خدمت آماده آمادگی برای همراهی با شما عزیزان هستند.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً این مقاله را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید