طرح پیشنهادی مخاطبان فارس برای کاهش تولید زباله بیشتر


به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، ضرورت حل معضل زباله در استان های شمالی عنوان یکی از مطالبی است که مخاطبان در فارس من منتشر کردند و به اهمیت آن پرداختند.

مخاطب هنگام ثبت موضوع و توضیح آن نوشت: «مشکل زباله به ویژه در شهرهای شمالی بر کسی پوشیده نیست و دلیل آن سوءمدیریت و هزینه بالای ساماندهی زباله های ته نشین شده در محیط زیست است. اما این مشکل قابل کنترل و حتی سودآور است. پس از تحقیقات و بررسی های فراوان به این نتیجه رسیده ایم که اگر هر خانوار روستایی از درون خانوار اقدام به رسیدگی به زباله کند، مشکل زباله در این استان حل می شود و برای طرح خود، بلوک ۱.۵×۱.۵ متری ایجاد می کنیم. او یک خانه روستایی طراحی کرد که به راحتی و بسیار ارزان می تواند زباله های بیشتری را به خاک بسیار مغذی تبدیل کند. پیشنهاد می شود وزارت کشور روستاییان را موظف به اجرا و نظارت بر این کار کند. نویسنده این پروپوزال چندین سال است که این کار را انجام می دهد و کاملا ساده و موثر است.

حضار در توضیح موضوع خود، مدیریت ضعیف و هزینه بالای مدیریت پسماند را دو دلیل مشکل پسماند ذکر کردند.

در خصوص وضعیت پسماند گیلان و شهرستان های این استان، خبرنگاران این خبرگزاری بارها وضعیت پسماند شهرها را پیگیری و با کارشناسان مصاحبه کرده اند تا راه کارهایی را ارائه کرده و وضعیت پسماند را کنترل کنند تا موضوع پیش نیاید. گفتنی است در حال حاضر وضعیت زباله در گیلان وضعیت مطلوبی ندارد و به گفته برخی به بحران تبدیل شده است.

البته نیاز به زباله وجود دارد، علاوه بر اینکه دولت باید اقدامات اساسی را انجام دهد، شهروندان نیز باید در کاهش تولید زباله مشارکت داشته باشند و به نوعی دولت ها را در کنترل زباله، پسماند و کاهش تولید زباله همراهی کنند.

ثبت نام کننده موضوع مدعی است که طرح پیشنهادی را اجرا کرده و از آن استفاده می کند و حتی فضایی را برای جمع آوری زباله های برخی از همسایگان خود در نظر گرفته است و وزارت کشور با مشارکت می تواند تولید را کاهش دهد. از دستیاران ra[al u jinforma lin-nies.G[ajnuna ]من ادم.

انتهای پیام/ ۸۴۰۰۸
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید