علت کشته شدن پلنگ قائمشهر چه بود؟


گروه جامعه خبرگزاری فارس، پنجم اردیبهشت ماه، یک بلای طبیعی در حوزه محیط زیست به فاجعه تبدیل شد، یک پلنگ ساعت ۴:۵۰ بامداد در خیابان های قائمشهر ظاهر شد و پس از ۶ ساعت نیروهای متخصص در محل حاضر شدند اما با جمع آوری. . وجود پلنگ ایجاد شد، حیوان دچار استرس و اضطراب شد و حوالی ساعت ۹ صبح در جاده متواری شد و متأسفانه مردم و خودروها نیز با آن بدون مدیریت پلیس راه رفتند و پلنگ در حالی که یکی از پرسنل پلیس متواری شد متواری شد. کتفش زخمی شد.

گشت خانه به خانه توسط نیروی انتظامی و محیط زیست برای یافتن پلنگ حدود یک ساعت طول کشید. پس از ساعت ها درگیری بین محیط بانان، نیروی انتظامی و هلال احمر، پلنگ با شلیک گلوله رئیس اداره محیط زیست قائمشهر کشته شد.

موج عظیم رسانه ای در این زمینه شکل گرفته و کارشناسان متعددی از نبود امکانات لازم زندگی از جمله اسلحه بیهوشی به تعداد لازم در این استان و همچنین عدم مدیریت بحران پلنگ محور در صورت بروز چنین مواردی انتقاد کرده اند. حوادث برای انقراض آن.به نام سازمان محیط زیست.

سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس نیز با انتقاد از نحوه برخورد مسئولان محیط زیست مازندران با پلنگ پهناور قائمشهر گفت: استان پهناور چه توجیهی دارد که اسلحه داشته باشد «فقط یک بیهوشی برای حیات وحش!» چرا نباید این تفنگ ها در همه پاسگاه های محیط زیست حضور داشته باشند و دامپزشکان قابل اعتماد در شهرها آموزش ببینند تا در مواجهه با چنین حوادثی از کمک آنها استفاده شود؟

چند روز بعد عطاالله کاویان، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران در گزارشی توضیح داد: یکی از همکاران محیط زیست ابتدا به هوا شلیک می کند تا پلنگ را دور کند اما به دلیل بن بست کوچه پلنگ به او حمله کرد و آماده حمله به او شد dahal حیاط تبدیل به خانه ای در لبه کوچه می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همچنین گفت: به دلیل مجروح شدن پلنگ تا رسیدن تجهیزات بیهوشی منطقه تحت نظارت کامل بود و سپس با دارت و بیهوشی ضعیف، حیوان زنده ماند و بلافاصله به پناهگاه حیات وحش سمسکنده منتقل شد. آرامگاهی در ساری اما به خاطر او بر اثر جراحات و خونریزی فوت کرد که پس از کالبد شکافی و بیوپسی آزمایش هاری انجام شد.

با وجود فاصله کمتر از نیم ساعت با اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، هیچ نیرویی سعی در کنترل آن و نجات این حیوان ندارد.

سهیل اولادزاد فعال و کارشناس محیط زیست در گفت وگو با خبرنگار فارس به مدیرکل استانداری مازندران گفت: ده دقیقه بعد به این شهرستان اطلاع رسانی می شود. و در عرض دو دقیقه حداقل یک ساعت بعد پلنگ همانطور که در فیلم منتشر شده مشاهده می شود در حالی که آرام بود کمترین حرکت را در جای خود داشت اما با وجود فاصله کمتر از نیم ساعت پلنگ با اداره کل حفاظت محیط زیست در مازندران نیرویی برای کنترل آن وجود داشت و هیچ تلاشی برای نجات این حیوان صورت نگرفت.

وی با تاکید بر اینکه پلنگ در یکی از خیابان های شهر و نه در مناطق دور افتاده پیدا شده است، گفت: مدیریت محیط زیست با وجود داشتن اختیارات قانونی حتی در مدیریت فضا و مردم ضعیف بوده و در نهایت در کمال ناباوری یکی از با ارزش ترین گونه های جانوری کشور توسط به اصطلاح متولی آن کشته می شود زیرا ماموران این اداره نتوانسته اند ماموران سایر یگان های اجرای این قانون را در محل کنترل کنند.

چرا به سوالات افکار عمومی پاسخ نمی دهیم؟

اولادزاد با اشاره به اینکه پس از این همه اتفاق و تشییع جنازه پلنگ نگون بخت زیاد، سازمان محیط زیست به کوچکترین سوال افکار عمومی پاسخی نداد و گفت: این گربه ارزشمند است. این سرمایه ملی چگونه در خیابان های یک شهر و کیلومترها دورتر از زیستگاه طبیعی خود قرار گرفته است و تا چه اندازه شایعات درباره وجود باغ وحش های خانگی و قاچاق حیوانات صحت دارد؟ آیا آزمایشی روی دستگاه گوارش و خون حیوان انجام شده است؟ در آن چند ساعت ارزشمند چه گذشت و چرا نیروهای متخصص پس از ۶ ساعت و پس از مرگ پلنگ در صحنه حاضر شدند؟

اگر این حادثه تکرار شود ماموران چه خواهند کرد؟

این فعال محیط زیست در ادامه توضیح داد: پس از وقوع این حادثه، با وجود ایجاد صحنه های آشفته بسیاری از حافظان حیات وحش کشور، جلسات سازمان محیط زیست و استانداری مازندران برای روشن شدن ابعاد حادثه برگزار شد اما معلوم نبود نتیجه چه بود جلسات بود. و مشتاقند بدانند در صورت تکرار این حادثه مسئولان چه خواهند کرد؟ چه آموزش هایی به سرپرستان یا روسای ادارات داده می شود؟ چه تعداد سلاح بیهوشی تهیه و توزیع شد؟ چند نگهبان آموزش دیده اند تا در صورت نیاز به جای تیراندازی حیوانات را مهار کنند؟

تکرار اشتباهات جبران ناپذیری که باعث مرگ گونه های ارزشمند می شود

وی با اشاره به اینکه مهمترین نکته در این حوادث تکرار مداوم آنهاست، گفت: در سال های گذشته تیم های حفاظتی سازمان محیط زیست نیز همین روند را داشته اند، حتی با گذشت دو روز از حادثه پلنگ در قائمشهر، شوک به وجود می آید. در رامسر اما درایت دفتر حیات وحش شما این گونه گرانبها را می کشد!

وی افزود: مانند بسیاری دیگر از حوادث حیات وحش در این استان از جمله آهوی سوادکوه که در صبح خوب گزارش شده اما قبل از ظهر تلف نشده است، پلنگ پسند، شوک سوادکوه و ده ها مورد دیگر که به دلیل رکود رخ داده است. در سالهای اخیر در اداره حیات وحش مازندران کشته شد[ar-re/essjonifl-a[[arsninInqatlufl-uffi//jutal-fawnaselva[atad-DipartimentGeneralital-Ambjentta’Mazandaran

پناهگاه درهم شکسته تبدیل به جهنمی برای گونه ای ارزشمند شده است

این فعال محیط زیست خاطرنشان کرد: سوال واقعی این است که این رکود با مدیریت مستمر بیش از بیست ساله در اداره حیات وحش مازندران علیرغم سال ها ثبات مدیریتی و سال ها پیش بینی بر وضعیت موجود و سال ها ضرر و زیان. پناه دادن به گونه های حیات وحش تا کی سمسکنده جهنمی برای تنوع زیستی ارزشمند کشور خواهد بود و یک مدیر برای نشان دادن ناتوانی خود در مدیریت حیات وحش یک استان چه باید بکند؟ آیا زمان ایجاد تغییرات در سیستم مدیریت حیات وحش استان نرسیده است؟

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید