علائم و نشانه های مهم سنگ کیسه صفرا

کیسه صفرا با اندازه حدود ۳ اینچ طول و ۱.۶ اینچ قطر و با هدف اصلی پمپاژ صفرا کافی از کبد به روده ها برای هضم مناسب، به نظر نمی رسد ارگان مرکزی باشد که بتوان بدون آن زندگی کرد. درست است که صدها هزار آمریکایی هر سال کیسه صفرا خود را خارج می کنند.

اما این رویداد بدون عواقب جدی نیست زیرا بیماران مستعد ابتلا به اختلالات بعدی مانند اسهال، درد شکم و اختلال عملکرد کبد می شوند. اغلب این زنجیره رویدادها ریشه در سنگ های نادیده گرفته شده ای دارد که در کیسه صفرا تشکیل می شوند که سنگ های صفراوی نامیده می شوند.

تشکیل سنگ های صفراوی اغلب با مقادیر زیادی کلسترول در صفرا همراه است – این سنگ ها اغلب به عنوان سنگ های صفراوی کلسترولی شناخته می شوند. دومین علت شایع سنگ کیسه صفرا، تشکیل مولکول‌هایی از بیلی روبین است که از هموگلوبین منشأ می‌گیرد که قرار است توسط کبد از طریق صفرا دوباره پر شود. افزایش بیلی روبین در صفرا یا تغییر بیلی روبین ناشی از کاهش انقباض کیسه صفرا یا انسداد جریان صفرا از طریق مجاری مثانه منجر به تشکیل سنگ های صفراوی می شود.

اغلب علائم سنگ کیسه صفرا تا چند سال ظاهر نمی شود. شایع ترین علامت سنگ های صفراوی قولنج صفراوی است که زمانی رخ می دهد که مایع در پشت انسداد مجرای کیسه صفرا جمع شود و باعث بزرگ شدن مثانه شود. درد زیر در قسمت بالای شکم احساس می شود که معمولا با حالت تهوع همراه است. درد همچنین ممکن است به قسمت فوقانی کمر و شانه ها برسد و از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

عوارض زیادی وجود دارد که می تواند از سنگ کیسه صفرا ایجاد شود. ممکن است به کوله سیستیت مبتلا شوید که التهاب کیسه صفرا است. پانکراتیت زمانی رخ می دهد که سنگ های صفراوی مجرای پانکراس را مسدود کرده و جریان مایع پانکراس را مسدود می کنند. سنگ کیسه صفرا همچنین می تواند منجر به تجمع بیلی روبین در مجاری صفراوی شود که منجر به زردی می شود که در آن پوست و سفیدی چشم شما زرد می شود.

سایر علائم سنگ کیسه صفرا عبارتند از:

  • آروغ زدن یا انتشار شدید هوا از طریق دهان؛
  • نفخ یا گاز بیش از حد در روده یا معده؛ و
  • سوء هاضمه یا احساس سوزش در ناحیه شکم یا قفسه سینه به دلیل مشکلات هضم غذا.

بیزاری از غذاهای چرب یکی از نشانه های سنگ کیسه صفرا است. به بیماران توصیه می شود رژیم غذایی کم چربی و کربوهیدرات و سرشار از فیبر داشته باشند. در برخی موارد، درد همراه با علائم سنگ کیسه صفرا حدود ۳۰ دقیقه پس از خوردن یک وعده غذایی چرب شروع می شود، بنابراین پرهیز از پرخوری و روی آوردن به غذاهای تازه و کم چرب مفید است.

برای تشخیص بیمار، معمولا سونوگرافی یا اشعه ایکس تجویز می شود و در موارد شدید، عمل جراحی به یک گزینه تبدیل می شود. با این حال، مطالعات نشان می‌دهد که سنگ‌های صفراوی در ۵۰ درصد موارد جراحی عود می‌کنند و با وجود مزایای پاکسازی کبد و کیسه صفرا، که درمان‌های معمول بعدی هستند، این وضعیت بدون تغییر سبک زندگی سالم قابل تغییر نیست.

پیشگیری واقعا بهتر است. پیروی از درمان های آزمایش شده و آزمایش شده مانند ورزش منظم، پرهیز از غذاهای فرآوری شده که به کبد نیاز دارند، نوشیدن آب فراوان و رژیم غذایی کم چرب به جلوگیری از تشکیل سنگ کیسه صفرا کمک می کند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر