طفره رفتن سخنگوی کاخ سفید از پاسخ بایدن به رفتارهای تکراری در سفر به ریاض – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت اینترنتی آمریکایی رادل“تا بایدنرئیس جمهور ایالات متحده در حال برنامه ریزی است ریختن او در حال سفر به عربستان سعودی است و کشورهای آمریکای لاتین را از شرکت در اجلاس قاره آمریکا در مورد “نقض حقوق بشر” منع کرده است.

در همان زمان «کارین ان سخنگوی کاخ سفید صبح دوشنبه ۶ ژوئن در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت که این برنامه در حال سفر است. ریختن ساخته شده توسط « بایدنعربستان سعودی در راستای منافع ملی ایالات متحده خواهد بود.

این مقام آمریکایی دلیل سفرش را توجیه می کند بایدن وی به ریاض گفت: «اگر او متوجه شود که تعامل با یک رهبر خارجی به نفع ایالات متحده است و چنین تعاملی می تواند عواقبی داشته باشد، این کار را انجام خواهد داد.

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، بایدن او قول داده بود که پادشاهی عربستان سعودی را به یک موضوع واگذار کند مهم نیست در روابط خارجی آمریکا و دریافت غرامت از محمد بن سلمان به خاطر قتل وحشیانه جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی-آمریکایی.

اما حالا شما سفر می کنید بایدن ریاض در زمانی آمده است که واشنگتن با فشار فزاینده ای برای کاهش بحران انرژی جهانی ناشی از تحریم ها علیه روسیه مواجه است.

سخنگوی کاخ سفید صبح دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «تردیدی وجود ندارد که منافع مهمی بین دو کشور مشترک است و رئیس‌جمهور پادشاهی عربستان سعودی شریک مهمی است. در یک سری ابتکارات، هر دو در منطقه و در اطراف می بیند.»

او در کنفرانس مطبوعاتی از سخنگوی کاخ سفید سوال کرد بایدن چگونه می توان رابطه دوستانه با مردی را توجیه کرد که بر اساس اطلاعات خود او در آمریکا پشت شکنجه و سر بریدن خاشقجی بود، در حالی که چندین کشور آمریکای لاتین او را از حضور در اجلاس قاره آمریکا به دلیل “نقض حقوق بشر…” منع کردند. با وجود این سوال، سخنگوی کاخ سفید پاسخی نداد و آن را یک سوال فرضی دانست و افزود: [آسیای غربی] اتفاق خواهد افتاد. “